“Velika tragedija podnebne krize je v tem, da mora 7,5 milijard ljudi plačati ceno degradiranega planeta, da lahko nekaj deset podjetij še naprej ustvarja rekordne dobičke. Da smo dovolili, da se to zgodi, je velika moralna napaka političnih sistemov razvitega sveta.” To je začetek poročila Inštituta za podnebno odgovornost, ki ga je objavil časnik Guardian. Ugotavljajo, da peščica naftnih, premogovnih in plinskih podjetij s svojimi produkti povzroča tretjino svetovnih toplogrednih emisij. Seveda pa niso odgovorni samo ti največji onesnaževalci zraka in okolja, soodgovorni tudi vsi uporabniki, ki poganjamo povečanje ogljičnega odtisa. 

 

Največji onesnaževalci zraka in okolja

Največji onesnaževalci zraka in okolja. Številke pomenijo milijarde ton ekvivalenta ogljikovega dioksida, seštevek od leta 1965

Prvih dvajset največjih onesnaževalcev okolja

Do zaključkov so prišli z analizo količine virov, ki so jih podjetja črpala iz zemlje od leta 1965. Tega leta je bilo objavljeno prvo poročilo, v katerem je ocenjen škodljiv vpliv in bodoče posledice na okolje, avtorji opozorila pa so strokovnjaki ravno teh podjetij. Podjetja so skupaj odgovorna za približno 480 milijard ton emisij CO2 in metana, kar približno ustreza približno 35% vseh svetovnih emisij od leta 1965.

Okrog 90% emisij, pripisanih top 20 podnebnim krivcem, so posledica uporabe njihovih izdelkov, vse oblike tekočih in plinastih pogonskih goriv, zemeljski plin in premog. Ena desetina pa je nastala zaradi pridobivanja, rafiniranja in dobave končnih goriv. Na vprašanje Guardiana tem podjetjem je večina cinično odgovorila, da niso neposredno odgovorni za to, kako potrošniki uporabljajo proizvode, ki jih oni prodajajo. Posamezniki ne moremo rešiti nastalega problema, zato so na potezi odločevalci, ki morajo z ukrepi preusmeriti vso energetiko na področje sonca, vetra in delno jedrske energije.

Povezane vsebine

Seznam držav, največjih onasnaževalk okolja v zadnje pol stoletja

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.