Veliko lastnikov vikendov, kamp prikolic ali zidanic se sooča s problemom oskrbe z električno energijo. Najpogosteje se take situacije reši z namestitvijo električnih agregatov, ki pa potrebujejo gorivo in imajo številne pomankljivosti.
Ljudje se poslužujejo začasne rešitve tudi s samostojnimi akumulatorji, ki pa imajo omejeno količino shranjene energije, ki je na razpolago, ko pa jo porabimo, je potrebno akumulatorje zopet polniti (s priklopom na omrežne polnilce, preko agregatov ali preko solarnih sistemov). Samostojni akumulatorji so začasna rešitev oz. ena izmed komponent nekega sistema.
Sistemi z agregati
Agregate majhnih dimenzij pogosto poganjajo dvotaktni motorji in lahko dajejo konstantno moč okrog 600 W do 2,5 kW. Pomanjkljivost agregatov je zlasti v tem, da za proizvajanje energije porabljajo nafto oz. bencin, zaradi česar za sabo puščajo neprijeten vonj izpušnih plinov, moti pa navadno tudi ropot motorja. Njihove prednosti so konstantna moč v času delovanja, majhna teža in relativno nizka cena, saj lahko npr. 600 W agregat dobite že za 100 EUR. Njihova cena in teža rasteta sorazmerno z močjo, ki jo lahko zagotavljajo.
Alternativna rešitev omenjene problematike je mogoča z izbiro hibridnega sistema, kjer je poudarek na kombinaciji različnih tehnologij za zadovoljevanje potreb po energiji, lahko pa se odločimo za namestitev samostojnega solarnega sistema in s pomočjo fotovoltaike izkoriščamo sonce za pridobivanje električne energije.
Preden postavljamo oz. dimenzioniramo solarni sistem izračunajmo skupno porabo električne energije vseh porabnikov na vikendu oz. v prikolici, kar nam bo pomagalo pri pravilnem dimenzioniranju sistema. Za skladiščenje električne energije, pridobljene iz sonca, povežemo module na regulator polnenja in iz regulatorja na akumulatorje. Če želimo dobiti izmenično napetost (230 V), povežemo še razsmernik in s tem dobimo PV sistem, ki nam omogoča uporabo običajnih električnih aparatov. Prednost PV sistemov je v tem, da ne oddajajo nobenih zvočnih vibracij in ne onesnažujejo okolja, življenjska doba sončnih modulov pa je preko 20 let, odvisno od njihove tehnologije.
Upravičenost investicije v solarni sistem
Poleg omenjenih lastnosti in okolju prijaznega delovanja ima postavitev solarnega sistema tudi finančne prednosti.
Okvirna poraba električne energije teh porabnikov:
ŽARNICE: 5 h x 5 žarnic
(11 W) = 275 Wh/dan
TV: 5 h x 100 W
(TV + antena) = 500 Wh/dan
RADIO: 5 h x 30 W
(majhen radio) = 150 Wh/dan
ORODJE IN MALI
GOSPODINJSKI
PRIPOMOČKI: 1 h x 300 W = 300 Wh/dan
Naša skupna poraba električne energije je torej okrog 1225 Wh dnevno.
Primer:
V kolikor se odločimo za postavitev 300 W solarnega sistema in predpostavimo, da bo dnevno na razpolago vsaj 5 ur sonca, je naša potreba po oskrbi z energijo rešena (v Sloveniji je v povprečju med 2 in 5 ur sonca dnevno, odvisno od lege kraja in njegovih specifičnih lastnosti (letna raven) ), saj bi se akumuliralo 1500 Wh na dan.
Strošek investicije v tovrstni sistem, ki vsebuje solarne module oz. panele, akumulator, regulator in inverter (pretvornik iz 12 V na 230 V napetosti), bo znašal med 2000 in 4000 EUR, odvisno seveda od izbrane tehnologije, kakovosti sistema in zaloge energije. Najpomembneje pri tem pa je seveda dejstvo, da bi se nam investicija v tem primeru lahko povrnila v manj kot dveh letih.
Na mestu je seveda vprašanje, kaj se zgodi ob oblačnem vremenu ali ponoči. Solarne sisteme se navadno dimenzionira tako, da je prek sončnih modulov pridobljene več energije kot se je porabi na dnevni ravni. V našem primeru, kjer je dnevna poraba 1225 Wh, bi postavili sistem, ki bi lahko brez novega dotoka elektrike samostojno deloval od 3 do 7 dni, pri čemer bi porabljal akumulirano energijo iz akumulatorja.
Konvencionalna oskrba z električno energijo v mnogih situacijah torej sploh ni možna. V takih primerih jo lahko uspešno nadomestimo s fotonapetostno, saj je izkoriščanje sončne energije pogosto najugodnejša alternativa. Poleg neodvisnosti od omrežja odlikujejo sončne sisteme tudi nizki stroški vzdrževanja in seveda zmanjšan vpliv na okolje.
V razmislek: vsakič, ko pogledate v sončno nebo, pomislite, da dnevno vsak dan pade 970 bilijonov kWh energije na zemljo, ki je ne izrabljamo, čeprav nam je na voljo. •
Slika 1: Primer hiše, pri kateri je lastnik izbral fotovoltaični (PV) sistem namesto generatorja.
Slika2: Primer povezave akumulatorja, regulatorja in razsmernika.