Industrijske toplotne črpalke

Industrijske toplotne črpalke Toplotne črpalke večjih moči so primerne za večje objekte in razne industrijske aplikacije

Toplotne črpalke večjih moči so primerne za večje objekte in razne industrijske aplikacije

 

Medtem ko so toplotne črpalke za eno- in večstanovanjske zgradbe že dokaj uveljavljena tehnologija za učinkovito in okolju prijazno oskrbo s toplotno energijo in hkratno možnostjo hlajenja objekta, se vedno večji pomen te tehnologije kaže tudi pri večjih objektih in najrazličnejših industrijskih procesih.

 

Evropski komisar za energijo Öttinger je julija 2011 predstavil direktivo o učinkoviti rabi energije (EED – Energy Efficiency Directive); skladno s tem dokumentom bi bilo treba na leto obnoviti tri odstotke vseh javnih stavb (danes se jih na leto obnovi manj kot odstotek). Ta delež moramo doseči, če želimo izpolniti cilje, postavljene v letu 2007, tako imenovane 20-20-20, kar pomeni, da moramo do leta 2020:

– za 20 odstotkov povečati učinkovitost izkoriščanja energije,

– za 20 odstotkov zmanjšati izpuste toplogrednih plinov in

– za 20 odstotkov povečati rabo obnovljivih virov energije.

 

 

Možnosti za uporabo črpalk

Medtem ko je pri družinskih hišah nadgradnja izolativnosti objekta vsekakor zaželenposeg, je na drugi strani treba proučiti tudi možnosti obnove pri večjih objektih (večji poslovni objekti, proizvodne hale …), zgodovinskih zgradbah, stavbah s steklenimi fasadami in podobno. Praktično vsi ti objekti imajo poleg potreb po ogrevanju tudi potrebe po hlajenju. V vseh primerih so lahko stavbe z implementacijo inteligentnega grelno-hladilnega sistema nadgrajene na veliko manjše energijske potrebe. Tako lahko toplotne črpalke opravijo veliko, verjetno glavno vlogo pri doseganju ciljev EU.

 

 

Tehnologija, ki si zasluži pozornost

Če se toplotne črpalke sočasno uporabljajo za gretje in hlajenje, je energija za en način delovanja (naj bo to gretje ali hlajenje) brezplačna, saj se izkorišča odpadna energija. Posebne izvedbe toplotnih črpalk večjih moči dosegajo grelna števila (COP – coefficient of performance) tudi prek 7, kar pomeni, da iz ene kilovatne ure vložene električne energije dobimo sedem kilovatnih ur toplote. Takšen »energijski faktor« nam ponuja odgovor, kako zmanjšati porabo energije (električne), in hkrati daje ustrezno zamenjavo za oljne in plinske kotle.

Toplotne črpalke se lahko v industrijskih procesih, denimo v kemični, biotehnični, živilski, mehanični in drugih industrijah, uporabljajo za zmanjšanje energetskih potreb za ogrevanje z izkoriščanjem odpadne toplote, ki nastaja pri hlajenju. Zato bi bilo treba tej tehnologiji nameniti večjo pozornost.

 

 

Delovanje črpalk v industriji

Plastika je pri gradnji strojev in naprav vse pogostejši material. Zato je v zadnjih dveh desetletjih močno naraslo tudi število podjetij, ki se ukvarjajo z njeno predelavo. Večina teh podjetij se ubada z vprašanjem, kako zagotoviti hlajenje tehnološke vode za stroje…

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE