Shranjevanje energije je osnova za popoln prehod na obnovljive vire. Največji premiki se trenutno dogajajo na področju shranjevanja elektrike. Verjetno smo na pragu podobnega razvoja kot v fotovoltaiki, kjer so padajoče cene povzročile razcvet panoge.

 

 

shranjevanje elektrike baterijski kompleks

Moraine , Ohio, 40 MW baterijski kompleks za podporo javnemu omrežju

shranjevanje elektrike baterije Advancion

Nizozemci že dolgo shranjujejo viške elektrike v baterije proizvajalc AES Advancion

 

 

Tehnološki preboj

V preteklem letu je trg baterijskih sistemov v ZDA poskočil kar za 284%, letos pa pričakujejo skokovito rast tudi v svetovnem merilu. Še pred kratkim so bile hidroenergetske naprave s črpalnimi hidroelektrarnami osnovni sistem za shranjevanje energije. Vedno bolj zanimivi pa so baterijski sistemi, ki delujejo na osnovi Li- ion baterij. Zanje kaže da bodo zavzeli največji tržni delež, saj so cenovno ugodni, cena shranjene kilovatne ure pa stalno pada.

V svetu trenutno uporabljajo in gradijo velike baterijske sisteme, ki so namenjeni podpori javnega omrežja. So tudi cenen, zanesljiv in enostaven zalogovnik elektrike za solarne in vetrne sisteme, ki delujejo s prekinitvami. Vse druge ideje, s katerimi  viške elektrike shranjujejo v zalogovnike komprimiranega zraka ali proizvajajo ter skladiščijo vodik, so dosti bolj komplicirane. Enako velja za majhne hišne sisteme, ki bodo preplavili trg, saj uporabnikom omogočajo zajem lastne energije, ki je cenejša od tiste iz omrežja.

 

Velike baterije

Na klasični trg z elektriko vstopajo obnovljivi viri z vedno večjimi koraki. Ocenjujejo, da bo 2017 postalo leto prepoznavanja vrednosti shranjevanja elektrike, kar bo velik izziv za vse, od proizvajalcev do uporabnikov. Baterije torej niso samo zalogovniki ampak delujejo kot elektrarne na poziv.

Energetski paketi so sestavljeni iz enakih delov in materialov kot Li-ion baterija v telefonu, le da so malo večji. V hlajenih kontejnerjih se nahaja tisoče baterij, ki so električno in računalniško povezane med seboj. Hlajenje je pomemben del sistema, saj se paketi med polnjenjem ali praznjenjem ogrevajo. Sestavljalci baterije kupujejo pri proizvajalcih (Samsung, LG, Panasonic) in jih nato sami sestavljajo v večje enote.

 

shranjevanje elektrike Vetrna farma

Vetrna farma Rokkasho-Futamata, moč baterij 34 MW kapaciteta shranjevanja 238 MWh

shranjevanje elektrike racunalniski center

Notranjost baterijskega kontejnerja bi zlahka zamenjali za računalniški center

 

Avtomobil – vir baterij

Zanimiva bo tudi uporaba baterij iz električnih vozil. Po 5 do 10 letih se kapaciteta Li-ion baterij zmanjša na 70% prvotne moči, kar je premalo za vožnjo. Konec življenjske dobe se pojavi, ko kapaciteta pade na 50% prvotne, vmes pa so zelo uporabne za vgradnjo v velike baterijske sisteme. Korist je dvojna, saj je cena nižja, pritisk na recikliranje pa manjši. Baterijski sistemi so izjemno zmogljivi. Kalifornija ima trenutno postavljenih za 139 MW baterij, ki vate spreminjajo v megavate, elektriko lahko oddajajo od 1 minute do 8 ur, za »delo« pa so pripravljene v 10 do 20 milisekundah. Izkoristek znaša od 85 do 98%, življenjska doba pa do 15 let.

 

Vpliv na okolje

Danes ga je težko oceniti, čeprav je jasno, da ne oddajajo nobenih toplogrednih vplivov. Razen zemljišč za postavitev drugih zahtev ni, stojijo lahko kjerkoli, zato so neprimerno bolj uporabne kot na primer črpalne hidroelektrarne za katere vedno potrebujemo posebne geološke in reliefne pogoje. Uporabnik ima stalno korist, saj iz omrežja odvzema energijo, ko je ta poceni in jo vrača ali uporabi zase, ko je cena višja.

Nemci in Japonci pospešeno načrtujejo postavitev velikih baterijskih sistemov, nekaj podobnega se dogaja v ZDA . Jasno je, da bodo veliki baterijski sistemi v kratkem postali centralna točka električnih mrež, v splošni uporabi pa jih bomo videli veliko prej kot mnogi pričakujejo.

 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.