Po nekaj letih zatišja je zaživel nov sistem spodbujanja obnovljivih virov energije, tako imenovan »Net-metering« oziroma neto merjenje električne energije, s katerim se investicije v sončne elektrarne znova izplačajo.
V praksi net-metering deluje na osnovi števca električne energije, ki se vrti v obe smeri. Tako je objekt, na katerem je sončna elektrarna, čez dan proizvajalec električne energije in viške oddaja v omrežje, ponoči pa troši električno energijo iz omrežja. Tako omrežje služi kot neke vrste brezplačna baterija z neomejeno kapaciteto.
Kako poteka obračunavanje net-meteringa
Neto merjenje električne energije poteka na letnem nivoju. Lastniki naprav za samooskrbo bodo tako za celo leto prejeli samo en račun za električno energijo, ki bo upošteval razliko med porabljeno in proizvedeno električno energijo. Če bo naprava za samooskrbo pravilno dimenzionirana, lastnik naprave praktično ne bo imel stroškov z električno energijo, saj je bo na letni ravni proizvedel toliko, kot je bo tudi porabil. Lastnik naprave bo moral še vedno plačevati stroške omrežnine, ki so vezani na odjemno mesto (obračunska moč).


Kakšna je največja dovoljena moč sončne elektrarne
Največja dovoljena moč sončne elektrarne znaša 11 kW, ki zadostuje praktično vsem gospodinjstvom v Sloveniji, hkrati pa je ta velikost zanimiva tudi za majhne podjetnike in podjetja. Ob trenutnih cenah opreme in prihrankih se investicija povrne v okoli 10 letih. Glede na trende povečevanja porabe elektrike, pričakovanja rasti cen in življenjsko dobo sončne elektrarne, je naložba ne samo okoljsko ampak tudi ekonomsko sprejemljiva.
Do sedaj pasivni »mali porabniki« lahko tako postanejo aktivni udeleženci v energetiki, saj se lahko samooskrbujejo z električno energijo in si dolgoročno zagotovijo minimalna nihanja stroškov za elektriko. Sončno elektrarno na svoji stavbi lahko sedaj postavi vsak, pri tem pa mu ni treba ustanavljati firme ali se registrirati kot s. p., plačevati dodatnih davkov, se bati odvzema pokojnine, štipendije ali povečanega plačila vrtca.
Ker se naprava za samooskrbo priključi na notranjo inštalacijo stavbe, se obstoječe merilno mesto stavbe ne spreminja. Edina sprememba, ki je potrebna, je zamenjava obstoječega števca z novim dvosmernim, ki omogoča tudi daljinsko odčitavanje. Zato se v veliki meri tudi poenostavi administrativni postopek. Lastnik naprave bo moral zaprositi za dopolnitev oziroma spremembo obstoječega soglasja za priključitev in skleniti z dobaviteljem pogodbo o neto dobavi.
Povezane vsebine