Shranjevanje velikih količin toplote za več mesecev je možno z uporabo gradbenega peska. Finci imajo trenutno dve delujoči peščeni bateriji. Trdijo, da sistem deluje odlično. Takšni hranilniki energije so za njih zelo zanimivi, saj polarna noč traja okrog 50 dni.

 

pescena baterija za elektriko

Nosilec energije je vroč zrak, vsa tehnika pa znana in uporabna

Viški energije v peščeno baterijo

Sončne elektrarne in vetrne turbine oddajajo zeleno elektriko. Del te energije se običajno porabi sproti, viške pa po novem usmerijo v ogrevanje peščene baterije. S to shranjeno toploto nato ogrevajo vodo, z njo pa zgradbe in sanitarno vodo prek vsega leta. Peščene baterije so pravzaprav ogromni silosi, napolnjeni s približno 100 tonami gradbenega peska. Ta zelo dobro dolgoročno zadržuje toploto in ga lahko ogrejemo celo do 1000 °C. V pesku je cevni sistem za razvod vročega zraka, s katerim dovajamo in odvzemamo toploto. Zrak ogreje električni grelnik, ki ga napajamo z viški elektrike. Običajno vzdržujejo temperaturo peska 500 °C, ki toploto zadrži za več mesecev. V pesek lahko shranimo štirikrat več energije kot v vodo, peščeni zalogovnik pa je veliko preprostejši in cenejši.

 

Pescena baterija akumulator toplote

Pesek je odličen akumulator toplote, rok trajanja - neskončno.

Različne izvedbe peščenih baterij

Trenutno delujeta nadzemna in podzemna peščena baterija. Izračunali so, da so velikosti od 10 do 1000 kubičnih metrov uporabne in gospodarno delujejo. S simulacijskimi programi za prehod toplote so določili razpored cevi in predvideli debelino toplotne izolacije za zmanjšanje izgub. Delujoča vertikalna baterija ima grelno moč 100 KW in lahko shrani 8 MW energije. Je izoliran jekleni rezervoar (4 m širok in 7 m visok), ki vsebuje 100 ton peska in mrežo cevi za razvod vročega zraka. Dodatna oprema, grelnik, ventili, regulatorji, ventilator ter toplotni izmenjevalnik pa so v stavbi ob bateriji. Prigradijo lahko še parni generator, ki lahko nato prek turbine spet proizvaja elektriko. Enako velja za podzemno različico.

Nadzemna baterija

Nadzemna baterija lahko shrani Nadzemna baterija lahko shrani za 8 megavatov energije.

Prednosti peščenih baterij

Sončni paneli so učinkoviti le, ko sije sonce, vetrne turbine pa, ko piha veter. Ker je zajemanje zelene energije nepredvidljivo in s prekinitvami, je potreben element, ki ta nihanja uravnoteži. Omrežja s peščenimi baterijami lahko omogočijo najmanj neprekinjeno ogrevanje in s tem uporabo čiste energije. Peščene baterije so poceni, saj je peska dovolj in ga je preprosto dobiti. Baterije so lahko nameščene pod zemljo, s čimer ne vplivamo na videz pokrajine, na površini pa lahko pridelujemo hrano ali gradimo. Tehnologija peščenih baterij lahko postane ključna rešitev za zagotavljanje toplote v domovih med dolgo, mrzlo zimo, zlasti na Finskem. Z njimi postanemo samozadostni in neodvisni od cen ali dobave fosilnih goriv.  Rešitev je verjetno zanimiva tudi za območja, ki so bolj južno.

Pescena baterija cevi

Cevi za vroč zrak - predvidena življenjska doba 50 let.

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.