Toplotne črpalke so tri- do petkrat učinkovitejše od peči na fosilna goriva, vendar mnogi tega ne vedo. Zato je SoftHVAC razvil novo spletno orodje: energetski simulator My Heat Pump (na trg je prišel konec avgusta 2024).
Simulator služi za izračun letnih stroškov porabljene električne energije in primerjavo s stroški uporabe drugih peči, kot so na primer peči na drva, pelete, plinske peči in podobno.
Ali gre za izboljšano in unikatno orodje, ki izračuna več od sorodnih aplikacij?
Če orodje na hitro ocenimo, pritegne s primerjavo različnih vrst toplotnih črpalk, vključno z zrak/voda in geotermalnimi, ter s prilagajanjem izračunov specifičnim potrebam vašega doma. Poleg tega da lahko hitro in preprosto primerjate stroške ogrevanja z različnimi energenti, kot so elektrika, plin, olje in drva.
Hkrati aplikacija omogoča prilagajanje različnih parametrov, kot so velikost vašega doma, vrsta izolacije in način življenja, kar zagotavlja še bolj natančne rezultate.

Z aplikacijo My Heat Pump lahko preverite, koliko bi v vašem primeru stalo ogrevanje s toplotno črpalko. Foto: Shutterstock
Kako uporabiti orodje My Heat Pump in kaj ponuja?
Izberete lahko izračun za ogrevanje objekta, ogrevanje sanitarne vode in prezračevanje, lokacijo objekta oziroma mesto bivanja (priložen zemljevid).
Spletno orodje My Heat Pump za čim natančnejši izračun uporablja podatkovno zbirko zunanjih temperatur za vsak dan v zadnjih 10-15 letih za določeno mesto. Če želeno mesto ni na seznamu, lahko izberete najbližje mesto (radij 200 km) in pridobite natančne klimatske podatke. Če vašega mesta ni na zemljevidu, lahko pošljete zahtevo za dodajanje nove lokacije.
Kako aplikacijo uporabljati?
- Vnesite podatke o objektu: navedite lokacijo, velikost objekta, vrsto izolacije, trenutni način ogrevanja.
- Izberite toplotno črpalko: izberite vrsto toplotne črpalke (zračna ali geotermalna) in njene tehnične parametre.
- Vnesite cene energije: vnesite trenutne cene električne energije, plina in drugih energentov.
- Preverite rezultate: prikaz podrobne analize stroškov in prihrankov.
Za izračun stroškov delovanja toplotne črpalke uporabnik vpiše ceno energenta na določenem območju. Hkrati se poda informacija o zmogljivosti in delovnem času grelnikov v štiriindvajsetih urah.
Pri izračunu lahko izbirate vrsto toplotne črpalke: zrak/voda ali geotermalna toplotna črpalka. V tem razdelku vnesete tudi koeficient pretvorbe električne energije v toplotno (COP) pri ustrezni temperaturi zunanjega zraka in nosilca toplote (te podatke najdete v tehnični dokumentaciji toplotne črpalke).
Pri izračunu sta na voljo dva načina delovanja toplotne črpalke: bivalentni ali monovalentni.
Monovalentni način
Pri monovalentnem načinu je zmogljivost, ki jo ima toplotna črpalka enaka ali večja od maksimalne zmogljivosti sistema. Na primer, če je zmogljivost ogrevalnega sistema 15 kW, je treba izbrati tudi toplotno črpalko moči 15 kW.
Bivalentni način
Pri bivalentnem načinu je zmogljivost toplotne črpalke manjša od maksimalne zmogljivosti sistema, manjkajočo zmogljivost pa nadomesti ločen električni grelec.
Za sanitarno vodo lahko izberete prioriteto njenega delovanja v primerjavi z ogrevanjem. Če je prioriteta vklopljena, se med porabo sanitarne vode ustavi ogrevanje ogrevalnega sistema. To omogoča zmanjšanje zmogljivosti toplotne črpalke in njenih stroškov, v nasprotnem primeru se izvaja hkrati ogrevanje ogrevalnega sistema in sanitarne vode.
Prednosti uporabe simulatorja stroškov ogrevanja
- Izračunate letne stroške: vnesite podatke o objektu, lokaciji in izbrani toplotni črpalki.
- Primerjate sisteme: Primerjajte stroške delovanja toplotne črpalke s stroški delovanja peči na plin, trda ali tekoča goriva.
- Izberite najprimernejšo toplotno črpalko: Primerjajte različne modele toplotnih črpalk.
- Določite vračilno dobo: Izračunajte predvideno vračilno dobo.
- Ocenite vpliv na okolje: za vsak izbran sistem izračunajte količino izpustov CO2.
Poglejmo primer izračuna in izsledke s simulatorjem za mesto Praga
- Najnižja temperatura ogrevalnega obdobja je -12 °C,
- najvišja temperatura ogrevalnega obdobja je +12 °C,
- število dni ogrevalnega obdobja je 215 dni,
- zmogljivost ogrevalnega sistema je 15 kW.
Glede na podatke je bila v Pragi izmerjena zunanja temperatura pod lediščem, med -12 in -3 °C, le za 20 dni od vseh 215 dni ogrevalne sezone, to pomeni nekje za 10 odstotkov. S pomočjo tega podatka lahko izberemo zmogljivost toplotne črpalke, ki je zadostna do temp. -3 °C (bivalentna temperatura), pri nižjih in manj običajnih temperaturah pa se bo vklopil tudi električni grelec.
Iz tega sledi izračun zmogljivosti toplotne črpalke pri -12 °C 7,5 kW, zmogljivost električnega grelca pa bo prav tako 7,5 kW. Količina toplote, ki jo na leto proizvede električni grelec, je zelo majhna, manj kot 5 odstotkov.
Tako nam je uspelo zmanjšati zmogljivost toplotne črpalke za 50 % (s 15 kW na 7,5 kW) in s tem njene stroške, pri čemer se je le malo povečala poraba električne energije. Modra barva na diagramu spodaj “Bivalentna temperatura” prikazuje območje delovanja toplotne črpalke, rdeča barva pa območje delovanja električnega grelca.
Do energetskega simulatorja porabe energije pri ogrevanju s toplotno črpalko lahko dostopate TUKAJ!
Želite več informacij?
"*" indicates required fields