Sončna elektrarna je naložba v prihodnost

Glede na to, da povprečno slovensko gospodinjstvo na leto porabi približno 5000 kilovatnih ur (kWh) elektrike, je odločitev za nakup sončne elektrarne vsekakor smotrna, saj lahko gospodinjstvo vso potrebno elektriko proizvede samo in si tako zagotovi neodvisnost od naraščanja cen na trgu. S tega stališča je sončna elektrarna pametna in varna naložba tudi za podjetnike in kmete, ki zaradi svoje dejavnosti porabijo še znatno več elektrike.

Z njo lahko namreč občutno zmanjšajo stroške za porabljeno električno energijo in si zagotovijo energetsko neodvisnost vsaj za naslednjih 30 let, kolikor je življenjska doba sončne elektrarne. Seveda pa je treba poudariti, da je njena postavitev velika naložba, zato se je je treba lotiti s premislekom.

 

Dve odjemni mesti, dve sončni elektrarni

Davorin Selinšek iz okolice Maribora ima kmetijo, v hlevu pa lepo število krav mlekaric, saj se ukvarja tudi s pridelavo in predelavo mleka. Poraba električne energije za hlev, gospodarsko poslopje z mlekarno in gospodinjstvo je zelo velika – okrog 4000 kWh na mesec. Temu primerni so bili tudi stroški, zato je začel razmišljati, kako bi jih lahko zmanjšal. Za nakup sončne elektrarne se ni odločil na hitro, nasprotno, dobro se je pozanimal o njenih prednostih in tudi o morebitnih pasteh oziroma pomanjkljivostih.

 

Nakup soncne elektrarne

Davorin Selinšek iz okolice Maribora je za vsako od dveh odjemnih mest postavil sončno elektrarno z močjo 19,2 kW.

 


Sonce je obnovljiv vir energije, ki ga imamo v Sloveniji dovolj – naša država je enakomerno osončena in ima velik potencial za izkoriščanje sončne energije.
Že s postavitvijo sončne elektrarne z močjo enega kilovata lahko zmanjšamo emisije CO2 za približno pol tone.


 

Pridobil je več ponudb, na koncu se je odločil za ponudnika SONCE energija: »Zelo podrobno sem proučil vse ponudbe in ugotovil, da mi ponujajo najbolj ugodne pogoje. Poleg tega so mi omogočili ugodno ceno elektrike, še preden sta bili sončni elektrarni priključeni v omrežje.« To se je zgodilo novembra lani, cenejše elektrike pa je bil deležen od maja, ko je z izbranim ponudnikom podpisal pogodbo.

Zakaj dve sončni elektrarni? Ker imajo dve odjemni mesti in za vsako so postavili sončno elektrarno z močjo 19,2 kW. »Dvakrat 19,2 kW sicer ni malo, ampak presežkov električne energije najverjetneje ne bomo imeli, glede na narejene izračune bomo morali kakšen kilovat še dokupiti,« pravi sogovornik. Novembra in decembra lani, na primer, je bilo zelo malo sončnih dni, temu primerna je bila tudi proizvodnja električne energije. Januarja je bilo sonca precej več, tako da je bila proizvodnja tolikšna kot novembra in decembra skupaj. Februarja tudi ne bo slabo – do 19. v mesecu sta sončni elektrarni proizvedli že 1,6 MW.

 

Nakup soncne elektrarne razsmernik

Selinškovi za hlev, gospodarsko poslopje z mlekarno in gospodinjstvo porabijo veliko električne energije – okrog 4000 kWh na mesec.

 


Samooskrba z električno energijo

Lani jeseni je želela Agencija za energijo spremeniti način obračunavanja obračunske moči končnim odjemalcem, ki se samooskrbujejo z električno energiji, in sicer naj bi se jim obračunska moč povečala za dvakratnik priključne moči naprave za samooskrbo. Predlogu so se uprli v Združenju slovenske fotovoltaike, Zvezi potrošnikov Slovenije in nekateri drugi pomembni deležniki, na Agenciji za energijo pa so njihove pripombe sprejeli in se odločili, da se za obdobje tekočega regulativnega obdobja (2019–2021) ohrani sedanja ureditev.


 

Energetska tržnica za začetnika

Glede na to, da je Davorin Selinšek za postavitev sončnih elektrarn izbral podjetje SONCE energija, ki je ekskluzivni partner energetske tržnice SunContract, je z dnevom podpisa pogodbe lahko začel z električno energijo trgovati tudi na njihovi platformi: »Po pravici povedano, sem tu še pravi začetnik, tako da ne morem reči, da trgujem, bolj pošteno je reči, da spremljam, kaj se dogaja. Na platformi imam deponiran denar, ki ga upravljajo njihovi strokovnjaki, seveda pa spremljam, kaj počnejo, kaj se kupuje, kako poteka trgovanje ...« Sogovornik doda, da vseh prednosti, ki jih ponuja platforma, za zdaj še ne izkorišča, v prihodnosti pa jih vsekakor namerava.

 


Energetska tržnica - razpolaganje s presežki elektrike

energetska trznica


 

baner soncne elektrarne

Najprej sekanci, potem nakup sončne elektrarne

Za sodelovanje s ponudnikom SONCE energija in s tem s platformo SunContract se je odločil tudi Ivo Potočnik z Gorenjske. Sončna elektrarna je bila pravzaprav logičen korak naprej, saj se na njegovi srednje veliki kmetiji, na kateri se med drugim ukvarjajo s pridelavo sadja, žganjekuho, imajo tudi čebele in med, že dvajset let ogrevajo s sekanci. »Zanje smo se odločili, da bi zmanjšali stroške za ogrevanje, zadnja leta pa sem vedno bolj razmišljal in iskal način, kako bi zmanjšali še porabo električne energije,« pravi sogovornik, ki se je za izbranega ponudnika sončne elektrarne odločil šele po tem, ko se je udeležil predavanja, na katerem so predstavili prednosti tovrstnega izkoriščanja obnovljivih virov.

 

Nakup soncne elektrarne Potocnik Ivo

Ivo Potočnik z Gorenjske ima od junija lani v omrežje priključeno 22-kilovatno sončno elektrarno. Naložba se mu bo povrnila v osmih do desetih letih.

 baner soncne elektrarne

Samozadostni z 22 kW

Sprva je postavil »le« 11-kilovatno sončno elektrarno, saj zmogljivejša zaradi zakonodaje ni prišla v poštev. Je pa že takrat gledal korak naprej v prihodnost, zato je bilo prvega maja lani, ko je začela veljati prenovljena uredba o samooskrbi, vse pripravljeno na razširitev zmogljivosti. Od junija lani ima tako v omrežje priključeno 22-kilovatno sončno elektrarno, za katero je – z všteto subvencijo do 11 kW – odštel okrog 900 evrov za kilovat moči, na ključ, seveda. Naložba se mu bo povrnila v osmih do desetih letih.

Izračuni, ki so jih ob postavitvi oziroma razširitvi z dodatnimi fotovoltaičnimi paneli naredili v podjetju SONCE energija, kažejo, da bo Potočnikova kmetija samozadostna, če bo le dovolj sonca. Ob letnem obračunu so morali nekaj malega doplačati, manko električne energije pa je dokupil prek platforme SunContract. Bolj resno se bo trgovanja oziroma prodaje elektrike na platformi morda lotil v bližnji prihodnosti – načrtuje namreč postavitev novega kozolca in če bodo pogoji za postavitev sončne elektrarne še vedno ugodni, bo postavil še eno.


 Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.


Sonce Energija
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.