Kako je lahko prezračevanje in prezračevalni sistem načrtovan za vaš primer, pojasni energetski svetovalec, ki že desetletja spremlja tovrstno problematiko.
V energetskih svetovalnih pisarnah pogosto naletimo na dilemo svetovancev kakšni prezračevalni sistemi so primerni za vgradnjo. Praksa kaže resno problematiko zatesnjenih hiš. Kdor je vgradil nova okna, brez, da je zadostno zagotovil prezračevanje, je v tem objektu poslabšal kakovost bivanja.
Stroka ob tem opozarja, da zatesnjeni prostori resno škodujejo zdravju. Za zdravo bivalno klimo je v vsakem prostoru potrebno par krat na dan ustvariti vsaj 10 minutni prepih. Vendar ali je to dejansko mogoče?
Stroka ugotavlja, da je za zdrave bivalne razmere na vsako uro potrebno zamenjati 70% zraka. Brez mehanskega prezračevalnega sistema to pomeni, da bi bilo potrebno vsako uro v vsakem prostoru ustvariti vsaj deset minutni prepih.
Zakaj prezračevanje z odpiranjem oken ni rešitev
Vemo da odpiranje oken z ustvarjanjem prepiha v večini primerov ni izvedljivo. Za prezračevanje z občasnim odpiranjem oken velja, da je vsebnost CO2 in ostalih, za zdravje nevarnih snovi, še vedno previsoka. Veliko nižja je pri prezračevanju, ki jih dosežejo različni prezračevalni sistemi.
Zrak je v obnovljenih zgradbah slabši od zunanjega
Meritve kažejo, da je zrak znotraj bivalnih prostorov slabši kot je 24 urno povprečje zraka na prostem. Predvsem zaradi hlapljivih snovi, ki jih stalno oddaja oprema v hiši (pohištvo, lakiran pod, tkanine) ter pranja, kuhanja in ljudi. V zaprtih prostorih je zdravju nevaren še posebno plin radon.
Prezračevanje in predpisane norme
Ljudje nekoč niso bivali v zatesnjenih prostorih, kot se dogaja danes. Čeravno stroka vsakodnevno opozarja na sindrom bolnih stavb, ter predpise, ki veljajo za potrebno prezračevanje, gradbeni mojstri na drugi strani zavajajo, ko govorijo o »dihanju« sten. Prehod svežega zraka je skozi stene novih ali obnovljenih zgradb neznaten, posledice pa se vsakodnevno kažejo v povečanju obolevnosti.
Sedanji predpisi zahtevajo izmenjavo zraka, ki bi se morala izvajati na vsaki dve uri, ko pa v prostorih ni ljudi, pa na vsakih 5 ur. Če je v majhnem prostoru več ljudi, je to premalo, če pa je v večjem prostoru prisoten samo en človek, pa je to preveč. Praktično uporabno pravilo za prezračevanje je 20-25 m3 svežega zraka na uro/osebo. Če sta npr. v spalnici, površine 16 m2, višine 2,5 m, s prostornino 40 m3, dve osebi, to pomeni, da je potrebno zrak izmenjati vsako uro.
Prezračevanje – centralni prezračevalni sistem v primerjavi z 2 – kratnim odpiranjem oken (24 – urne vrednosti CO2).
Prezračevanje s priprtimi okni
Prezračevanje, ki omogoča vsaj zasilno izmenjavo zraka lahko sicer dosežemo z majhnim nagibom okenskega krila. Spodaj vstopa hladen zunanji zrak, zgoraj izhaja topel, okensko okovje pa omogoča nastavljanje nagiba po stopnjah. Pri nizkih zunanjih temperaturah zadošča že majhen nagib in s tem majhna reža med krilom in podbojem. Slabost za prezračevanje s priprtimi okni je povečan hrup in vstop nečistoč in prahu. Poznamo tudi okenske prezračevalnike, z dvema ventilatorjema – nad, pod, ali ob oknu. Nekateri prezračevalniki delujejo izmenično, ko odvajajo zrak se ogrejejo, nato dovajajo svež zrak in ga z akumulirano toploto ogrejejo.
Prezračevalni sistemi – najboljša alternativa odpiranju oken
Poznamo različne prezračevalne sisteme. Takšne, ki se preprosto vgradijo v zunanje stene posameznih prostorov, imenovane decentralni prezračevalni sistemi. Druga skupina so centralni prezračevalni sistemi, ki imajo po stavbi v vse bivalne prostore napeljane cevi, potrebna je osrednja enota. Oboji prezračevalni sistemi so primerni za vgradnjo v nove ali obstoječe objekte.
Prezračevalni sistemi – cena
Cena za prezračevalni sistem je odvisna od vrste izbranega sistema. Priporočamo, da cene preverite pri večih ponudnikih, ter da razpoložljive sisteme primerjate med seboj za vaš primer objekta. Povpraševanje oddajte TUKAJ.
Centralni prezračevalni sistemi z rekuperacijo
Centralni prezračevalni sistemi imajo po stavbi v vse bivalne prostore napeljane cevi. Primerni so za vgradnjo v nove ali obstoječe objekte. Za centralni prezračevalni sistem z vračanjem toplote velja, da tok hladnega dovodnega in toplega odvodnega zraka potuje skozi toplotni izmenjevalnik. Odvodni zrak ogreva dovodnega, ob tem pa se najmanj 70 odstotkov toplote odvedenega zraka vrne. Prezračevanje z vračanjem toplote poznamo pod nazivom prezračevanje z rekuperacijo.
Centralno prezračevanje z rekuperacijo
Na ta način delujejo najsodobnejši centralni prezračevalni sistemi, ki imajo tudi najnižje stroške delovanja. Vpihovanje svežega zraka je celovito, toploto vračamo v vse prostore. Centralni prezračevalni sistem se zaradi ekonomike pogosteje izberejo za vgradnjo v novih stanovanjskih hišah, kjer gre za več kot 5 ločenih prostorov, v manjših stanovanjih je bolje izbrati decentralni prezračevalni sistem. Centralna naprava tega sistema ne zahteva čiščenja, razen zamenjave filtrov. Določeni modeli centralnega prezračevalnega sistema omogočajo vračanje vlage (entalpijski izmenjevalec).
Decentralni prezračevalni sistemi
Decentralni prezračevalni sistemi potrebujejo za vgradnjo odprtino v stene, ter priključek na elektriko. Cevnega sistema ni. Omogočajo kontrolo vlažnosti v prostorih, sami odločimo v katere prostore želimo vgraditi prezračevanje. Tudi sami odločimo kdaj bo sistem deloval ali pa bomo prezračevali z odpiranjem oken. Sistem lahko namestimo le v določene prostore, recimo v tiste, ki so bolj vlažni.
Decentralno prezračevanje
Želite več informacij? "*" indicates required fields