Raziskave Svetovne zdravstvene organizacije in ameriške agencije za varovanje okolja kažejo, da ljudje v zaprtih prostorih v povprečju preživijo kar 90 odstotkov svojega časa ali skoraj 22 ur na dan. Podatek je skrb vzbujajoč, saj vemo, da v prostorih pogosto primanjkuje svežega zraka. V podjetju VELUX so zato zasnovali edinstveni sistem za uravnavanje kakovosti notranjega zraka – sistem Velux Active.
Priporočljive vrednosti posameznih parametrov:
• CO2: V skladu s standardi Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je ustrezna vrednost CO2 v prostoru nižja od 1150 ppm.
• Vlaga v prostoru: V skladu s standardi WHO je ustrezna vrednost notranje vlage (količina vodnih hlapov v zraku) med 40 in 60 odstotki.
• Temperatura: Ustrezna vrednost notranje temperature je v skladu s standardi WHO med 17 in 26 °C. To preprečuje kondenzacijo, nastajanje plesni ali dehidracijo oseb v prostoru.
Odrasla oseba vsak dan v povprečju vdihne približno 15.000 litrov zraka, ki je vse prej kot čist. Tisti v našem domu ali v zaprtih delovnih prostorih je sprva enak zunanjemu svežemu zraku, v razmeroma kratkem času pa ga onesnažijo snovi iz gradbenih materialov, čistil, pohištva, plastike, igrač, talnih oblog … Dodatno ga onesnažimo še z vsakodnevnimi opravili, kot so kuhanje, pranje, sušenje perila in podobno, toliko bolj, če nimamo možnosti za redno in zadostno prezračevanje.
S stikalom na senzorju zraka odpiramo in zapiramo daljinska strešna okna Velux Integra in tudi druge daljinsko upravljane izdelke VELUX. Senzor notranjega zraka nenehno meri temperaturo, vlago in količino ogljikovega dioksida (CO2) v prostoru. Priporočljivo je, da je v vsakem prostoru nameščen en senzor notranjega zraka.
Sistem VELUX Active s senzorji Netatmo je preprosta pot do kakovostnejšega notranjega zraka, pravi Katja Ličen Pajenk iz podjetja Velux: »Pametni senzorji nenehno nadzirajo temperaturo, vlago in količino ogljikovega dioksida (CO2) v prostoru. Zlasti vlaga v hiši in CO2 sta zelo pomembna parametra. Povprečna štiričlanska družina namreč samo z dihanjem vsak dan odda v ozračje približno deset litrov vode.«
Ko odhajate od doma, tapnite stikalo za odhod, da zaprete strešna okna – varno prezračevanje bo še vedno potekalo skozi prezračevalne lopute. Na vsakem izhodu je priporočljivo namestiti eno stikalo za odhod.
Prednosti sistema VELUX Active
• Samodejno prezračevanje z uporabo senzorjev: senzorji nenehno nadzirajo temperaturo, vlago in količino CO2 v zraku, temu pa prilagajajo odpiranje in zapiranje strešnih oken in senčil.
• Preprosto upravljanje: z aplikacijo in s pametnim telefonom lahko na daljavo upravljate strešna okna ter notranja in zunanja senčila ter rolete, ne glede na to, kje ste.
• Preprosta namestitev: sistem za upravljanje notranje klime lahko namestite tudi sami, brez strokovne pomoči.
Če vaša strešna okna še niso elektrificirana, jih lahko preprosto nadgradite s solarno gnanim motorjem, ki za delovanje ne potrebuje nobenih električnih kablov. V paketu s solarno gnanim motorjem je tudi senzor za dež, ki samodejno zapre okno, ko nanj pade nekaj kapljic dežja.
Prezračevanje s sistemom VELUX Active
Na podlagi izmerjenih vrednosti sistem samodejno uravnava prezračevanje z odpiranjem in zapiranjem oken ter z upravljanjem notranjih senčil, zunanjih mrežastih senčil in zunanjih rolet. »Sistem sproti spoznava vaše okolje in vaše bivalne navade in s tem še izboljšuje svoje delovanje. V vsakem primeru samodejno poskrbi, da so prostori prezračeni vsaj trikrat na dan, kar zagotavlja bolj svež in zdrav notranji zrak, poleti pa z upravljanjem senčil preprečuje tudi pregrevanje prostorov,« doda sogovornica. Pri tem je treba omeniti, da inteligentni sistem podatke dobiva tudi s spletne strani www.weather.com, s katero je povezan prek brezžičnega hišnega omrežja.
Inteligentni sistem sestavljajo stikalo za odhod, senzor zraka in tako imenovani gateway oziroma prehod. Ta med seboj povezuje izdelke VELUX Integra, senzor notranjega zraka in stikalo za izhod, po besedah sogovornice pa za vsako hišo ali stanovanje zadostuje en gateway: »Priporočamo, da je v vsakem prostoru z izdelki nameščen en senzor notranjega zraka, ki nenehno meri temperaturo, vlago in količino ogljikovega dioksida v prostoru, prav tako je na vsakem izhodu priporočljivo namestiti eno stikalo za odhod.«
Paket vključuje VELUX Active (na fotografiji z leve): eno stikalo za odhod, en senzor zraka (za temperaturo, CO2 in vlago), in en gateway. Za namestitev sistema potrebujete en paket in aplikacijo za pametni telefon. Gateway se prek ruterja za Wi-Fi poveže tudi z internetom, kar omogoča upravljanje s pametnim telefonom.
Brezplačna aplikacija in preprosta namestitev
Sistem lahko od koder koli upravljamo na daljavo s pametnim telefonom, za kar potrebujemo aplikacijo VELUX Active, ki je na voljo brezplačno in v slovenskem jeziku. »Z mobilno aplikacijo lahko kadar koli in od koder koli preverite, kakšna je kakovost zraka v prostorih vaše hiše, ali v mansardi, preverite lahko tudi, ali ste morda ob odhodu od doma pozabili zapreti kakšno okno. Vnaprej si lahko nastavite bližnjice za odpiranje in zapiranje notranjih in zunanjih senčil, z enim dotikom zaprete vsa strešna okna in omogočite varno prezračevanje skozi prezračevalne lopute, skratka, vse nastavitve lahko vedno prilagodite svojim potrebam,« še pravi Katja Ličen Pajenk. Namestitev sistema je preprosta – na pametni telefon si prenesite aplikacijo, ta pa vas bo vodila skozi štiri postopke namestitve.
Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields