Toplotne črpalke - napake ki jih povzroča napeljava

V Sloveniji nimamo pregleda do sedaj instaliranih toplotnih črpalk, ampak samo grobe ocene. Švicarji so pri tem malo bolj natančni, pri njih deluje okrog 200.000 toplotnih črpalk, ki proizvedejo 5000 GWh toplote na leto pri čemer porabijo 1.600 GWh elektrike. Za toplotne črpalke se pri nas in v EU pričakujejo rast prodaje, zato bomo za ogrevanje vode in stanovanj zajeli še več toplote iz okolja.

 

toplotne crpalke napake napeljave

Dodatno prekritje zunanje enote je dober ukrep, čeprav proizvajalci trdijo da ni nujno potreben

 

V prospektih vse odlično, pojavljajo pa se napake in težave

Današnje toplotne črpalke so skoraj vedno najboljša rešitev za proizvodnjo toplote ali za hlajenje ob obnovi starih ali novih stavb. Vgradnja poteka brez težav, tehnologija je dokazana, vodilni proizvajalci na trgu pa zagotavljajo zanesljivo delovanje in odziven servis. Po vseh letih izkušenj pa se vedno znova pojavljajo napake in težave toplotnih črpalk, ki bi jih lahko odpravili vnaprej in zmanjšali število servisnih klicev. Velik del napak in reklamacij se sploh nebi pojavilo, če bi več pozornosti namenili svetovanju, načrtovanju in izvedbi. Vsi predlogi ki sledijo izhajajo iz resničnih težav, ki so se pojavile med delovanjem napeljav, ki toploto dobivajo iz toplotne črpalke zrak voda, v sistemih ogrevanja pa skrivajo še številne druge napake, ki so pravi vzrok za slabo delovanje. 

 

Toplotna črpalka na prostem ni vedno idealna rešitev

Toplotna črpalka zrak - voda v glavnem delujejo tiho, različni izdelki pa se med seboj močno razlikujejo. Glasna zunanja enota pod polno obremenitvijo lahko oddaja šum do 80 dB, tišje izvedbe pa od 45 do 60 dB, zato je obratovalni hrup eden najpomembnejših podatkov ob nakupu. Pričakovati je, da se bo v urbanih okoljih nezadovoljstvo zaradi hrupa toplotnih črpalk še povečevalo, zato je bolje preprečiti kot pa zdraviti.

Če bo zunanja enota toplotne črpalke nameščena na prostem, je potrebno položaj dobro premisliti. Sosedje so vedno prve žrtve ropotajočih škatel, zato je potrebno vedno ugotoviti, ali nebi bilo bolje enote postaviti v stavbo ali zaprt prostor in jo z zunanjostjo povezati s kanali. Vedno izbiramo stran stavbe, kjer so sosedje bolj oddaljeni, enote ne postavimo pod okno, v ozek medprostor med stavbama, v vogal ali v zidano nišo, saj vsi našteti delujejo kot ojačevalci hrupa. Strokovnjaki poudarjajo, da so pritožbe zaradi hrupa daleč najpogostejše, zato je v strnjenih naseljih nasvet strokovnjaka za protihrupno zaščito zlata vreden. Namestitev v notranjosti stavbe s protihrupnimi kanali je dobra rešitev, zagotoviti pa je potrebno nemoten pretok zraka.  

 

Toplotna v kleti z okroglimi izoliranimi kanali

Toplotna v kleti z okroglimi izoliranimi kanali za vstop in izstop zraka

 

Dušenje se začne pri temelju

Zunanjo enoto je potrebno pritrditi na vodoraven betonski temelj in na dušilce tresljajev. Skoraj vse enote so na hišni tokokrog priključene brez vmesnih dušilcev tresljajev, pri čemer se neprijetno drnenje običajno prenaša na razvode in vso stavbo. Če bo enota nameščena v stavbi je vložek v dodatno protihrupno izolacijo tega prostora nizek, korist pa ogromna. Vse našteto vedno izvajamo med montažo enote saj je naknadna vgradnja mnogo dražja. Za grelno moč 12 kW ima dovod in odvod kanal 60 x 60, enaki sta tudi odprtini v steni. Manjši presek zmanjša moč enote in povzroča dodaten hrup.

 

baner toplotne crpalke

Ogrevanje sanitarne vode s toplotno črpalko

Potrebno je vgraditi zalogovnik tople vode in obtočno črpalko z dovolj visokim pretokom. toplotne črpalke zrak voda nimajo grelnih rezerv, zato iz njih ne bo možno iztisniti več energije kot je navedeno v prospektu. Zalogo toplote zato delamo vedno, ko je zrak čim toplejši, velikost zalogovnika pa prilagodimo številu stanovalcev in povprečnim temperaturnim razmeram v okolici. Dogaja se še, da je zalogovnik premajhen ali izmenjevalec toplote na njem ni dovolj zmogljiv.

 

Toplotna crpalka v kleti

Toplotna črpalka v kleti je za okolje in uporabnika neslišna, nabere se tudi manj kondenzata kot zunaj

 

Kdaj je zalogovnik za ogrevanje nujen

Če ima stavba talno ogrevanje v običajnem estrihu, ki deluje kot shranjevalec  toplote, zalogovnika ne potrebujemo. TČ, ki ima sistem odleditve s povratnim tokom in ločeno regulacijo po prostorih, pa v neugodnih razmerah ne more pokriti potreb, zato je zalogovnik nujen. Za odleditev uparjevalnika sistem odvzame toploto iz ogrevalnega sistema, če k temu dodamo še nenaden vklop posameznih prostorov, bo energije za ogrevanje občasno zmanjkalo.

Zalogovnik je nujen tudi na področjih s pogostimi izpadi elektrike, obtočno črpalko pa ta čas poganja akumulator. Če ogrevanje krmilijo termostati v posameznih prostorih stavbe, lahko zaradi zapiranja temperatura povratka hitro naraste in izključi toplotno črpalko, preden se drugi prostori dovolj ogrejejo. Ta pojav zasledimo zlasti v večjih sistemih, kjer hidravlične razmere niso čisto jasne. Rešitev je ločitev primarnega in sekundarnega kroga, ki delujeta ločeno in neodvisno, krmiljenje pa prevzame ločena avtomatika.  

 

toplotna crpalka vstop in izstop zrak

Tudi dobro načrtovan vstop in izstop zraka za kletno toplotno zrak- voda komaj opazimo

 

Pomembno, ko je toplotna črpalka inverterska

Kompresorji z inverterskim krmiljenjem spreminjajo število vrtljajev in moč toplotne črpalke ter se natančno prilagajajo toplotnim potrebam. Zato lahko na primer grelna moč pade od 8 na 4 kWh, zmanjša se tudi poraba elektrike. Prihranki takega ogrevanja so najvišji, če je moč toplotne natančno prilagojena stavbi, kar je vedno primer ob novogradnji. Težava so starejše stavbe, prehod z olja na TČ in ocena porabe na osnovi porabe olja in dodatna “varnostna rezerva”, določena preko palca. Običajno je toplotna prevelika in v prehodnem času ne bo delovala invertersko ampak v stop - start načinu. S preveliko TČ bomo izgubili vse prednosti, ki jih omogoča invertersko krmiljenje. Zato velja vgraditi malo manjšo kot so potrebe, delovala bo v invertrskem načinu, letno grelno število in prihranki pa bodo najvišji.

 

 

 

Povezane vsebine


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

 

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.