Pri prenovi starejših hiš je čas, ki ga porabimo za obnovo tal, zelo pomemben. Dokler tla niso gotova, vse ostalo čaka. Ker je čas denar, uporaba suhih estrihov čedalje bolj narašča. Suhi estrihi so primerni za vse vrste prostorov, zato se izdelujejo iz različnih materialov in sestavljajo na objektu v optimalne kombinacije, ki zagotavljajo dobro izolacijo, ustrezno nosilnost in primerno podlago za različne talne obloge.
1. korak pri obnovi poda: izravnava podlage
Če ima naša podlaga minimalne neravnine, jo najhitreje izravnamo z izravnalno maso. Ker le-ta ne bo debela, bo relativno hitro suha. Vendar pri prenovi tlaka in poda redkokdaj naletimo na tako ravne podlage. Večinoma so podlage zelo neravne – razlika v višini je lahko nekaj centimetrov, če pa gradimo tla nad oboki, je lahko višinske razlike tudi več decimetrov. Večje izravnave so potrebne tudi takrat, kadar bodo po tleh nameščene instalacije. Na hitro lahko tla poravnamo s suhimi nasutji. Izbiramo jih glede na podlago (betonska ali lesena) in glede na višino. Vezano nasutje Fermacell je primer zelo uporabnega nasutja, saj se zaradi majhnega dodatka vode strdi in je pohodno, suho in uporabno že po 24 urah. Pri tem nasutju nismo omejeni z maksimalno debelino, lahko se nanaša v plasteh celo do debeline 2 m. Poseben primer so lesena tla, saj nekoliko nihajo. Zato se za izravnavo tal na lesenih stropih uporablja posebno nasutje, ki obenem izboljša zvočno izolacijo.
Izravnalno nasutje je najhitrejši način za izravnavo tal. |
S samorazlivno izravnalno maso se tla enostavno in hitri poravnajo. |
2. korak: toplotna ali zvočna izolacija
Če obnavljamo tla nad kletjo ali v prvi ogrevani etaži, je toplotna izolacija nujna. Kadar bi radi čim tanjšo izolacijo, uporabimo Puren plošče ali celo vakuumske izolacijske panele. Ti so res dražji, vendar se lahko z njimi izognemo toplotnim mostovom tudi v konstrukcijah, kjer je za izolacijo ostalo le nekaj cm prostora.
Za zvočno izolacijo uporabimo 2 do 3 cm debele, trde plošče iz kamene volne, posebej namenjene vgradnji v suhe estrihe. Seveda pa obstaja tudi možnost, da je kamena ali lesna volna debeline 1 cm že nalepljena na plošče suhega estriha. Če smo prisiljeni varčevati s prostorom, uporabimo mikrogranulirano gumo Ecoroll, debelo 3 mm.
3. korak: suhi estrih
Za nosilni suhi estrih so v večini primerov najbolj uporabne mavčno-vlaknene plošče Fermacell. Talne plošče so debele 20 ali 25 mm in imajo stopničaste robove, ki jih pri polaganju zlepimo. Pogosto se za tla uporabljajo tudi plošče, debele 10 ali 12,5 mm, ki jih polagamo v dveh, med seboj zlepljenih slojih. To je še posebej priročno, kadar je dostop do prostorov oviran in bi debelejše plošče težko nosili.
Fermacell suhi estrih je nosilna podlaga, na katero lahko polagamo večino talnih oblog: tekstilne, lesene ali keramične. Kadar gradimo suhi estrih v kopalnice ali kuhinje, uporabimo vodo-odporne plošče iz lahkega betona, kot so plošče Fermacell Powerpanel TE. Plošče iz tega materiala so lahko izdelane tudi v naklonu – namenjene uporabi v tuš kabinah.
Preprosto polaganje plošč suhega estriha. |
4. korak: priprava estriha na polaganje talne obloge
Priporočljivo je, da pripravo suhega estriha za polaganje talne obloge naredi izvajalec talne obloge. Le tako bo namreč lepo ravna in kompatibilna z lepili in talno oblogo. Praviloma je na suhem estrihu treba uporabiti premaz za srednje vpojne podlage – priporočamo uporabo originalnega Fermacell grundirnega premaza ali premaza iste blagovne znamke, kot bo lepilo za talno oblogo. Če bo na suhem estrihu položena keramika, je potreben tesnilni premaz, tesnilni trakovi na stiku tal in sten ter tesnilne manšete okrog talnih odtokov. Tesnilni premaz tudi poveča oprijem lepila za keramiko.
Kaj pa talno gretje?
Tudi pri adaptacijah si lahko privoščimo talno gretje. Če ga vključimo v suhi estrih, je lahko debelo le 20 mm. Primer tankega suhomontažnega talnega gretja je sistem Variocomp, ki je sestavljen iz Fermacell plošč, ki imajo že izrezane utore za cevi, iz kakovostnih troslojnih cevi posebnega rebrastega profila, ki povečajo prenos toplote in iz izravnalne mase. To so osnovni sestavni deli, poleg tega pa se v suhem estrihu uporabijo še robni dilatacijski trakovi, po potrebi podložne izolacijske plošče ter vsi spojni materiali, potrebni za priključitev na ogrevalni sistem.
Dodatna prednost suhomontažnega talnega gretja je njegova majhna teža, ki ne presega 30 kg/m2. In še to: ker za polaganje suhomontažnega talnega estriha in suhomontažnega talnega gretja niso potrebna posebna orodja, lahko veliko dela opravijo tudi posamezniki, ki jih tako delo veseli.
In še namig: če za talno ogrevanje ni prostora, lahko namestite stensko ali stropno ogrevanje, tudi vdelano v Fermacell plošče!
Vse informacije o hitri in suhi prenovi tlakov lahko dobite v trgovinah Kalcer ali na spletni strani www.kalcer.si.
Podobni članki