Izgradnja sončne elektrarne – kaj vas utegne zanimati

Kako hitro lahko zgradimo novo sončno elektrarno? Kakšne spremembe je doprinesla nova Uredba za samooskrbo gospodinjstev? Dokumentacija ob vlogi in zaključku?

Sončna elektrarna za samooskrbo je donosna in za gospodinjstva zelo mikavna investicija, v luči nove državne uredbe o samooskrbi z električno energijo pa je mogoče ugodno subvencijo, poleg ukrepov, kot je izgradnja sončne elektrarne, pridobiti tudi za naprave za soproizvodnjo elektrike in toplote.

 

Namen sprememb uredbe je, da ukrep samooskrbe z električno energijo iz OVE postane še dostopnejši odjemalcem in da prispeva k lažji izpolnitvi doseganja 25% deleža obnovljivih virov energije v rabi bruto končne energije do konca leta 2020.

 


Kaj koristnega nam v letošnjem letu za izgradnjo sončne elektrarne prinaša posodobljena Uredba o samooskrbi?

 

sončna elektrarna samooskrba z elektriko netmetering

 


Kaj za uporabnika v praksi pomeni net – metering?

Net-metering je dejansko uporabniku prilagojena meritev za proizvedeno električno energijo gospodinjstva, ki je izvedena po dejanskem neto obračunu. Lastnik mikro samooskrbne naprave, najpogosteje sončne elektrarne, proizvaja elektriko, ob ustvarjenih viških električne energije jo odda v omrežje, ob manjkih pa le-to po potrebi in povsem neomejeno jemlje iz omrežja.

 

Kakšno vlogo ima pri tem operater elektro omrežja?

Če s sončno elektrarno postanete samooskrbni z elektriko, vam ob tem operater enkrat letno opravi obračun. V primeru viškov proizvedene električne energije se presežna oddana količina neodplačno prenese dobavitelju električne energije in se ta shrani v omrežje. Na ta način se skuša preprečiti predimenzioniranje naprav, ki pa bi lahko vodilo v neracionalno rabo električne energije. Pri sistemu neto meritev v Sloveniji tako ne gre za čisto samooskrbo z električno energijo, saj so mikro sončne elektrarne priključene na elektrodistribucijsko omrežje, ki na nek način služi kot hranilnik energije.

 

Kakšne spremembe je doprinesla nova Uredba za samooskrbo gospodinjstev?

Uredba prinaša koristne spremembe. Ob tem se uvaja možnost namestitve sončne elektrarne za samooskrbo s strani tretje osebe, ki ni lastnik merilnega mesta. Vendar le ob pogoju, da se električna energija, ki jo sončna elektrarna proizvede, porabi na objektu, na katerem je nameščena. Lastništvo sončne elektrarne za samooskrbo gospodinjstva tako več ni vezano na lastnika merilnega mesta. Prav tako je novost ta, da je za sončne elektrarne možna skupinska samooskrba večih gospodinjstev hkrati, kar daje možnost izgradnje samooskrbne sončne elektrarne na večstanovanjskih zgradbah.

Hkrati se ukinja omejitev največje dovoljene navidezne moči proizvodnega vira (prej 11 kVA) in se določi največja navidezna moč, ki je lahko oddana v omrežje (11 kVA). To pomeni, da je lahko inštalirana moč proizvodnega vira npr. 30 kVA, vendar mora biti poskrbljeno, da se v omrežje ne oddaja več kot 11 kVA. Odpravlja se letna omejitev priključene moči. Dodatno se razširja nabor tehnologij, na katere se nanaša uredba. Razen s sončnimi in vetrnimi elektrarnami, se bomo lahko odslej z električno energijo, gospodinjstva oskrbovala tudi z napravo za soproizvodnjo toplote in električne energije. 

 

Kdo lahko postane lastnik mikro sončne elektrarne ali druge samooskrbne naprave in kateri viri energije so primerni?

Lastnik naprave za samooskrbo je lahko gospodinjski odjemalec ali mali poslovni odjemalec. V sistem net-meteringa se lahko vključijo proizvodne naprave, ki izrabljajo sončno, vodno, vetrno energijo ali bio plin; v primeru naprave za soproizvodnjo elektrike in toplote. Najbolj pogosta izbira pri nas je sončna elektrarna.

 

Pri izgradnji sončne elektrarne Eko sklad dodeljuje ugodne finančne podpore. Nam lahko pojasnite kolikšen delež investicije je povrnjen?

Višina nepovratne finančne spodbude za samooskrbne sončne elektrarne znaša do 20% priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 180 EUR za 1 kVA inštalirane nazivne moči elektrarne. Višina nepovratne finančne spodbude Eko sklada npr. pri 10 kVA sončni elektrarni znaša največ 1.800 EUR, kar pri povprečnih informativnih tržnih cenah predstavlja  cca. 12-15%.  Doba vračanja naložbe lahko znaša tudi 9 – 10 let, lahko pa tudi več npr. 15 – 17 let, kar je odvisno predvsem od optimalnega delovanja sončne elektrarne, stroškov financiranja in stroškov montaže.

 baner soncne elektrarne

 

Kaj mora vsebovati dokumentacija ob vlogi in ob zaključku naložbe?

Zelo pomembno je, da se vlogo za dodelitev nepovratne finančne vzpodbude odda pravočasno z vsemi prilogami pred pričetkom izgradnje. K vlogi je potrebno priložiti predračun – ponudbo za nakup in montažo naprave, podatke proizvajalca, soglasje lastnika ali solastnika stavbe ter fotografijo dela stavbe, kamor bo sončna elektrarna nameščena. Do finančne vzpodbude so upravičene le fizične osebe (občani). Samostojni podjetniki, ki opravljajo dejavnost do nepovratnih sredstev za izgradnjo sončne elektrarne niso upravičeni. Dokumentacijo o zaključku naložbe mora vlagatelj predložiti najkasneje v 2 mesecih po izteku roka za zaključek naložbe. Dokumentacija mora vsebovati pogodbo o izplačilu nepovratne finančne spodbude, račun izvajalca naložbe s popisom izvedenih del, dokazilo o plačilu celotnega računa ali kopijo sklenjene pogodbe o financiranju, kopijo soglasja za priključitev na omrežje, kopijo pogodbe o uporabi sistema omrežja ter fotografijo vgrajene sončne elektrarne.

 

 

Kdaj se izteče rok za zaključek naložbe sončne elektrarne?

Rok za zaključek naložbe sončne elektrarne, ali SPTE naprave, je 15 mesecev od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude. Javni poziv Ekosklada velja do objave zaključka v Uradnem listu RS. Več podrobnejših informacij o javnem pozivu, lahko najdete na spletni strani Eko sklada.

 

Lahko kot izvajalec sončnih elektrarn predstavite vaš primer dobre prakse?

Na trgu smo postavili že kar nekaj sončnih elektrarn, med drugim smo sami lastniki 18-ih. Kot primer dobre prakse bi izpostavili samooskrbno sončno elektrarno na Drava centru v Limbušu, z nazivno močjo 10,86 kVA. Sončna elektrarna ima posebnost, saj se iz proizvedene električne energije polni tudi flota električnih koles, ki so tam na voljo za izposojo. Omenjena elektrarna šteje 41 fotovoltaičnih panelov moči 265 Wp, ki zavzemajo 70 m2 površine strehe.

 oven sončna elektrarna

 

Kako hitro lahko zgradimo novo sončno elektrarno?

Trajanje postavitve sončne elektrarne, od načrtovanja do priklopa,  v povprečju traja 30-35 dni. S postavitvijo samooskrbne sončne elektrarne postanemo praktično neodvisni od gibanja cen električne energije. Glede na prihajajoči trend rasti cen električne energije je samooskrbna sončna elektrarna z vidika gospodinjstva vsekakor racionalna naložba, ki omogoča znatne prihranke in ki jih gospodinjstva še ne poznajo dovolj dobro, zato vam priporočamo, da že danes preverite izračun prihrankov za vaš primer gospodinjstva.

 

Želite več informacij?

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE