Vseh sistemov za ogrevanje ne moremo kar tako preklopiti na trenutno najugodnejši energent. Lahko pa izberemo ogrevanje hiše z najvišjim izkoristkom, ne glede na to, kaj ga poganja, ali pa, še boljše, popolnoma preklopimo na ogrevanje z obnovljivimi viri energije. V vsakem primeru je pred zamenjavo sistema za ogrevanje smiselno zmanjšati porabo energije v stavbi, ki jo želimo ogrevati.
![]() |
Prvi ukrep za varčno ogrevanje je sanacija hiše
Varčno delovanje kateregakoli sistema za ogrevanje je možno samo takrat, če so toplotne izgube stavbe majhne. Prvi korak je vgradnja toplotne izolacije na vse obodne ploskve, začnemo pa vedno s stropom proti neogrevani podstrehi ali z vgradnjo dodatne izolacije na stene mansarde, če je podstreha naseljena. Naslednji korak je vgradnja sodobnih oken in vrat, ki se dobro upirajo prehodu toplote.
Oba omenjena koraka lahko izvajamo postopoma, stena za steno, okno za oknom, v času nekaj let, s čimer razmeroma velik strošek raztegnemo na daljše obdobje. Koristi toplotne izolacije nadgradimo z zatesnjevanjem. Če okna in vrata tesnijo, je potrebno ugotoviti, ali se na drugih mestih pojavljajo netesnosti, na primer med različnimi sestavnimi deli hiše. V vetrovni noči bomo že z dimno paličico našli netesnosti, ki se lahko nahajajo na najbolj nenavadnih mestih, recimo ob stiku dveh sten ali ob električni vtičnici. Bolj sodoben pristop omogoča še opazovanje s termokamero ali tlačni preizkus z ventilatorjem, ki ga izvedejo med nadzorom tesnosti pasivnih hiš. Lovljenje prepihov je zelo pomembno tudi zaradi preprečevanja pojava kondenza in nato plesni, saj nenadzorovano strujanje zraka izredno neugodno hladi dele stavbe.
Kljub sodobnim gradbenim in strojniškim prijemom, nekaterih netesnosti ni možno preprečiti.
Zaradi tega varčne in pasivne hiše nimajo vrat proti podstrehi ali prehoda v klet iz stanovanjskega dela, saj jih še ne znamo trajno zatesniti. Zato na podstreho ali v klet dostopajo od zunaj, iz balkona in iz vrta na primer, večina takih stavb pa kleti sploh nima.
Razen za ogrevanje je potrebno poskrbeti za prezračevanje
Hiša danes ima vgrajeno nadzorovano prezračevanje z vračanjem toplote, ki je pogoj za doseganje visoke stopnje varčnosti. Pri tem bodisi zajemajo toploto, ki jo oddajajo stanovalci, razsvetljava in druge hišne naprave, saj z njo lahko pokrijejo vse toplotne potrebe, za povrh pa ogrejejo še sanitarno vodo. Običajno so pasivne hiše orientirane v tak položaj da so ugodne za zajemanje energije sonca, poraba dodatne energije pa je zato za ogrevanje samega objekta izjemno nizka.
Nizkotemperaturno ogrevanje je rešitev tudi za starejše hiše
Takšno ogrevanje je zanimivo zlasti zaradi tega, ker ga lahko dosegamo z vsemi energenti. Če izberemo nizkotemperaturno ogrevanje, so tudi toplotne izgube avtomatsko manjše. Vgradnja je mogoča bodisi kot talno ogrevanje, stensko ali stropno ogrevanje in ni omejena zgolj na nove hiše, temveč je relativno preprosto izvedliva tudi v obstoječih hišah. Izbor sistemov je res velik, zato je možno predelati skoraj vse obstoječe zgradbe. Ob novogradnji lahko cevi talnega gretja položimo v estrih, s tem pa pridobimo toplotno vztrajnost, ki zlasti v montažnih hišah izjemno poveča ugodje bivanja. Hiša, ki ima stene iz dobrih izolacijskih materialov ne more akumulirati toplote, zato s toploto v estrihu premostimo nočno prekinitev ogrevanja, brez da bi stanovalci to opazili.
Talno ogrevanje - priprava za mokri in suhi estrih. |
Talno gretje je zakon
Talno gretje omogoča enega najvišjih termičnih ugodij in skoraj idealno temperaturno slojenje med tlemi in stropom prostora. Temperatura tal je vedno nižja od temperature površine kože, zato je sistem zdravstveno neoporečen. Zato talno ogrevana tla na otip nikoli niso topla, ob dotiku pa ugotovimo lahko le, da niso hladna. Pri tem se celotna tla spremenijo v mlačen radiator, ki prostora ne ogreva s kroženjem toplega zraka ampak samo s sevanjem, kar je zelo ugodno.
Prednosti ogrevanja s talnim gretjem je nižja temperatura zraka. Zrak v prostoru je zato lahko do 3°C hladnejši kot običajno, prihranek energije pa zaradi tega lahko znaša do 12%. Temperatura predtoka znaša največ 35°C, to pa zlahka dosežemo, če koristimo ogrevanje s toplotno črpalko ali drugim virom. Materiali za cevi so za talno gretje preizkušeni in izjemno vzdržljivi, zato so okvare skoraj izključene. Tudi popravilo cevi ni nič posebnega. Takšno ogrevanje nima pomanjkljivosti.Talno gretje je tudi edini sistem, s katerim lahko uspešno ogrevamo cerkve, ogromne hale za montažo letal ali odledimo nogometno igrišče.
Ogrevanje - plinska peč
Če ugotovimo, da bi bila popolna prenova sistema predraga, lahko samo z zamenjavo grelnika dosežemo občutno izboljšanje. Za tiste, ki se previdno odločajo in želijo čim manj vlagati, je lahko plinska peč zelo zanimiva. Izbrati je potrebno med najsodobnejšimi izdelki, ki delujejo v nizkotemperaturnem območju in so zaradi tega zelo učinkoviti.
Ogrevanje s sodobnimi pečmi na plin imajo visok izkoristek. |
Sodobni plinski kondenzacijski kotli poleg toplote dimnih plinov prestrežejo tudi kondenzacijsko toploto vodne pare, ki se nahaja v njih. Zaradi pojava kondenzata izločenega iz hladnih dimnih plinov takšni kotli potrebujejo kislinsko odporen dimnik, ki je lahko keramičen ali izdelan iz nerjaveče pločevine. Kondenzat je potrebno prestreči in ga razredčenega z deževnico spustiti v okolje. Zaradi preteklih določil, ko je izkoristek kurilne naprave določala tudi kurilna vrednost goriva, lahko kondenzacijska plinska peč dosega izkoristke do 110%. Izkoristek takšne plinske peči je tem višji, kolikor je nižja temperatura predtoka, pri čemer so stavbe z nizkotemperaturnim ogrevanjem spet v prednosti.
Sodobne plinske peči so majhne, učinkovite in delujejo zalo tiho, zato je možna vgradnja tudi v bivalne prostore, kadar druga rešitev ni možna. Tudi zrak za zgorevanje zajemajo od zunaj, zato odpadejo vse skrbi povezane s prezračevanjem ali vgradnjo zračnikov.
Ogrevanje - peč na drva, pelete ali sekance
Tudi na tem področju je razvoj skokovito napredoval, saj nekateri sodobni sistemi omogočajo avtomatizirano nalaganje polen. Prednosti za ogrevanje s pečjo na drva je uporaba obnovljivega vira, pomanjkljivost pa novi predpisi o izpustu delcev PM 10, zaradi česar bo na vse peči na drva ali drugo, potrebno namestiti dodatne filtre, ne glede na to ali delujejo na sekance, pelete ali drva.
Peči na drva delujejo običajno v visokotemperaturnem območju, temperatura vode znaša med 70 do 90°C, s čimer proizvajalci preprečijo nizkotemperaturno korozijo. Ta je posledica kondenzacije dimnih plinov v notranjosti peči, saj mešanica vlage in saj načne kotlovsko pločevino.
