Globalna ambicija je doseči neto ničelne emisije ogljika do leta 2050 pomeni, da bomo v prihodnjih letih verjetno porabili več električne energije kot kadar koli prej. Za obvladovanje tega povečanega povpraševanja se bo moralo omrežje, ki nas oskrbuje z električno energijo, razviti. Torej, kako bo to vplivalo na naša trenutna električna omrežja in jih oblikovalo v prihodnosti?
Če želimo ustaviti globalno segrevanje planeta, bo morala biti globalna oskrba z električno energije do leta 2050 proizvedena z viri brez izpustov emisij toplogrednih plinov.
Zakaj bomo v prihodnosti porabili več električne energije?
Sežiganje fosilnih goriv za proizvodnjo električne energije je bilo v preteklosti eden največjih onesnaževalcev CO2 in s tem eden glavnih vzrokov globalnega segrevanja. Poleg tega številne naše vsakodnevne dejavnosti, kot sta kuhanje in ogrevanje, delujejo na plin, ki je prav tako ključni oddajnik CO2.
Da bi dosegli neto nič, moramo znatno opustiti uporabo teh goriv in jih nadomestiti s “čistejšimi” viri energije, kot so obnovljivi viri.
Uporaba obnovljivih virov energije – kot sta vetrna in sončna energija – je eden najhitreje rastočih načinov pridobivanja čistejše in bolj zelene električne energije. To pomeni, da bo za zmanjšanje emisij CO2 in doseganje neto ničelne vrednosti več vidikov našega življenja, ki so bili prej odvisni od fosilnih goriv, namesto tega moralo začeti uporabljati elektriko.
Leta 2020 so fosilna goriva še predstavljala 83 % svetovne mešanice energetskih virov, v letu 2022 še 62 %, vendar bo morala ta številka do leta 2050 pasti na manj kot 20 %, da bi dosegli neto nič.
Je naše elektroenergetsko omrežje kos povečanemu povpraševanju?
Omrežje, ki prenaša elektriko od mesta, kjer je ustvarjena, do mesta, kjer se uporablja – predvsem v naše domove in podjetja –, je znano kot »električno omrežje«. Najlažje si ga predstavljamo kot cestno omrežje; a namesto avtomobilov po njem potuje elektrika.
Prenosno omrežje je kot avtocesta, ki prenaša elektriko po vsej državi
Distribucijsko omrežje je kot lokalne ceste, po katerih se električna energija iz prenosnega omrežja pripelje do naših domov in podjetij.
Naša cestna omrežja so sposobna obvladovati današnje število in pretok vozil, vendar bi veliko povečanje števila povzročilo zastoje in znatno upočasnilo potovanje. Na podoben način bo moralo biti naše električno omrežje v prihodnosti sposobno prenašati več električne energije, zato ga nenehno širimo in posodabljamo, da zagotovimo, da je pripravljeno na to povečanje.
Pomembno si je zapomniti, da se povečanje povpraševanja ne bo zgodilo čez noč; to bo postopna sprememba in zagotavljamo, da se bo mreža razvijala v skladu s spremembami. To vključuje nadgradnjo fizične infrastrukture – kot so nadzemni daljnovodi, transformatorske postaje in distribucijska oprema – in tudi sprejemanje ukrepov za zagotovitev, da je električna energija na voljo tam in ko jo potrebujemo.
Prenos električne energije na prava mesta ob pravem času
Raven povpraševanja po električni energiji ni nikoli zares konstantna; razlikuje se čez dan in leto. Na primer: ko pridemo iz službe, prižgemo televizijo in pripravimo večerjo – potreba po energiji se poveča; ko gremo spat pade; in ko se zbudimo, prižgemo luči in naredimo zajtrk, se spet poveča.
Industrija proizvodnje električne energije poveča ali zmanjša količino proizvedene električne energije, da zadosti povpraševanju v državi. Pri uporabi fosilnih goriv za proizvodnjo električne energije je to običajno preprost postopek; porabi več goriva, da proizvede več električne energije. Vendar pa je pri uporabi obnovljivih virov energije za proizvodnjo električne energije nekoliko bolj zapleteno, saj očitno ne moremo nadzorovati vetra ali sonca, da bi ustvarili več vetrne ali sončne energije, kadar koli jo potrebujemo.
To pomeni, da je potrebna večja „fleksibilnost“ v načinu uporabe in shranjevanja električne energije, da kar najbolje izkoristimo naše obnovljive vire energije in zagotovimo, da je vedno dovolj ponudbe za zadovoljitev povpraševanja.
Kako lahko naša oskrba z električno energijo postane bolj prilagodljiva?
Prilagodljivost lahko izvajamo v različnih oblikah:
1. Biti bolj prilagodljiv pri uporabi energije
Raziskujejo se različne metode, ki bi nam pomagale premakniti porabo električne energije v čase, ko je omrežje najčistejše in najcenejše. A brez skrbi, to ne pomeni, da bomo morali večerjo kuhati sredi noči!
Pametno polnjenje električnih vozil na primer omogoča, da se polnjenje zgodi, ko je v omrežju manj povpraševanja ali ko je na voljo več obnovljive (in zato pogosto cenejše) električne energije. To pomeni, da lahko ne glede na to, kdaj priključite svoj avto, samodejno prekine polnjenje med tistimi konicami, ko je povpraševanje po omrežju največje in je energija najdražja.
Podobno tarife za čas uporabe ponujajo nižje cene elektrike, ko so povpraševanje in cene energije najnižje. Delujejo v povezavi z vašim pametnim števcem za spremljanje cen in uporabo podatkov za premik nekaterih vrst porabe energije na cenejša obdobja, s čimer se izognejo najvišjim cenam in tudi pomagajo uravnotežiti povpraševanje v omrežju.
2. Shranjevanje energije za kasneje
Včasih bodo obnovljivi viri energije proizvedli več električne energije, kot je v danem trenutku dejansko potrebno. Namesto da bi pustili, da gre v nič, se lahko energija shrani in sprosti pozneje, ko je potrebna.
Tehnologija shranjevanja elektrike s hranilniki električne energije ima lahko različne oblike; od obsežnih sistemov za shranjevanje, ki pomagajo električnemu omrežju zagotavljati zanesljivo oskrbo z električno energijo, do domačih hranilnikov, ki jih podnevi polnijo sončni paneli in ki hranijo električno energijo za čas, ko jo potrebujemo.
Obstaja tudi črpalni rezervoar, ki je v bistvu kot ogromna “vodna baterija”. Ko voda prehaja iz enega rezervoarja v drugega, se energija, ustvarjena iz toka, porabi za ustvarjanje električne energije.
3. Delitev energije med različnimi državami
Ogromni visokonapetostni kabli, imenovani interkonektorji, nam omogočajo izmenjavo obnovljive energije s sosednjimi državami ali regijami. Ko proizvajamo presežek energije, jo lahko delimo s sosedi prek povezovalnih daljnovodov, ko potrebujemo več energije, jo lahko uvozimo od njih.
Kako sem lahko bolj racionalen glede lastne porabe električne energije?
Sprememba naših navad o tem, kako in kdaj uporabljamo energijo, bo pomembna za podporo prožnega energetskega sistema v prihodnosti. Na primer, uporaba energetsko intenzivnih naprav v času, ko vaš dom napaja obnovljiva energija, bo pripomogla k zmanjšanju vpliva na planet in vaš žep.
Predvsem pa je pomembno, da se odločite za energetsko varčne vire pridobivanja energije kot so sončne elektrarne in za varčne sisteme ogrevanja, kot so toplotna črpalka in IR paneli.
Za več informacij o racionalni oskrbi z električno energijo in delovanju naprav pišite v spodnji kontaktni obrazec, z veseljem vam bomo svetovali!
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields