»V procesu pospešene uporabe biomase za potrebe ogrevanja se sistematično izpodriva poraba fosilnih energentov ob tem pa se viša potreba po regionalni delovni sili«. To je ena od ugotovitev študije, ki jo je na področju širše štajerske regije izvajala Avstrijska energetska agencija (AEA). Študija nakazuje dodano vrednost biomase, kot naravnega energenta in povezavo med uporabo in pridelavo biomase ter lokalnimi denarnimi tokovi regije.

 biomasa

 

Številke govorijo v prid pridelavi, predelavi in uporabi biomase

Na področju t. i. KEM regije (modela klimatske in energetske regije) na avstrijskem Štajerskem so predstavljene številke raziskave pokazale osupljive rezultate, ki govorijo v prid pridelavi, predelavi in porabi trde biomase. Energetski presek v regiji kaže, da je 53 % uporabnikov za potrebe ogrevanja odvisnih od fosilnih energentov, preostalih 47 % uporabnikov pa stavi na uporabo trde biomase. Odstotek, ki za lastne potrebe uporablja biomaso, zagotavlja skupno 31 regionalnih delovnih mest, fosilni energenti pa zagotavljajo le 4,2 delovna mesta v neposredni lokalni skupnosti. Regionalni denarni odliv pri uporabi biomase je 0, 9 milijonov evrov, pri fosilnih energentih pa je številka kar nekajkrat višja, skupno in presega skupno 7,1 milijona evrov. Izmerjen delež emisij toplogrednega CO2 zaradi fosilnih goriv je 31.100 ton letno, pri uporabi biomase pa je izmerjen delež emisij na letni ravni zgolj 800 ton.

 

Šteje regionalna dodana vrednost

»Za dolgoročen uspeh lokalnega okolja in samovzdržnost posamezne regije je najpomembnejše kako ustvariti regionalno verigo zaposlovanja. Od primerne skrbi za gozdove, do pridelave, prevoza lesa ter izdelave trde biomase, ki je primerna za nadaljnjo uporabo v domačih ogrevalnih sistemih«, je ob tem dodal Peter Trauptmann, generalni direktor Avstrijske energetske agencije (AEA). Izračun je pokazal, da je za pripravo enega terajoula (TJ) toplote iz biomase, potrebno 168 regionalnih delovnih ur, kar močno presega fosilne energente, ki za pripravo enega TJ toplote potrebujejo zgolj 21 regionalnih delovnih ur. Podatki raziskave so pokazali šestkrat večjo dodano vrednost pri pridelavi, predelavi ter uporabi biomase.

 

Trezen razmislek

Regionalne razvojne pobude so pomemben in izjemno vitalen del učinkovitega in dolgoročnega delovanja celotnega gospodarstva. Gozdovi v Sloveniji pokrivajo dobrih 58 % naše površine, lesna zaloga pa je ocenjena na 338 milijonov kubičnih metrov. Lesni prirastek znaša dobrih 8 milijonov kubičnih metrov letno, izrabljamo pa zgolj 43 % prirastka, kar Slovenijo uvršča v skupino držav z izjemnim potencialom za stabilno in učinkovito energetsko oskrbo.

 

biomasa graf

Biomasa - pridelava, predelava in uporaba v številkah.

 

Biomasa je primeren energent za ogrevanje novogradenj kot za sanacije kotlovnic?

Če imate kakršna koli vprašanja ali se zanimate za nakup in prenovo ogrevalnega sistema, vas vabimo, da si ogledate priročnik o gorivu in se pozanimate o različnih možnostih energetske sanacije. Možnost pridobivanja subvencij EKO sklada za naložbe v prenovo in vgradnjo kotla na biomaso ter možnost pridobitve financiranja so zgolj dodatni razlogi za to, da prihodnost obarvamo zeleno.

 biomasa kwb

Biomasa je v Sloveniji okoljsko sprejemljiv energent. Na sliki paleta produktov podjetja KWB - kotli na drva, kombinirani kotli, peletni kotli ...


Za več informacij o ogrevalnih sistemih na polena, pelete in sekance pišite v spodnji kontaktni obrazec in poskušali vam bomo odgovoriti v najkrajšem času.


KWB d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.