Zakaj zgraditi lastno sončno elektrarno in postati energetsko neodvisen, smo se pogovarjali z direktorjem podjetja Enertec iz Maribora, Petrom Kumrom. Podjetje Enertec razpolaga z mnogimi izvedenimi projekti, pred časom pa so lansirali zanimivo novo blagovno znamko Moja elektrarna.
Sončna elektrarna predstavlja eno bolj racionalnih pridobitev, v kolikor si gospodinjstvo želi izboljšati družinski proračun. Z izgradnjo sončne elektrarne vso potrebno električno energijo proizvedemo sami ter postanemo povsem neodvisni od dviga cen električne energije. Glede na trend rasti cen v zadnjih desetih letih in trenutnih napovedi, je pričakovati, da bo cena električne energije rastla. Sončna elektrarna nam lahko zagotovi dovolj električne energije, da z njo oskrbujemo celotne potrebe hiše, vštevši potrebe po ogrevanju, po preteku odplačilne dobe pa imamo električno energijo povsem zastonj.
Sončna elektrarna MOJA 11, full BLACK EDITION, moduli KIOTO 300 Wp mono PERC, konstrukcija Schweizer |
Koliko električne energije letno porabi povprečno gospodinjstvo, če se ogreva z elektriko?
Povprečna poraba električne energije v gospodinjstvu za stanovanjsko hišo, ki se ne ogreva na električno energijo znaša okoli 5.000 kWh letno. V kolikor pa se ogreva na električno energijo, kar je danes v Sloveniji močno razširjeno, pa je poraba lahko zelo različna. Novo zgrajene hiše porabijo bistveno manj od starejših.
Če vzamemo za izhodišče novo nizkoenergijsko stanovanjsko hišo (150 m2), ter njena poraba znaša 30 kWh/*m2a, ter ob tem predvidimo dva pogostejša različna vira električne energije, izračun pokaže sledečo skupno letno porabo električne energije (kWh):
1. Toplotna črpalka: 5000 kWh + (4500 kWh +2500 kWh) / 3 = 7.333 kWh/leto,
2. Infrardeči paneli + električni bojler za ogrevanje sanitarne vode: 5000 kWh + 6100 kWh = 11.100 kWh/leto.
V kolikor govorimo o starejših energijsko bolj potratnih objektih, je potrebno pojasniti, da je poraba električne energije, pri isti velikosti objekta, lahko tudi 4 krat večja.
Kako veliko streho potrebujem, ter kakšna streha ustreza za optimalno postavitev sončne elektrarne?
Za zgoraj izračunana primera porabe električne energije potrebujemo 40 m2, oz. 65 m2 neto strešne površine. Pod pojmom »optimalna« streha razumemo streho, ki je pravokotne ali kvadratne oblike, brez strešnih oken, dimnikov in drugih motečih elementov, naklon strehe znaša cca. 35 stopinj, ter je ta obrnjena proti jugu. Seveda v praksi takšnih streh ni veliko. Primerne strehe za postavitev sončne elektrarne so tiste, ki imajo zadostno površino, to je cca. 6 m2 na inštaliran kW sončne elektrarne, kar se tiče naklona pa so lahko tudi ravne, saj za vse različne vrste kritin in naklonov obstajajo standardne rešitve, ki omogočajo optimalno namestitev modulov. V kolikor razpolagate s streho z določenim naklonom pridejo v poštev le tiste, ki so orientirane v smeri jug, jugovzhod ali jugozahod.
Sončna elektrarna MOJA7, polikristalni moduli KIOTO 270 Wp poly, konstrukcija Schweizer |
Kakšno nazivno moč ima povprečno velika sončna elektrarna, ter od česa je odvisna?
Nazivno moč sončne elektrarne določa skupna moč fotonapetostnih modulov, ki so inštalirani na objektu. Iz naših že realiziranih projektov lahko izhajamo, da je povprečna potrebna velikost sončnih elektrarn 9 kWp. Ustrezno velikost sončne elektrarne določimo iz podatka o porabi električne energije in lokacije objekta, ter orientacije in naklona strehe. Vsi ti podatki pogojujejo določitev ustrezne velikosti sončne elektrarne, pri čemer je izhodišče poraba električne energije, ostali parametri pa odločijo ali bo potrebna nekoliko večja, oziroma manjša sončna elektrarna.
Kaj odlikuje kakovostne fotonapetostne module?
Odlikujejo jih predvsem kakovostna izbira posameznih komponent, sama preciznost pri sestavljanju, ter sprotne kontrole ob določeni fazi sestavljanja. Pri tem so najbolj pomembni - fotonapetostne celice, kaljeno steklo in EVA (etilen-vinil-acetat) folija.
Globalno je le nekaj proizvajalcev fotonapetostnih celic, a se po kakovosti lahko precej razlikujejo, zato jih proizvajalci razvrščajo po kakovostnih razredih. Butični proizvajalci praviloma uporabljajo izključno najvišjo kakovost celic in so zato tudi višjega cenovnega razreda.
Kaljeno steklo mora biti prožno in upogljivo, ne sme biti krhko, njegova kakovost pa se izraža v pravilnih razmerjih kaljenja sestavin, da sončno obsevanje ne pusti morebitnih sledi. Modul mora imeti opravljen test preizkusa s točo in mora zdržati tudi do 165 km/h dosežene hitrosti toče, da upraviči kvaliteto obstojnosti modula. EVA folija ima funkcijo zapolnitve vmesnega prostora med celicami v postopku lameliranja (termična vakuumska komora, kjer se vse sestavine spojijo v en izdelek, sončni modul brez okvirja), praznim prostorom med celicami in zagotavljanja izolacijske upornosti. Ta mora biti v obdobju dolgoročne izpostavljenosti UV žarkom povsem odporna. Kvaliteten modul ima vgrajeno kvalitetno UV folijo, pri čemer je postopek lameliranja strogo definiran s časom trajanja in temperaturo.
Kakšne so cene povprečno velike sončne elektrarne na ključ in kako dolga je vračilna doba?
Cena 9 kWp sončne elektrarne z davkom na dodano vrednost znaša cca. 12.500 EUR, brez odbite nepovratne finančne vzpodbude, ki jo lahko pridobite od Eko -sklada in znaša do 180 EUR/kWp. Vračilna doba za sončne elektrarne, ob upoštevanju trenutne cene električne energije in nepovratne vzpodbude, traja nekje med 9 in 10 let.
Povezane vsebine