Deževnica mora v podtalnico

Oglasno sporočilo

Avtor: Simon Tihec

Razmeroma nov pojav na področju ravnanja z deževnico je zagotovo ponikanje.

Razmeroma nov pojav na področju ravnanja z deževnico je zagotovo ponikanje. Še včeraj smo dež zajemali v glavnem zaradi zalivanja vrta, pranja avtomobila in izpiranja stranišč. Motiv je bil zmanjšanje porabe pitne vode in številk na računu zanjo, razlogi za ponikanje pa so drugačni. 

armex ponikalnica EcoBloc

Ponikalni EcoBloc, volumen 420 l s priborom

Zatesnjevanje površin prinaša težave

Strehe, parkirišča in ceste so del nepropustnega sistema v naseljenih področjih. Deževnico skupaj z odplakami usmerjamo v kanalizacijo, od tam pa v čistilne naprave. S tem povzročamo tudi mestne poplave, saj kanalizacija že danes ne more sprejeti vedno bolj intenzivnih padavin. V bodoče pa bo še slabše. V Celju dobiva občina vedno višje račune, saj koncesionar, ki upravlja čistilno napravo, meri povečan dotok zaradi padavin in to zaračunava. Trdi, da se čistilna sposobnost naprav zmanjšuje, saj odplake dotekajo v prevelikih količinah in preveč razredčene.

 

armex ponikalnica EcoBloc montaza

Enostavna montaža in trikrat večja učinkovitost od zasutja z gramozom

Predpis bo vedno ostrejši

Danes velja, da so tisti, ki deževnico poniknejo na svoji parceli nagrajeni z manjšimi prispevki. Predvidevajo, da bodo za povprečno hišo v Ljubljani tisti brez ponikalnih naprav, plačevali več kot 4 € mesečno. V pripravi je še kataster streh, s katerim bodo občanom v vseh mestih zaračunavali dajatev za odvodnjavanje in čiščenje deževnice. Pri tem bodo kratko potegnili stanovalci blokov. Ti imajo običajno ravne strehe, žlebovi pa so skriti nekje v stavbi in neposredno priključeni na kanalizacijo. Po izkušnjah vemo, da je vsak nov prispevek vir zaslužka za nekoga in da bodo številke rasle, ne glede na deževje ali sušo. 

 

Ponikanje na svoji parceli

Večina lastnikov hiš s tem nebi smela imeti težav. Ponikalni sistem je enostaven in razmeroma poceni. Vsi, ki so še pri močeh, da izkopljejo primerno jamo in vanjo speljejo strešni odtok, pa lahko vsa dela opravijo sami. Potrebujemo nekaj ponikalnih blokov, nekaj metrov tkanine imenovane geotekstil, in kramp. Po izkopu na dno nasujemo tanko plast peska za izravnavo. Položimo spodnjo plast geotekstila, nanjo ponikalne bloke, priključimo odtok s strehe, vse skupaj prekrijemo s tkanino in zasujemo. Pri tem uporabimo pesek granulacije 16 – 32 mm, v širini 20 – 30 cm na vsem obodu ponikalnice. Ponikalni bloki so tako trdni, da površina ostane povozna, zato lahko izkop izvedemo tudi na hišnem dovozu.

Oprema za 1m3 veliko ponikalnico stane okrog 150€.

 

armex cistilne naprave

 

Dodatne informacije na

Tel.: 01 / 78 69 270

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE