G. Gašper je lani zaključeval gradnjo nove hiše. Na obisku sejma Dom je našel podjetje Kalcer, ki je predstavljajo montažo hidroizolacije Rhepanol brez varjenja. Postopek se mu je zdel zanimiv, zato si je predstavitev podrobno ogledal, se poučil o prednostih Rhepanol izolacije in na koncu ugotovil, da je postopek tako enostaven, da se lahko dela loti kar sam. S hidroizolacijo Rhepanol bo pokril nadstrešek pred hišo!
To je bila pogumna odločitev, saj vsi vemo, da je izdelava hidroizolacije na strehi zahtevno opravilo, če želimo kakovostno in trajno rešitev. Kaj je prepričalo g.Gašperja?
»Najprej kakovost materiala. Zvedel sem, da je folija Rhepanol iz materiala, ki ima zelo dolgo življensko dobo. Sicer je nemški izdelek, vendar so bili s tem materialom že pred desetletji izolirani tudi zahtevni objekti v Sloveniji in vsi se dobro držijo. Poleg tega se ta material lahko kasneje tudi popravlja ali predeluje, saj se s staranjem praktično ne spremeni.
Drugo, kar me je prepričalo, da se dela lotim sam, pa je bil način polaganja hidroizolacije. Prvič sem videl, da se hidroizolacije ne vari z gorilniki ali s toplim zrakom, ampak se jo na podlago pritrjuje »na ježka«, robove pa zlepi. Na sejmu sem si ogledal demonstracijo izdelave prebojev in zaključkov in presenetilo me je, kako malo orodja je potrebnega – praktično vse sem imel doma! In ko sem se pozanimal, če je primerno, da se dela lotim sam, sem dobil zelo spodbuden odgovor. Ponudili so mi tudi pomoč v obliki pisnih in telefonskih nasvetov ter zastonj izposojo orodja, ki je specifično za Rhepanol izolacijo.«
Rhepanol hidroizolacija je izdelana iz poliizobutilena, materiala, ki zelo dobro prenaša ekstremne temperature in staranje. Za razliko od PVC hidroizolacije, ki se pod vplivom UV žarkov in ozračja z leti postara, Rhepanol ostaja več desetletij praktično nespremenjen. Prav zaradi tega lahko v streho, prekrito z Rhepanolom, zelo enostavno naredimo preboje (za okna, ventilacijo ipd) tudi, ko streha ni več nova. Izolacija Rhepanol je tudi zelo elastična, zato izdelava zaključkov različnih oblik ni težka. Zelo lepo se prilega tudi okroglim prebojem.
Večina pribora, potrebnega za delo z Rhepanol hidroizolacijo
»Meter, škarje ter posebni valjčki za utrjevanje stikov so praktično edino orodje, ki je potrebno za montažo Rhepanol strešne folije. Valjčke so mi posodili v Kalcer-ju.«
Pritrjevanje Rhepanol folije na podlago je nekaj posebnega. Za pritrjevanje se uporabljajo velkro trakovi s kaveljčki, katerih se oprime spodnja, polstena plast hidroizolacije. Kako na gosto moramo položiti trakove, se določi z vetrnim izračunom. Tudi pritrjevanje v podlago je na izračunanih razdaljah.
Pritrjevanje velkro trakov
Razporeditev velkro trakov v izpostavljenem vogalu
G. Gašper: »Pritrjevanje trakov v opaž je bilo enostavno. Potem pa je bila na vrsti folija. Ker je spodnja stran folije iz filca, je bilo treba ježke prekriti s pločevinastimi trakovi, da se folija ne bi prijela nanje še preden bi jo poravnal. Že prej sem se namreč prepričal, da je folijo izredno težko odtrgati od ježka. Zato sem folijo natančno naravnal, preden sem začel odstranjevati zaščitno pločevino.«
Polaganje Rhepanola preko zaščitenih »ježkov«
Velkro trakovi tako močno primejo in držijo Rhepanol folijo, da so kos silam, ki jih povzroči veter in bi lahko odtrgale folijo od podlage. Zato Rhepanol folija ne potrebuje nobene dodatne obtežitve.
Ko je folija poravnana, odstranimo zaščito nad velkro trakovi. Dovolj je, da folijo ne teh mestih pohodimo, da se sprime s podlago. Folija ima na robovih samolepilen sloj, ki zagotavlja trajno vodotesnost. Na tem stiku spodnja in zgornja folija med seboj reagirata, »vulkanizirata« – praktično dobimo enoslojen material.
Tudi izdelava zaključkov ob zidu in ob kapu je enostavna. V sistemu Rhepanol je tudi pločevina, na katero je že v tovarni nanesen enak material kot je uporabljen za folijo. Za lepljenje hidroizolacije s pločevino se uporablja posebna masa, ki uporablja še na kritičnih mestih, kjer bi zaradi večplastnih spojev prišlo do zamakanja.
Rhepanol detajl na vogalu
Lepljenje Rhepanola na pločevino
»Delal sem 4 dni, s pomočjo prijatelja. Kalcerjevi strokovnjaki so mi bili ves čas na voljo, kadar sem bil v dvomu, kako naprej. Moram priznati, da sem imel v začetku nekaj treme, zdaj pa sem prav zadovoljen, da sem se tega lotil in tudi uspešno končal.« pove g.Gašper. »Za manj zahtevne objekte si upam priporočiti delo v lastni režiji vsakemu, ki ga delo veseli in ki je dovolj natančen. Za kaj bolj zahtevnega, recimo za ravno streho na hiši, pa bi se raje obrnil na profesionalce. Za vsak slučaj.«
zaključek Rhepanola na zidu
Če ste tudi vi pred podobnim izzivom, se pozanimajte v trgovinah KALCER v Mariboru, Novem mestu in Trzinu. Za enostavne projekte vam bodo pomagali z nasveti, kako lahko delo sami izpeljete, za zahtevnejše pa vam bodo pomagali poiskati kvalitetnega izvajalca.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields