Toplotne črpalke voda-voda – kaj morate vedeti pred nakupom

Avtor: mag. Franc Pesjak

Toplotne črpalke voda-voda veljajo za najbolj učinkovit toplotni vir, saj dosega temperatura podtalnice v zimskem času več kot +10 °C.

Seveda pa kupca ne zanima samo grelno število ampak predvsem letno grelno število toplotne črpalke in s tem povezan letni strošek ogrevanja. Na to vpliva še vrsta ogrevalnega sistema (talno gretje ali radiatorsko ogrevanje), ter moč ostalih potrošnikov v ogrevalnem sistemu.

 

Princip delovanja toplotne črpalke voda-voda

 

Pomembna je globina

Na primarni strani  se nahaja potopna črpalka ki sesa podtalnico in jo potiska skozi toplotno črpalko, ki ji odvzame toploto. Glede na moč toplotne črpalke je potrebno doseči zahtevan pretok vode, večja moč pa pomeni večji pretok. Moč toplotne črpalke mora biti enaka toplotnim izgubam objekta, moč potopne črpalke pa je odvisna od globine podtalnice, zato jo moramo prišteti k skupni porabi elektrike.

Ta podatek je še posebej pomemben, če imamo na eni strani pasivno hišo, ki potrebuje le nekaj kilovatov ogrevalne moči, na drugi pa podtalnico na globini 50 ali več metrov. V takem primeru lahko potrebna moč potopne črpalke preseže električno moč toplotne črpalke, s čimer se letno grelno število zniža daleč pod 5.

 

Zamašeni medprostori toplotnega prenosnika onemogočajo delovanje

 

Kvaliteta in količina podtalnice

Zadostno količino podtalnice na primernih globinah lahko najdemo samo na določenih področjih. Največkrat so to doline rek ali bližina drugih vodonosnikov. Ko pa najdemo zadovoljivo količino vode, se lahko zgodi, da le-ta vsebuje preveč agresivnih in drugih finih organskih delcev, ki škodljivo vplivajo na toplotne prenosnike v toplotnih črpalkah.

Zaradi tega so v priročnikih proizvajalcev toplotnih črpalk navedene maksimalne vrednosti 17 različnih snovi, ki slabo vplivajo na toplotne prenosnike in drugo opremo za črpanje podtalnice. Izmed teh sta še posebej kritična železo (max. 0,2 mg/l) in mangan (max. 0,1 mg/l), saj povzročata pookrenje  potopne črpalke in toplotnega prenosnika, kar se kaže v nabiranju usedline rjavkaste barve.



Če imamo v vodi preveč železa in mangana, ali pa morda neustrezno kombinacijo ostalih elementov, potem moramo obvezno pred toplotno črpalko vgraditi še dodatni razstavljiv  toplotni prenosnik – predizmenjevalec, ki prepreči poškodovanje ali zamašitev osnovnega toplotnega prenosnika, njegova razstavljivost pa omogoča čiščenje. Če imamo na razpolago čisto vodo pa nepotrebna vgradnja takšnega predizmenjevalca povzroči dodatno porabo energije, zaradi česar se zmanjša grelno število toplotne črpalke.

 

Grelno število toplotne črpalke voda-voda brez ali z vgrajenim predizmenjevalcem.

 

Predizmenjevalec da ali ne

Če je voda čista je potrebno vgraditi filter za grobe, peščene in druge delce. Če pa je kvaliteta podtalnice neustrezna, potem je potrebno vgraditi predizmenjevalec. V grafu je prikazan vpliv vgradnje predizmenjevalca na grelno število toplotne črpalke. S predizmenjevalcem znižamo temperaturo vstopne vode v toplotno črpalko iz 12 na 8°C, torej za 4 K. K temu moramo prišteti še dodatno električno moč vmesne obtočne črpalke. Ta znaša 240 W pri grelni moči toplotne črpalke 10 kW in pri njeni električni moči 1,68 kW. Zato se bo grelno število ali učinkovitost 10 kW črpalke voda-voda z vgradnjo predizmenjevalca zmanjšalo za več kot 30%.

Želite več informacij?

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE