Vlada RS je v 2022 regulirala ceno plina z Uredbo o določitvi cen zemeljskega plina ter s tem določila najvišje dovoljene cene plina iz plinskega sistema. Poleg tega je cena plina zamejena z znižano trošarino, odpravljeno takso CO2 in znižano stopnjo DDV z 22 % na 9,5 %.
Cena plina je v času podražitev vseh vrst goriv zamejena za specifične porabnike. To so v prvi vrsti vsi gospodinjski odjemalci. Med zaščitene kategorije spadajo tudi osnovne socialne službe in mali poslovni odjemalci.
Zaščitena cena plina z Zakonom o oskrbi s plini
Z uredbo je omejena najvišja dovoljena maloprodajna cena plina za zaščitene odjemalce, kot jih opredeljuje Zakon o oskrbi s plini. To so v prvi vrsti gospodinjski odjemalci in skupni gospodinjski odjemalci, torej končni gospodinjski odjemalci, ki se oskrbujejo s toploto za ogrevanje prek skupne kurilne naprave v njihovi lasti ali solasti. Med zaščitene odjemalce spadajo tudi osnovne socialne službe, torej izvajalci zdravstvene dejavnosti z nastanitvenimi prostori (bolnišnice), dijaški in študentski domovi, izvajalci socialnovarstvenih storitev institucionalnega varstva (javni domovi za starejše) in zapori. Omejitev cene plina velja tudi za male poslovne odjemalce, ki imajo letno porabo manjšo od 100.000 kWh.
Cena plina v 2022 in 2023 - cene plina so poenotene, v tabeli so navedene najvišje dovoljene,
z dvema tarifnima postavkama.
Za znižanje cene plina so bili sprejeti dodatni ukrepi:
- ohranitev 50-odstotne znižane stopnje trošarin,
- znižanje stopnje DDV z 22 % na 9,5 %,
- odpravljena taksa CO2 za vse odjemalce, kar bo dodatno povečalo letni prihranek gospodinjstev, kjer uporabljajo zemeljski plin za ogrevanje.
Razrez cene plina za gospodinjstva
Večino vsega plina v Sloveniji porabi industrija, za gospodinjstva ter recimo tudi specifične socialne službe in male poslovne odjemalce) se plina porabi le 19 odstotkov. Zanje ga ne sme nikoli zmanjkati, plin jim je treba zagotoviti prednostno.
Skladišča plina so polna
Skladišča se navadno polnijo v poletnih mesecih. Konec junija 2022 so na Svetu EU sprejeli odločitev, da morajo biti plinska skladišča do konca oktobra napolnjena vsaj 80 odstotno glede na zmogljivost skladiščenja – ta cilj je bil dosežen že 29. avgusta 2022. V času kurilne sezone se poraba plina poveča, kljub bojazni, da letos plina ne bo dovolj, se to ni zgodilo.
Cena plina je močno vezana na stabilnost dobave
Maksimalno napolnjena skladišča plina pred zimo so pomemben korak za zagotavljanje nemotene dobave plina v zimskem obdobju. Da bosta dobava in cena plina stabilni, so potrebni pa so tudi drugi viri. Struktura dobave plina v Evropo se je od začetka ruske agresije na Ukrajino precej spremenila. Evropska unija je bistveno zmanjšala odvisnost dobav iz Rusije in jih nadomestila z drugimi viri.
Največ plina v Evropo je zagotovljenega prek utekočinjenega zemeljskega plina (prevoz z ladjami iz različnih delov sveta), Norveške in Alžirije.
Sprememba virov pritokov plina v Evropo
Vir: Bruegel, podatki za prvih devet mesecev v letu (39 tednov).
Dnevni pritok plina v Evropo
Dnevni pritok plina v Evropo. Vir: Bruegel
Dobava utekočinjenega zemeljskega plina z ladjami iz različnih koncev sveta se je v Evropo bistveno povečala. Cena zemeljskega plina je tudi zaradi stabilne dobave padla.
Povezane vsebine