Premog okoljsko stokrat slabši od plina

Plin mnogo čistejši Premog okoljsko stokrat slabši od plina

Ameriški raziskovalci so v reviji Environmental Science & Technology primerjali posledice proizvodnje elektrike s premogom in zemeljskim plinom, pridobljenim s hidravličnim lomljenjem.

 

Kljub temu, da ta postopek okoljsko ni nedolžen, saj je v EU prepovedan, elektrika iz premoga izjemno zastruplja okolje. V primerjavi so zajeli vplive na okolje, in primerjali tudi vplive, ki so posledica 23 hidravličnih vrtin za plin in 13 termoelektrarn na premog, ki se vse nahajajo v Pensilvaniji. Upoštevali so tudi podatke 2.900 poskusnih vrtin za hidravlično lomljenje in posledice, ki so jih povzročile.

 

 

smrtni primeri onesnazevanje

Število smrtnih primerov – posledica različnih energentov

 

 

Plin mnogo čistejši

Hidravlično lomljenje (Fracking) je nov postopek pridobivanja zemeljskega plina ujetega v kamenine. Do sedaj smo zemeljski plin lahko pridobili samo kot spremljevalca nafte ali iz velikih podzemnih naravnih rezervoarjev. Danes v vodoravno vrtino globoko pod površino s hidravličnimi udarci potiskajo kemično mešanico tekočin, ki drobi skale in omogoča plinu da izstopi. V primerjavi so upoštevali kemično obremenitev okolja in možnost onesnaženja vodonosnih plasti ali celo vode na površini. Rezultat obremenitve okolja je kljub vsem nevarnostim krepko v korist zemeljskega plina, ne glede na to, kako ga pridobivajo. Okoljske posledice zgorevanja plina med proizvodnjo elektrike so do 100 krat manjše, od tistih ki nastajajo med kurjenjem lignita.   

 

pasica aplikacija

 

Izjemno škodljiv premog

Od rudnika do kurišča v termoelektrarni premog za seboj pušča strupene sledi. Začne se pod zemljo, saj ga je potrebno krušiti z eksplozivi, prezračevati rove, izčrpavati rudniško vodo, premog prati, ga skladiščiti na prostem in nadzirati odcedne vode. V kurišču se med zgorevanjem izločajo saje, živo srebro, hlapne organske spojine, dušikovi oksidi in žveplovi oksidi. Drobni delci ki izhajajo skozi dimnik pa zastrupljajo okolje in ljudi bolj kot vsi drugi elementi, ki se izločajo med kurjenjem. Sledi obremenitev okolja s pepelom, v katerem je koncentriranih na ducate škodljivih elementov, (arzen, fluor, selen, svinec, kadmij…), ki jih veter nato raznaša naokrog. Vse to pa se še potencira, če imamo na razpolago samo premog slabe kvalitete, torej lignit. Od vseh energentov sodobnega sveta je premog zagotovo daleč najbolj nevaren energent v vseh pogledih.  

Danes pa ne gre več samo za število žrtev posameznega energenta saj je v igri veliko večji vložek. Danes gre za ves planet.

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE