Odlično zvočno ter toplotno izolacijo in zrakotesnost vgrajenega okna, ki bodo trajali še dolga leta, lahko zagotovimo samo s pravilno in kvalitetno vgradnjo.
Pomemben je zlasti spoj okenskega okvira in zidu, ki mora biti vodo-in zrakotesen. Stavbe, ki jih ogrevamo s toplotno črpalko, morajo biti zrakotesno grajene, zato je tak način vgradnje edini primeren.
![]() |
Odstranimo staro okno
Staro okno v celoti odstranimo, pri čemer pogosto delno poškodujemo zid in omet, zato so ob vgradnji novih oken neizogibna manjša zidarska dela. Manjše odprtine zapolnimo s kameno volno ali grobo in fino cementno ali apnenocementno malto, prevelike odprtine pa zazidamo z opeko, čemur sledi še kitanje in pleskanje.
V področjih, ki so bolj obremenjena s hrupom (V. in VI. razred), ter za preprečevanje nastanka toplotnega mosta med okvirjem in špaleto, uporabimo način energetske montaže v skladu z RAL standardom. V okno vstavimo predpisano zasteklitev in zatesnitev. Po Pravilniku o toplotni zaščiti in učinkoviti rabi energije v stavbah mora biti toplotna prehodnost enaka ali manjša 1,4 W/m2K, če pa imamo okna z zvočno izolativno zasteklitvijo pa enaka ali manjša 1,8 W/m2K.
Vgradnja po RAL standardu
Od običajne vgradnje se razlikuje zaradi dodatne in učinkovitejše zatesnitve med okenskim okvirom in steno. Zaradi tega ima okno enako zvočno izolirnost kot vstavljeno steklo, pri čemer je odločilen način tesnjenja in izbira materialov, s katerimi zatesnimo reže na zunanji in notranji strani. Vse stične površine med okvirom in okensko odprtino morajo biti ravne gladke, suhe in čiste ter brez prahu in maščob. Na notranji strani vgradimo tesnilni butilni trak s kopreno, ki ne prepušča vode in zraka Egoferm RS. Na zunanji strani uporabimo predkomprimirani tesnilni trak Egopren C-2, ter stike dodatno zatesnimo s silikonom, ki ima odprto celično strukturo, Ego Silikon 333 ali 630. Vmesne prostore nato zapolnimo z montažno peno visoke gostote in manjšo ekspanzijo, z letno ali zimsko Egomat PU peno.
Podobni članki