Sodobne stavbe lahko varčno in učinkovito ogrejemo samo z nizkotemperaturnim ogrevanjem. Talno ogrevanje je najbližje idealnemu temperaturnemu profilu med tlemi in stropom, zato je najprimernejše. Govorimo o sistemu izdelanem iz polimernih cevi, v katerih kroži na povprečno 28°C ogreta voda.

 

talno ogrevanje samorazlivni estrih

Debelina estriha nad temenom cevi je manjša

 

Priprava tal in robov

Pristop je enak, kot če bi želeli vgraditi običajen betoinki estrih. Na trdno podlago položimo plast vodoravne toplotne izolacije, ob stene  pa 10 mm debel in primerno visok trak stisljive toplotne izolacije, ki bo prevzemal raztezke estriha. Preko vsega razgrnemo še gradbeno PVC folijo, da tvori nepropusten bazen, ki preprečuje vdor tekočega estriha v reže med izolacijo. Sledi polaganje cevi za talno ogrevanje, ki so lahko pritrjene na podloženo armaturno mrežo ali pa jih s posebnimi sponkami pritrdimo skozi folijo v podložene plošče. Med polaganjem so cevi pod pritiskom, da lahko opazimo slučajno poškodbo med delom.

Osnovni material za samorazlivni estrih je mavec

Praškasti material, ki ga pred polaganjem zmešamo z vodo, je izdelan iz kalcijevih sulfatov (anhidritni mavec), iz veziv, drobljenega gramoza in peska. Po mešanju z vodo, ga po cevi potisnejo v prostor, kjer se samodejno razlije, površina pa postane popolnoma vodoravna. Estrih je po 24 urah že pohoden, po 7 dneh pa lahko začnemo s previdnim ogrevanjem. Samostojno se posuši v treh do štirih tednih. Je odlična podlaga za vse vrste talnih oblog, ima enakomerno gostoto ter visoko tlačno in upogibno trdnost, zaradi česar je lahko tanjši in zelo primeren tudi za adaptacije starih objektov.

 

talno ogrevanje estrih

Polaganje samorazlivnega estriha je hitro in enostavno

 

Samorazlivni estrih je idealen za talno ogrevanje

Estrih se razlije po površini in ustvari enakomeren ter tesen stik z vso površino cevi talnega ogrevanja, zato je prestop toplote najboljši med vsemi primerljivimi sistemi. Izvedba je nekoliko dražja, okrog 15 €/m2, vgradnja pa hitra in enostavna. Zaradi elastičnosti je plast estriha lahko za 20% tanjša kot pri betonskem, debelina nad temenom cevi pa znaša okrog 40 mm, najmanj pa 30 mm, kar je odvisno od tipa uporabljenega materiala. Tekoči estrih je tudi okoljsko neoporečen, lahko ga recikliramo, za izdelavo in vgradnjo pa je potrebno vložiti manj energije kot za običajen cementni estrih.

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.