Zato morajo kotli na drva obratovati s polno zmogljivostjo, saj le tako lahko delujejo z visokim izkoristkom. Višek toplote se med delovanjem shranjuje v prigrajenem vodnem akumulatorju toplote, vse to pa je navedeno tudi v predpisih za vgradnjo. V njih je določena tudi velikost akumulatorja, ki je odvisna od moči peči. Akumulator deluje kot blažilnik, ki toploto počasi oddaja v sistem tudi potem, ko so drva že odgorela. Najvišji izkoristek v tej skupini proizvodov dosegajo uplinjevalni kotli, v katerih dimni plini ki jih oddajajo goreča polena, dogorevajo v posebni visokotemperaturni komori.
Sistemi na ogrevanje z drvmi pa imajo eno pomanjkljivost. Uporabnik mora biti telesno sposoben, da drva prenese od skladišča do kotla, ga naloži, po zaključenem odgorevanju pa očisti in odstrani pepel. Naslednji dan pa vse skupaj spet ponovi. Vendar je takšno ogrevanje lahko zelo poceni, zlasti za lastnike gozdov, saj lahko samo z gozdnimi ostanki, ki jih naberejo med čiščenjem gozda, brez dodatnih stroškov prebrodijo kurilno sezono.
Kotli na pelete in sekance so bolj elastični, saj lahko dovod kuriva natančno nadziramo, način delovanja pa prilagajamo porabi toplote. Delovanje je popolnoma avtomatizirano in varno, saj so vgrajeni sistemi temeljito preizkušeni. Take peči za ogrevanje lahko vključujemo tudi na daljavo ali s časovnim programatorjem, saj imajo vgrajene sisteme za vžig kuriva.
Cenovno učinkovito ogrevanje omogočajo toplotne črpalke
Toplotne črpalke delujejo popolnoma samodejno, brez dimnika in vseh stroškov povezanih s tem, ter lahko prostore ogrevajo pozimi in hladijo poleti. Toplotne črpalke so sposobne toploto nizkega nivoja dvigniti na uporaben nivo za ogrevanje sanitarne vode in stavb. Zajemajo toploto zraka, zemlje ali podtalnice, uporabna pa je tudi odpadna industrijska toplota.
Tehnično gledano delujejo toplotne črpalke na enak način kot hladilnik, le da je funkcija v tem primeru obrnjena. Sistem je zaprt, hladivo pa se pretaka v zaključenem tokokrogu. Daleč najvišje izkoristke dosegajo sistemi, ki zajemajo toploto zemlje ali podtalnice, saj sta ta dva vira toplote vedno na razpolago, temperaturni nivo pa je stalno višji od 0°C. Prednost ogrevanja s toplotno črpalko, ki zajema toploto zraka je nizka cena in enostavna vgradnja, pomanjkljivost pa morda le zmanjšan učinek, kadar temperatura zraka pade krepko pod ničlo.
Toplotne črpalke - različni viri energije: zrak - voda, zemlja - voda, geosonda, voda - voda |
Kako deluje toplotna črpalka: batni kompresor in tekočina z nizkim vreliščem omogočata odvzemanje na levi in oddajajanje toplote na desni strani |
Preverite ključne pojme ob investicijah v toplotne črpalke
Kaj je toplotna črpalka? Kaj pomeni COP, SCOP
|
Razmerje med vloženo energijo za pogon in pridobljeno toploto je grelno število, ki ga označujejo s kratico COP. In kaj pravzaprav je ta COP? Čim višje je to število, tem večja je koristna razlika med vloženo elektriko za pogon kompresorja in izstopajočo toploto iz črpalke. Če želimo, da bomo od toplotne črpalke imeli korist, je pomembno, da ima toplotna črpalka COP vsaj 3,0. To pomeni razmerje 1 proti 3 - z eno vloženo kWh energije, pridobimo še iz okolja še najmanj 2 kWh energije - torej skupaj 3 kWh. Boljše toplotne črpalke dosegajo grelno število tudi preko 5, kar odvisno predvsem od tega, od kje zajemajo toploto. Še posebej učinkovite so geotermalne toplotne črpalke. Te iz okolice zajemajo toploto zemlje (geosonda ali kolektorski sistem) in vode (podtalnica). Investicija v te sisteme je dražja za okoli 50 % v primerjavi s toplotnimi črpalkami zrak-voda. So pa državne podpore za te sisteme toplotnih črpalk neprimerno višje. Pridobi se lahko 4.000 eur subvencije Eko sklada, v primer,u če živimo v občini, kjer imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka, celo 5.000 eur.
V skupini tovrstnih izdelkov se nahajajo specializirane toplotne črpalke, namenjene samo ogrevanju sanitarne vode s toploto okoliškega zraka. Podobni izdelkih večjih moči pa so primerni za ogrevanje stavb in sanitarne vode. Slednje delimo še na nizkotemperaturne, ki vodo ogrejejo do 40°C in visokotemperaturne, ki dosegajo 65°C ali več. Pri obeh je tehnika popolnoma enaka, le hladivo je drugo. Toplotna črpalka je učinkovit toplotni stroj, če ga poganja še »zelena elektrika« pa ima v primerjavi z drugimi generatorji toplote skoraj ničeln vpliv na okolje.
Vir elektrike za ogrevanje - sončne elektrarne
Kljub vsem naštetim ogrevalnim sistemom pa je sončna energija edini vir, na katerega se smemo nasloniti v prihodnosti. Čeprav so tudi les, veter in energija valov posledica sončnega sevanja, lahko na domačem dvorišču zelo uspešno zajamemo tudi njegov toplotni del. Ker so sončne elektrarne ugodno podprte s subvencijami s strani države, jih velja izkoristiti. Donosnost za sončne elektrarne se iz leta v leto povečuje, vlog na Eko - skladu pa sprejmejo čedalje več. Nadvse pametna izbira so v primeru, če želimo na hitro zmanjšati visoke stroške elektrike. Potem ko je začela veljati uredba o samooskrbi z električno energijo, so sončne elektrarne po nekajletnem zatišju ponovno postale zanimive tudi pri nas. Toliko bolj, ker so gospodinjstvom na voljo celovite energetske rešitve »na ključ«
Če razmišljamo o tem, da bomo na strehi svojega doma proizvajali elektriko, je dobro razmisliti, za kaj vse bi jo lahko porabljali in ali je naš objekt primeren za njeno namestitev. Jo res potrebujemo samo za razsvetljavo, gospodinjske aparate, klimatsko napravo in elektronske naprave? Morda pa bomo v prihodnosti naš dom nadgradili tudi s toplotno črpalko in si za prevoz izbrali električni avto. Možnosti je veliko, izbrati pravo rešitev pa ni vedno preprosto.
Odlična kombinacija - toplotna črpalka in sončna elektrarna |
Toplotna črpalka za svoje delovanje za ogrevanje porablja električno energijo, ki jo lahko pridobivamo s sončno elektrarno na strehi. Vsekakor se splača razmisliti o tej kombinaciji. Poglejmo primer hiše, ki se ogreva s toplotno črpalko, lastnik pa za elektriko, ki jo porabljajo toplotna črpalka in vse električne naprave v gospodinjstvu, plačuje 120 evrov na mesec. Ob odločitvi za sončno elektrarno si lahko lastnik obeta velike prihranke. Prvih sedem let, kolikor traja financiranje, bi mesečni stroški znašali cca. 150 evrov, potem pa le še približno 15 evrov (plus DDV) na mesec za strošek obračunske moči in prispevka za OVE in SPTE. V tridesetih letih, kolikor je predvidena življenjska doba sončne elektrarne, lastnik prihrani kar 27.000 evrov
PONUDNIKI ZA TOPLOTNE ČRPALKE ZRAK - VODA
Povezane vsebine