Zdi se, da se ogrevanje s kotli na biomaso in težava zaradi visoke vsebnosti trdih delcev PM2,5 in PM10 stalno pojavlja v medsebojni povezavi. Ob tem se, več kot upravičeno, pojavlja vprašanje ali lahko izredno kompleksno problematiko izpustov trdih delcev posplošimo na tako enostaven način in ob tem zanemarimo temeljne razloge za nastanek drobnih delcev in kapljic organskega in anorganskega izvora, ki lebdijo v zraku.
Prah, ki nastaja zaradi naravnih procesov v okolju, kot je prah po požarih, pri eroziji kamnin ali cvetnega prahu, ne bomo upoštevali, temveč se bomo osredotočili na drugo skupino, in sicer na prah, ki nastane zaradi aktivnosti človeka. V to skupino spadajo izpušne snovi iz motorjev z notranjim izgorevanjem, delci iz prometa, trdi delci, ki nastanejo na gradbiščih (proizvodnja cementa, sežigalnice odpadkov) ter trdi delci, ki so posledica izgorevanja malih kurilnih naprav (kotli, peči, štedilniki, kamini).
Napačno posploševanje
Prav male kurilne naprave in emisije trdih delcev so pogostokrat kamen spotike in predmet posploševanja. Dejstvo je, da v napravah, v katerih se izvaja proces zgorevanja, zaradi nepopolnega zgorevanja ostaja ogljik v obliki drobnega prahu, vendar je prav zaradi tega kakovost in učinkovostost posameznih sistemov ključni faktor.
Naprave z dokazljivo nizkimi emisijami in visokimi izkoristki, v kombinaciji z kakovostnimi gorivi, so zaslužne za bistveno manj emisij, hkrati pa večajo energetsko učinkovitost. Problem malih kurišč predstavlja predvsem slabo izgorevanje hlapnih sestavin. Enostavna kurišča (štedilniki, kamini) namreč ne zagotavljanjo izgorevanja teh hlapnih snovi, posledica tega pa so trdi delci. Prav tako je vzdrževanje kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav za doseganje ciljev, tako uporabnika, kot tudi širše okoljske koristi, nujno potrebno.
Ob tem, Jože Kaplar iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pove: »Prvi in pomemben korak pri doseganju ciljev zmanjšanja škodljivih emisij je, da kupec kupi kurilno napravo, ki kot tipski proizvod dosega predpisane in pričakovane vrednosti emisij in izkoristkov. Kupec se prepriča o nakupu primerne kurilne naprave s priloženim potrdilom o skladnosti (certifikatom), ki ga je dolžan dati na razpolago prodajalec. Drugi pomemben korak je pravilna vgradnja kurilne naprave, tretji kurjenje z ustreznim gorivom, četrti pravilno kurjenje in peti redno vzdrževanje kurilnih naprav«.
Okoljevarstveni standard Modri angel je prva in svetovno najbolj znana okoljevarstvena oznaka. Od leta 1978 predstavlja standard za okolju prijazne izdelke in storitve, ki ga podeljuje neodvisen odbor na podlagi strogih kriterijev. Preizkus, ki je kotlom KWB zagotovil značko Modri angel, je obsegal količino izpustov pri polni in delni obremenitvi. Graf prikazuje rezultate preizkusa, pri katerem so mejne vrednosti emisij za pridobitev certifikata označene z modrimi stolpci, vrednosti, ki jih dosega kotel na pelete KWB Easyfire 35 kW pa prikazujejo oranžni stolpci. Izredno nizke vrednosti izpusta emisij pri kotlih KWB so več kot očitne. |
In kako prepoznati pravega ponudnika?
Pri dolgoročni investiciji je potrebno pozornost preusmeriti na nekaj ključnih spremenljivk. Kakovost ogrevalnih sistemov, kompetentnost inštalaterjev, pregledno in neodvisno svetovanje, ter posluh za individualne potrebe, morajo biti primarni razlogi za pravilno in smotrno odločitev. Podjetje KWB že 20 let razvija najkakovostnejše rešitve za ogrevanje na biomaso. Lasten izobraževalni program za inštalaterje t.i. KWB Akademija, strankam zagotavlja najvišjo stopnjo kompetentnosti. 96 % izkoristek, enostavnost delovanja, popolno avtomatiziran proces polnjenja zalogovnika, čistost delovanja in stabilna ter nizka cena lokalnega, slovenskega energenta, ki dolgoročno zagotavlja nova delovna mesta, so glavni aduti za odločitev v korist sistemov KWB.
Več o ogrevalnih sistemin na polena, pelete in sekance lahko izveste na strani na
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields