Trenutni gospodarski položaj in želje po prostornosti so družino Ilešič Čujovič vodili pri odločanju, kakšno hišo izbrati, pomembno vlogo pa je igrala tudi zahteva, da za ogrevanje hiše ne bo treba odšteti preveč denarja.
Irena Ilešič Čujovič in njen mož Matej Čujovič sta se odločila, da bosta sebi in trem otrokom, za katere skrbita, 5-letnima Marku in Mateju ter 2-letni Lizi, zgradila varen in zdrav dom z več otroškimi sobami in veliko igralnico. »Pri načrtovanju doma naju je vodila želja po prostornosti, zato sva se tudi odločila za gradnjo velike in prostorne hiše.«
Prostorna hiša z dvoriščem |
Za gradnjo sta izbrala 40 cm debele bloke Ytong iz porobetona, za še boljšo toplotno izolacijo pa sta na zunanji obod hiše namestila izolacijo Multipor. Za Multipor sta se odločila zaradi njegove masivnosti oziroma, kot pravita sama: »Ko potrkamo nanj, ne odmeva, poleg tega je tudi oblikovno stabilen in kompakten. Želela sva si estetsko fasado, ki ne bo valovita, kot je večina ostalih fasad.« Zraven tega se lahko Multipor pohvali še z odlično toplotno prevodnostjo, paroprepustnostjo, požarno odpornostjo, tlačno trdnostjo, enostavnim rokovanjem in obdelovanjem ter dobro zvočno izolativnostjo. Je trajen in odporen material, ki ga ni treba menjati niti po 25 letih, biološko neoporečen in lahko ga recikliramo, zato je tudi prejel naziv »okolju prijazen gradbeni material«.
Potem ko so pri Čujovičevih združili oba sistema – sistem Ytong za nosilne zunanje zidove in sistem Multipor, ki predstavlja toplotno-izolacijski material –, so dobili kakovostne zunanje nosilne zidove z izredno nizko vrednostjo toplotne prehodnosti. Pri odločitvi za gradnjo hiše, ki je potekala približno leto in pol, je Ireno in Mateja vodila tudi želja, da otrokom v kletnih prostorih zgradita večjo igralnico. Kot se spominjata sama: »Otroci so se zelo veselili nove hiše in svojih sobic ter velike igralnice. Vsakič ko smo prišli pogledat hišo, so začeli skakati in plesati, fanta, ki sta zaenkrat sklenila spati v sobi skupaj, sta se prijela za roke in zavrtela, najmlajša Liza pa se je v svoji sobici ulegla na betonska tla in tako pokazala, da bo tam spala.« Tudi sedaj, ko je družina že vseljena v hišo, so otroci navdušeni nad novim domom in o njem pripovedujejo vsepovsod, v svojih sobicah pa se z veseljem igrajo. Že zdaj vlada kdaj v hiši pravi otroški direndaj, včasih pa seveda tudi kaos. Ireni in Mateju se je tako izpolnila dolgoletna želja po prostornem in energijsko učinkovitem domu, kako je potekala njegova gradnja, pa nam je kar sama povedala Irena.
Ogromen bivalni prostor v pritličju odlikuje veliko svetlobe |
Zakaj ste se odločili za gradnjo z Ytongom in katere so bile tiste prednosti, ki so vas prepričale v končno odločitev?
Z možem sva tehtala tri tipe gradnje: montažno, z Ytongom in s klasičnimi zidaki. Želela sva tako, ki bo »trdna« v vseh pogledih, predvsem v statičnem in izolacijskem, poleg tega pa naj bi potekala tudi čim hitreje. Vsem tem najinim zahtevam je ustrezala zgolj gradnja z Ytongom.
Ste se odločili za gradnjo tipske hiše ali ste dali načrt hiše izdelati po meri?
Načrt hiše sva dala izdelati po meri, saj je naša hiša relativno velika, tipski projekti pa niso ustrezali našim željam.
Ste gradili sami oziroma kdo vam je pri gradnji pomagal?
Nisva gradila sama, saj za to nimava niti časa niti potrebnih spretnosti. Gradnjo je izvedlo Gradbeništvo Gogi, Zoran Vukovič, s. p.
Kako to, da sta se odločila za uporabo izolacije Multipor, in v čem so bile njene prednosti pred drugimi?
Tega nisva natančneje proučevala, tako sta nama svetovala projektant in gradbeni nadzornik, ki sta oba menila, da bo taka izolacija za našo hišo najprimernejša. Zelo sva vesela, da sva se odločila zanjo.
Katero debelino izolacije ste izbrali?
Odločila sva se za Multipor v debelini 12,5 cm.
Je bilo treba vgraditi tudi kakšno parno zaporo in morda prezračevalni sistem?
Izbrala sva sistem prezračevanja z rekuperacijo, saj imajo takega najini prijatelji in so z njim zelo zadovoljni. Po slabem mesecu bivanja v hiši lahko rečeva, da sva tudi midva z njim zadovoljna.
Na kakšen način pa se ogrevate?
Ogrevamo se s pomočjo toplotne črpalke zrak-voda preko talnega ogrevanja in prezračevanja z rekuperacijo.
Kakšno je počutje v hiši iz porobetona? Kako je z zunanjim hrupom in dušenjem hrupa v notranjosti?
V hiši se zelo dobro počutimo, je prava zidana hiša, zunanjega hrupa ne slišimo, notranji pa se tudi izgubi tako, kot smo pričakovali.
Fasado imate že gotovo. Je bil nanos zaključnega sloja zaradi ravnih površin Multipora kaj lažji? Verjetno je fasada zato še bolj ravna, kot bi bila v kakšni drugačni izvedbi?
Fasada je zelo lepa in ravna, z njeno izvedbo sva zelo zadovoljna. Ko je bil nanesen Multipor, je bilo to videti že skoraj kot končna fasada.
Kako pa so vama pomagali pri podjetju Xella, ki zastopa Ytong in Multipor v Sloveniji? Verjetno so vam pomagali tudi pri dokumentaciji in morebitnih prilagoditvah načrta.
Pri podjetju Xella so nama na začetku podrobno predstavili vse lastnosti Ytonga, v času gradnje pa so v primeru reševanja podrobnosti sodelovali neposredno z našim izvajalcem in vse je bilo hitro urejeno.
Bi se ponovno odločili za bloke Ytong in izolacijo Multipor? Zakaj?
Da, zagotovo bi se ponovno odločila za tak način gradnje in za izolacijo Multipor, saj sva z rezultatom zelo zadovoljna, ker ustreza najinim pričakovanjem. Izolacija Multipor je bila pika na i dobre izolacije hiše, ki je po najinem mnenju eden ključnih elementov kvalitetne hiše.
Povezane vsebine