Moč toplotne črpalke in izračun moči toplotne črpalke, sta povezana s stroški delovanja. Ko izbiramo moč, je smiselno razmisliti tudi o vrsti toplotne črpalke, (glede na vir, ki ga bo toplotna črpalka prestrezala) in izračunati možne razlike v prihrankih. V primeru visoko temperaturnega ogrevalnega sistema z radiatorji in slabo izoliranega objekta, bomo potrebovali višjo moč toplotne črpalke, enako velja tudi, ko bo toplotna črpalka ogrevala objekt in sanitarno vodo hkrati.
Kako izračunati moč toplotne črpalke?
Moč toplotne črpalke izračunamo glede na toplotne izgube stavbe. V povprečno izoliranih stavbah so toplotne črpalke običajno vgrajene moči od 6 do 12 kW, za nizkoenergijske hiše in pasivne hiše pa nekje 3 kW ali manj. Ključen je vir energije in temperatura zraka, zemljine ali vode pozimi. Ob izbiri moči toplotne črpalke je smiselno med seboj primerjati prihranke vseh tipov toplotnih črpalk, glede na vir energije, ki ga prestrezajo. Poglejmo zakaj? Praksa kaže, da so geotermalne toplotne črpalke zemlja - voda in voda - voda, s sicer višjim začetnim stroškom investicije, po prihrankih izrazito konkurenčne toplotnim črpalkam zrak – voda.
Za približen izračun moči toplotne črpalke si lahko pomagate s spodnjim grafom, ki je zastavljen glede na kvaliteto gradnje hiše in ogrevalno površino.
Izračun moči toplotne črpalke v novejši stavbi
Zanimiv podatek je, da v primeru novejših stavb, posebno pri nizkoenergijskih sodobnih hišah, kjer gre za izrazito malo toplotnih izgub objekta, znaša potrebna dovedena energija za ogrevanje sanitarne vode več kot tretjino vse potrebne energije. Za segrevanje sanitarne vode običajno potrebujemo dodatno moč toplotne črpalke v višini 200 do 250 W/osebo.
Kdaj so moči toplotne črpalke praviloma najnižje?
Zelo priporočljiv sistem toplotne črpalke je sistem zemlja - voda, oz. geosonda, ki je primerna za tiste, ki imate dovolj prostora na parceli in ste za investicijo pripravljeni plačati nekoliko več. O tem sistemu ogrevanja je smiselno razmišljati pri načrtovanju novogradnje. Vzdrževanja toplotne črpalke na dolgi rok praktično ni, potopne črpalke ne potrebujemo, gre za zaprti tokokrog. Dovolj je pretočna črpalka, ki ima manjšo priključno moč. Za izvedbo toplotne črpalke z geosondo potrebujemo zemljino, razpoložljiv prostor na parceli. Če je parcela dovolj velika se lahko odločimo za horizontalno položen zemeljki kolektor, pri manjši parceli je rešitev toplotna črpalka z geosondo.
Obstaja tudi sistem toplotne črpalke voda - voda, kjer koristimo temperaturo podtalnice. V tem primeru je potrebna vrtina za toplotno črpalko, ki mora segati do nivoja podtalnice in dodatna vrtina za vračanje vode. Potrebujemo potopno črpalko za črpanje in vračanje podtalnice.
Stroški vzdrževanja toplotne črpalke
Moč toplotne črpalke in vrsta sta povezani. Višje kot je grelno število, manjša je poraba dovedene energije za pogon toplotne črpalke, praviloma je tudi moč toplotne črpalke nižja, prihranki pa so višji. Tudi stroški delovanja in servisa niso zanemarljivi. Za vse razpoložljive tipe toplotnih črpalk je smiselno, razen potrebne moči, vnaprej izračunati tudi stroške vzdrževanja in servisa.
Katere podatke primerjati ob izbiri toplotne črpalke?
Spodaj primer prikaza grelnega števila COP toplotne črpalke zrak - voda, monoblok toplotna črpalka, 18,6 kW, nižjega cenovnega razreda, primerne za ogrevanje starejše hiše z radiatorji.
V odvisnosti od temp. vode v sistemu, je v izmerjenem COP znatna razlika.
Pri 35 stopinjah temp. grelne vode, pri zunanji temp. 0 st. C: COP = 3,5,
pri 50 stopinjah temp. grelne vode, pri zunanji temp. 0 st. C: COP = 2,6.
Višja kot je temperatura vira toplote, višje je grelno število in prihranki, ti pa so v celi življenjski dobi toplotne črpalke ključni.
Popularne toplotne črpalke zrak – voda
Pri novejših toplotnih črpalkah zrak - voda, katerih moč je (v odvisnosti od specifičnega objekta), običajno višja, je zanesljivost delovanja v primeru ekstremno nizkih zunanjih temperaturah močno zrastla. Razen da novejše toplotne črpalke zrak – voda dosegajo visoka grelna števila, je poskrbljeno za izboljšano zanesljivost delovanja, ko zunanja temperatura vira pade pod – 15 stopinj C ali več.
Moč toplotne črpalke, energijski razred stavbe
S spodnjo tabelo je mogoče s podatkom o porabi kurilnega olja izračunati v kateri energijski razred spada vaša hiša. Letno porabo kurilnega olja delite s kvadraturo ogrevalne površine. V kolikor ogrevate z drugim energentom in želite preveriti prehod na toplotno črpalko, ekvivalent preračunajte s KALKULATORJEM OCENI PRIHRANEK ENERGIJE. ali nam pišite na energetski.svetovalec@siol.net .
Tabela za energijsko število objekta. Upoštevano: 1 liter lahkega kurilnega olja = 10 kWh
Povezane vsebine