Princip delovanja sončne elektrarne

Fotovoltaične module namestimo na streho ali samostojno konstrukcijo. Moduli proizvajajo električno energijo. S pomočjo razsmernika pretvorimo napetost iz enosmerne v izmenično in električno energijo preko digitalnega števca pošljemo v omrežje. Vso proizvedeno električno energijo nato prodamo odkupovalcem ali pa se odločimo za zagotovljen odkup. Cene so lahko tudi do nekajkrat višje od cene elektrike za lastno uporabo, ki jo kupimo iz omrežja. Uporabnikom, ki so zgradili samooskrbno sončno elektrarno, pa ostane prihranek.

 

Kako dolga je življenjska doba sončnih elektrarn in kakšna je njihova donosnost?

Življenjska doba sončne elektrarne je cca. 30 let, lahko tudi več. Elektrarna predstavlja varno in dolgoročno obliko naložbe. Letna donosnost sončne elektrarne ob predpostavki optimalnega delovanja znaša med 8 in 12 %. Povprečna doba vračanja naložbe za tiste, ki so pridobili subvencijo, znaša od 10 do 12 let. Z izgradnjo sončne elektrarne prispevamo k trajnostnem razvoju ter zmanjšanju izpustov in toplogrednih plinov.

 

oven soncna elektrarna

 

Zakaj se odločiti za samoosrbno sončno elektrarno po sistemu neto-meritev?

Ko govorimo o neto meritvah oz. net-meteringu, govorimo o sistemu meritev oz. neto obračunu. V praksi net metering deluje na osnovi števca električne energije, ki se vrti v obe smeri. Lastnik samooskrbne sončne elektrarne proizvaja elektriko, ki se ob ustvarjenih viških oddaja v omrežje, ob manjkih pa jemlje iz omrežja. Na mesečnem nivoju lastnik plačuje le omrežnino, prispevke in ostale dajatve, ki so vezane na obračunsko moč. Enkrat letno se opravi obračun.

 


Ali se za sončno elektrarno lahko pridobijo nepovratna sredstva?

Višina nepovratne finančne spodbude za saomoskrbne sončne elektrarne znaša do 20 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 180,00 EUR za 1 kVA inštalirane nazivne moči elektrarne. Višina nepovratne finančne spodbude Eko sklada  npr. pri 10 kVA elektrarni znaša največ 1.800,00 EUR, kar pri povprečnih informativnih tržnih cenah predstavlja cca. 15 %.


 

Kako poteka izgradnja sončne elektrarne na ključ?

Najprej je potrebno opraviti ogled same lokacije. Opravimo vse meritve, ki so potrebne za tehnično zasnovo elektrarne in vam svetujemo pri optimizaciji elektrarne. Pripravi se idejna zasnova, ki vsebuje izračun moči, tehnično rešitev, vrednost investicije in izračun njene donosnosti z vračilno dobo. Pridobijo se pogoji ter soglasje lokalne elektrodistribucijske družbe. Izdela se projekt za izvedbo, kateremu sledi montaža sončne elektrarne. Po uspešno zaključeni montaži se izdela tudi poročilo o meritvah elektroinštalacij. Sledi sklenitev pogodbe za dostop do distribucijskega omrežja in priklop elektrarne v omrežje. Bodočega lastnika elektrarne tudi usposobimo za upravljanje nove elektrarne. Ob koncu sledi še pridobitev deklaracije za proizvodno napravo ter pridobitev odločbe o podpori. Za nič od tega pa ne rabite skrbeti vi, vse prepustite našim strokovnjakom. Pri nakupu mikro sončne elektrarne vas na podjetju OVEN prav tako ne vežemo pri nobenem dobavitelju električne energije in tudi ne kako drugače.

 

Kako nadzorujemo sončno elektrarno?

Nadzor nad delovanjem sončne elektrarne izvajamo s pomočjo oddaljenega nadzora preko spleta. Uporaba aplikacije za nadzor omogoča sporočanje preko faxa, SMS-a ali elektronske pošte kjerkoli in kadarkoli ter omogoča profesionalno merjenje in izračunavanje donosa. S sistemom nadzora lahko morebitne napake delovanja odkrijemo že v zgodnji fazi in omogočimo njihovo hitro odpravljanje. Pomemben je tudi sistem za nadzor posameznega fotovoltaičnega modula v primeru sile, ki omogoča avtomatski odklop modula iz DC ožičenja.

 

baner soncne elektrarne 

Kakšno vzdrževanje zahtevajo sončne elektrarne?

Sončna elektrarna skozi svojo življenjsko dobo ne povzroča znatnih stroškov vzdrževanja. Za investitorja je največja izguba dohodka tisti čas, ko elektrarna zaradi različnih razlogov ne obratuje. Pri tem je najpomembnejše zanesljivo in učinkovito spremljanje delovanja sistema, ki ga omogoča digitalni nadzor. Občasno je potrebno tudi čiščenje fotovoltaičnih modulov, ki se opravi po potrebi.

 

Pogled v prihodnost?

Razvoj področja samooskrbe vsekakor predstavlja velik potencial k hitrejšemu približevanju cilja glede deleža pridobljene oz. proizvedene električne energije iz obnovljivih virov. V veljavi je nova uredba o samooskrbi z električno energijo, ki po novem omogoča tudi skupnostno oz. skupinsko samooskrbo. S tem samooskrba ni več omogočena zgolj lastnikom enostanovanjskih hiš ali poslovnih objektov, ampak tudi različnim tipom skupnosti, npr. stanovalcem v večstanovanjskih stavbah ter odjemalcem, ki so med seboj v bližini. V praksi to pomeni, da je večjemu številu odjemalcev omogočena postavitev skupne samooskrbe sončne elektrarne in s tem sodelovanje pri proizvajanju čistejše energije. Vsekakor smo mnenja, da se področje samooskrbe razvija z veliko hitrostjo, kar kaže na svetlo prihodnost pri izkoriščanju sončnega vira, ki je praktično zastonj.


 


   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.