Otroška soba v mansardi – dovolj svetlobe in svež zrak

Otroška soba v mansardi potrebuje dovolj svetloba in svežega zraka, da bo učenje in življenje otroka v njej prijetno. S strešnimi okni lahko uredimo oboje.

Šole so odprle svoja vrata in vsi upamo, da bo tako tudi ostalo. Ne samo starši, ki smo v zadnjem letu in pol ugotovili, da šolanje na daljavo in delo od doma nista mačji kašelj, ampak predvsem šolarji, ki so pogrešali družbo vrstnikov. Tudi če bodo letos šolo »delali v šoli«, pa jim vsaj nekaj dela in učenja v njihovi sobi ne uide, zato je treba poskrbeti, da bodo imeli tam dovolj svetlobe in svežega zraka. Če je otroška soba v mansardi, je ureditev prostora, kjer bo dovolj svetlobe in svežega zraka, hitro in enostavno uresničljiva.

 

Otroska soba v mansardi

Svež zrak je ključnega pomena za zdravje, saj pospeši energijo in delovanje telesa čez dan ter izboljša kakovost spanja.

 

V zadnjih letih je bilo opravljenih ogromno raziskav o vplivu, ki ga ima dnevna svetloba na učne sposobnosti otrok in boljšo koncentracijo. Izsledki potrjujejo, da se njen pozitiven vpliv odraža v hitrejšem reševanju matematičnih nalog in bolje opravljenih bralnih preizkusih. Odkar nam življenje kroji pandemija, pa se še toliko bolj zavedamo, kako pomembno je kakovostno delovno in učno okolje.

 

Kakovostna dnevna osvetlitev otroške sobe v mansardi

Zadostna količina dnevne svetlobe, ustrezen pogled navzven, preprečevanje bleščanja in primerna osončenost – tako bi lahko na kratko strnili priporočila, ki jih je treba upoštevati pri načrtovanju sobe za otroka ali mladostnika. Premalokrat se zavedamo koliko časa preživijo otroci v svojih sobah. Naravna svetloba je nujno potrebna v teh sobah. Po slovenskih predpisih mora biti v bivalnih prostorih najmanj 20% okenskih površin glede na tloris prostora. Če je le mogoče, naj svetloba vanjo prihaja skozi vsaj dve okenski odprtini. »Tako bo prostor bolj enakomerno osvetljen, omogočena bo tudi bolj prilagodljiva postavitev pohištva,« svetujejo v podjetju VELUX Slovenija.

 

Otroska soba v mansardi svetloba

Nadomestila za naravno svetlobo ni. Pri pravilno zasnovanih objektih dnevna svetloba zmanjša porabo energije za osvetljevanje čez dan, pripomore k ogrevanju prostora, predvsem pa pozitivno vpliva na zdravje in ugodje bivanja.

 

V prostor lahko zajamemo različne tipe svetlobe, na primer difuzno severno svetlobo in sončno vzhodno ali zahodno svetlobo. Če je otroška soba v mansardi, je lahko odličen vir dovajanja svetlobe v globlje dele prostora strešno okno. Najbolj intenziven vir je sicer strešno okno, obrnjeno proti soncu, sledi fasadno okno, najmanj svetlobe pa bo v prostor prišlo skozi frčado. Prednost strešnega okna je tudi v tem, da je svetloba, ki prihaja skozenj, usklajena z zunanjim okoljem – ko se namreč sonce čez dan pomika po nebu, žarki pridejo v prostor pod različnimi koti in z različno močjo.

 

Senčila za zaščito pred vročino

Mansarda in prostori v njej se lahko kljub dobri izolaciji strehe precej ogrejejo, če skozi strešna okna prodirajo direktni sončni žarki. Temu se najbolj učinkovito izognemo z namestitvijo zunanjih senčil. Mrežasta senčila odvzamejo sončnim žarkom do 70 odstotkov moči, zaradi prosojne membrane pa še vedno omogočajo razgled na okolico. Najbolj učinkovite so zunanje rolete. Senčenje je najbolj učinkovito, če je pravočasno, zato se splača investirati v elektrificirana senčila z nadzorovanim upravljanjem

pasica aplikacija


Poskrbite za prijetno bivanje v mansardi

Vsi se zavedamo, da je prezračevanje nujno, a le vsak četrti prezračuje pravilno. Slab zrak v prostoru je posledica dnevnih aktivnosti ljudi, ki se v njem zadržujejo: kuhanje, sušenje, ogrevanje, dihanje … »Raziskave kažejo, da se ne zavedamo, kako slaba je kakovost zraka v naših bivalnih prostorih in da le stežka spreminjamo rutino prezračevanja, pa čeprav dobro poznamo prednosti svežega zraka,« opozarjajo v podjetju VELUX Slovenija. Stalen dotok svežega zraka v bivalne prostore, še posebej v mansardno stanovanje, je zelo pomemben, saj se na ta način zmanjšuje vlaga v prostoru, raven ogljikovega dioksida in prašnih delcev.


Otroska soba v mansardi svez zrak

Pri dobrih bivalnih pogojih se sposobnost učenja poveča Pri dobrih bivalnih pogojih se sposobnost učenja poveča za 15 odstotkov (raziskava Healthy Homes Barometer).

Svež zrak za bistre glave

Zrak v manjših prostorih se hitreje izrabi, zato je toliko bolj pomembno, da pri načrtovanju otroške sobe pomislimo na ustrezno prezračevanje in stalno dovajanje svežega zraka v prostor. Od tega je namreč odvisno, kako zbrano in učinkovito se bo otrok učil. Eden od kazalnikov kakovosti zraka je raven vsebnosti ogljikovega dioksida (CO2) v zraku, še zlasti to velja za prostore, v katerih se zadržuje večje število ljudi.

Priporočljivo je namestiti senzorje, ki poleg temperature in vlage merijo tudi raven CO2 v prostoru. Mejne vrednosti so jasne, ukrepati je treba, ko koncentracija CO2 v zraku naraste med 1000 in 2000 ppm. To je raven, ki vpliva na zaspanost in se odraža v nenadzorovanem zehanju in ščemečih, utrujenih očeh. Večje koncentracije CO2 pa močno vplivajo na zbranost, pojav glavobola in podobno. V Veluxu so za ta namen razvili sistem za merjenje kakovosti zraka VELUX Active, ki s senzorji v prostoru in na zunanjem delu uravnava odpiranje ter zapiranje oken in senčil.


Vrednost CO2 v prostoru se ne bi smela dvigniti nad 1150 ppm. Oseba, ki spi v 12 m2 velikem prostoru brez prezračevanja, z dihanjem proizvede tudi do 2250 ppm CO2. Posledice takšne koncentracije so glavobol, zaspanost in omotičnost.


velux stresno okno mansarda

velux stresna okna mansarda

 

Neposredno in hitro ukrepanje je sicer mogoče z naravnim prezračevanjem z odpiranjem oken, pri čemer je priporočljivo časovno kratko in intenzivnejše navzkrižno prezračevanje prostora, s čimer se izognemo prevelikim toplotnim izgubam pri ogrevanju. K boljšemu zraku v prostoru prispeva tudi prezračevalna loputa, ki je vgrajena v vseh strešnih oknih VELUX, omogoča pa stalen dotok svežega zraka – tudi pri zaprtem oknu.


Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI