plin varnostTakojšnja in enakomerna toplota, visoki izkoristki, nizka cena in največji dolgoročni prihranki so prednosti, zaradi katerih je uporaba zemeljskega plina v gospodinjstvih čedalje bolj razširjena. Pomembno pa je, da ta energent uporabljamo na varen način.

Takojšnja in enakomerna toplota, visoki izkoristki, nizka cena in največji dolgoročni prihranki so prednosti, zaradi katerih je uporaba zemeljskega plina v gospodinjstvih čedalje bolj razširjena. Pomembno pa je, da ta energent uporabljamo na varen način.

 

Pravilno vzdrževanje plinske peči in napeljave

Starejše plinske peči zrak, potreben za gorenje, zajemajo iz prostora, topel zrak oziroma dim pa se nato dviguje po dimniku. Zelo pomembno je, da je poskrbljeno za neoviran dovod zraka skozi odprtine v oknih, vratih ali zidu, ki ne smejo biti zaprte, prav tako ne prelepljene ali delno prekrite. V tem primeru namreč lahko zmanjka zraka za zgorevanje, posledice pa so lahko hude – zastrupitev z ogljikovim monoksidom. Ta je za človeka in živali strupen, saj organizmu preprečuje sposobnost absorbiranja kisika, kar vodi v resne, lahko tudi usodne poškodbe tkiv.

Zaradi naštetega je nujno redno pregledovanje in vzdrževanje tako plinske peči kot tudi dimovodne napeljave, v prostor pa je priporočljivo namestiti detektor ogljikovega monoksida. Seveda ta ni nadomestilo za pravilno in redno vzdrževane plinske peči in napeljave. Če niste prepričani, da je dovod zraka ustrezen, se posvetujte z dimnikarjem, inštalaterjem ali operaterjem distribucijskega sistema.

 

plin varnost

Ogljikov monoksid (CO) je plin brez barve, vonja in okusa, kar pomeni, da ga s človeškimi čutili ne moremo videti, okusiti ali vonjati. Je gorljiv in strupen.

 

Kondenzacijska plinska peč zrak zajema iz okolice

Če imate možnost, staro plinsko peč zamenjajte s sodobnejšo, ki temelji na kondenzacijski tehnologiji in deluje neodvisno od notranjega zraka – zrak namreč črpa iz okolice objekta. S tem boste prihranili pri porabi energije in prispevali k čistejšemu okolju. Kondenzacijske plinske peči namreč skoraj v celoti izkoristijo toploto iz dimnih plinov in jo pretvorijo v ogrevalno toploto, zato so lahko izkoristki tudi do 109-odstotni. Stroški ogrevanja so ob upoštevanju naložbe v kurilno napravo cenejši od tradicionalnega ogrevanja na kurilno olje, lesno biomaso in od ogrevanja s toplotno črpalko. Za nakup in vgradnjo sodobne plinske peči bomo odšteli od 3000 evrov naprej, pri čemer se nam bo naložba s prihranki pri ogrevanju povrnila v približno treh letih, medtem ko je povračilna doba naložbe v toplotno črpalko osem let, v kotel na kurilno olje pa dvanajst.

 

Previdno pri plinskem štedilniku

Zemeljski plin je vsestranski energent, ki ga poleg ogrevanja prostorov in sanitarne vode uporabljamo tudi za kuhanje. Kuhanje na plinskem štedilniku je udobno, saj lahko preprosto in natančno uravnavamo plamen, in varno. Za dodatno varnost poskrbimo z rednim pregledovanjem gibljive cevi, s katero je štedilnik priključen na plinsko napeljavo. Cev ne sme biti preblizu vira toplote, saj se ne sme pregrevati. Če je poškodovana, jo je treba takoj zamenjati.

 


Kaj storiti v primeru uhajanja plina?

Plinske napeljave, plinske peči in štedilniki so izdelani v skladu s strogimi varnostnimi predpisi, kljub temu se lahko – največkrat zaradi pomanjkljivega vzdrževanja – zgodi, da zemeljski plin začne uhajati. Kaj storiti, če v zraku zaznamo vonj po plinu? Na Gospodarskem interesnem združenju za distribucijo zemeljskega plina svetujejo:
• odprite vsa okna in vrata, da naredite prepih,
• zaprite dovod plina pred plinomerom ali na glavni plinski zaporni pipi,
• v prostorih, v katerih ste zaznali vonj po plinu, ne uporabljajte odprtega plamena. Ne kadite in ne uporabljajte vžigalic, električnih stikal, vtičnic, zvoncev in telefonov,
• opozorite druge stanovalce in zapustite stavbo,
• tudi če ste v zraku zaznali le rahel vonj po plinu, obvestite dežurno službo operaterja distribucijskega sistema zemeljskega plina.


 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.