V Sloveniji bi morali s prvim oktobrom opustiti pavšalno obračunavanje porabe in preiti na obračunavanje s pomočjo delilnikov ali merilnikov stroškov toplote. Nov način obračunavanja je predpisan za večstanovanjske stavbe s centralnim ogrevanjem, ki se oskrbujejo s toploto iz sistemov daljinskega ogrevanja ali iz skupne kurilne naprave.
Nameščanje in programiranje delilnika traja |
Rok za namestitev delilnikov in merilnikov je že potekel, kljub temu pa jih vsem še ni uspelo namestiti in vzpostaviti sistema obračunavanja. Predvidene globe znašajo za lastnike stanovanj 200 €, za dobavitelje toplote pa 1200 €. Po navedbah raznih virov, pristojni inšpektorji do novega leta še ne bodo izdajali kazni, ampak bodo na nepravilnosti le opozarjali.
Znižanje porabe toplote
Uvedba novega obračuna je v resnici dokaj obsežen projekt, saj v njem sodelujejo dobavitelji toplote, lastniki in najemniki stanovanj, upravljavci stavb, instalaterji ter izvajalci montaže delilnikov in obračunov delitve stroškov. Po namestitvi delilnika izvajalec ugotovi moč posameznega radiatorja ter lego prostora v katerem je nameščen, in to glede na strani neba in na položaj v stavbi. Podatke vpiše v formular, rezultat ugotovitev pa je število, ki bo upoštevano v formuli obračuna za delitev porabe. Sočasno monter opravi elektronsko programiranje delilnika, ki traja nekaj sekund in postopek je zaključen. Sodobne delilnike odčitavajo brezžično, zato ponoven vstop v stanovanje ni potreben. Po ocenah Direktorata za energijo je delilnike potrebno namestiti še v približno četrtini stanovanj v Sloveniji, ki morajo preiti na nov način obračunavanja.
V stavbah, kjer so nameščeni kalorimetri, pa porabo energije neposredno odčitavajo ter obračunavajo glede na resnično porabljeno toploto v posameznem stanovanju. Kalorimetri so običajno dostopni brez vstopa v stanovanje, sodobnejše izvedbe pa lahko odčitavajo tudi daljinsko. Nakup, namestitev in obračunavanje porabe merilnikov in delilnikov pa plačajo lastniki stanovanj.
Potrebni še drugi ukrepi
Vgradnja delilnikov in merilnikov pa je samo del ukrepov za zmanjšanje porabe toplote. Na radiatorje je potrebno namestiti termostatske ventile, ki preprečijo nepotrebno pregrevanje prostorov in učinkovito zmanjšujejo porabo. Stavbe pa je potrebno še toplotno izolirati ter vgraditi sodobna okna in vrata. Zadnja dva ukrepa sta razmeroma draga, vendar bosta stanovalcem dolgoročno omogočila ugodno bivanje in čim manjše račune za ogrevanje. Predvidevajo, da bomo s temi in podobnimi ukrepi dosegli znižanje porabe toplote za ogrevanje za najmanj 20% ter dosegli dolgoročni cilj, ki je 20 odstotno znižanje porabe energije v Sloveniji do leta 2020.