Nezdravo življenjsko okolje in slab zrak v hiši najbolj prizadene otroke

Posledice nezdravega življenjskega okolja občutimo vsi, stari in mladi, predvsem pa otroci. V Evropi zaradi sindroma bolnih stavb vsako leto izostanejo od pouka kar 1,7 milijona dni, pri nas skoraj pet tisoč dni, je pokazala zadnja raziskava Barometer zdravih domov (Healthy home barometer). Vsak tretji otrok v Evropi – to je skupaj kar 26 milijonov otrok – živi v slabih razmerah. Enajst milijonov jih biva v domovih s slabo toplotno izolacijo ali s streho, ki zamaka, več kot štiri milijone v stanovanjih s premalo sončne svetlobe, skoraj šest milijonov v slabo ogrevanih prostorih, več kot 13 milijonov pa jih trpi zaradi zvočnega onesnaženja.

Raziskava Barometer zdravih domov, ki jo vsako leto predstavi skupina VELUX, je tudi pokazala, da je največja težava pri nas neustrezna osončenost prostorov, sledi zvočno onesnaženje, manj kot drugje v Evropi pa imamo težav s prenizkimi temperaturami.

 

Slab zrak v hisi

Največja težava pri nas neustrezna osončenost prostorov, sledi zvočno onesnaženje, manj kot drugje v Evropi pa imamo težav s prenizkimi temperaturami.

 

»Posledice neustreznih bivalnih razmer, ki prizadenejo otroke, so številne bolezni, kot so bronhitis, astma, virusi, prehladi, ekcemi na koži, bodisi v akutnem bodisi v kroničnem stanju, opazno se zmanjšajo tudi njihove kognitivne sposobnosti, ustvarjalnost, otroci se težko zberejo, se slabše počutijo, manj so aktivni,« našteva Katja Ličen Pajenk iz podjetja VELUX Slovenija. Vse naštete težave so posledica nekakovostne gradnje, slabih gradbenih materialov, slabega načrtovanja stavb, v katerih primanjkuje dnevne svetlobe in svežega zraka.

 


Pri otrocih, ki živijo v vlažnem okolju, je povečano tveganje za razvoj astme. Plesni pa »proizvajajo« alergene, ki povzročajo bolezni dihal in še mnogo drugih težav, kot so glavobol, draženje nosne sluznice, kihanje.


 

Slab zrak v hisi bolezni

Ekcemi na koži, bronhitis, astma, virusi in prehladi so pogostejši pri otrocih, ki živijo v nezdravem bivalnem okolju.

 

Onesnažen slab zrak v hiši

Na kakovost zraka v zaprtih prostorih vplivajo tako zunanji kot notranji viri onesnaževanja. Zunanji vstopajo v stavbe čez ovoj, ki slabo tesni, ali z neposrednim zajemom onesnaženega zunanjega zraka. Pomemben vir onesnaževanja so tudi stavbe same, uporabljeni gradbeni materiali za stavbni ovoj, konstrukcijske sklope, finalno obdelavo in oprema. Gradbeni materiali, kot so iverne plošče, na primer, pogosto oddajajo formaldehide.

Kar 80 odstotkov vseh onesnaževalcev notranjega zraka predstavljajo toksične kemikalije ali hlapne organske spojine – hlapne se imenujejo zato, ker brez težav hlapijo tudi pri sobni temperaturi. Večina je umetnih, izdelujejo jih iz naftnih derivatov in so sestavni del številnih izdelkov, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju, vsebujejo pa jih tudi številni gradbeni in izolacijski materiali ter izdelki za čiščenje doma. Hlapenje večinoma poteka zelo počasi, lahko tudi več mesecev ali celo let. Koncentracija hlapnih organskih spojin v prostoru se predvsem pozimi, ko svoje domove ne zračimo dovolj, povečuje in lahko doseže koncentracije, ki so zdravju škodljive.

 

Slab zrak v hisi najbolj prizadene otroke

Otroci se zaradi neustreznih bivalnih razmer težko zberejo, slabše se počutijo, manj so aktivni in pogosteje utrujeni.

pasica aplikacija


Višji standardi kakovosti

Direktor skupine Velux David Briggs poziva k višjim standardom kakovosti notranjih prostorov. Pri prenovi domov, šol in drugih prostorov, v katerih se zadržujejo otroci, je treba poskrbeti za vgradnjo kakovostnejših oken, prijaznejše notranje temperature, boljše prezračevanje in tudi za boljšo zvočno izolacijo. Prepričan je, da je to priložnost za izboljšanje zdravja in kakovosti življenja družbe, kar bo dolgoročno gledano prihranilo precej denarja, v kombinaciji s trajnostno usmeritvijo pa omogočilo lažji prehod na zeleno energijo.

logo velux


 

Slab zrak v hisi prezracevanje okna velux

Zaradi sindroma bolnih stavb slovenski šolarji od pouka izostanejo skoraj pet tisoč dni na leto, je pokazala raziskava Barometer zdravih domov.

 

Nujno prezračevanje hiš in stanovanj

Rešitev za vse naštete težave je na dlani: zadostno prezračevanje prostorov, bivalnih in delovnih. Le tako bomo v njih zagotovili ustrezno kakovost zraka, kar bo pozitivno vplivalo na naše počutje in zdravje. Laže reči kot storiti, bo rekel marsikdo, ki nima prezračevalnega sistema in svoj dom zrači na klasičen način, torej z odpiranjem oken in vrat. To je mogoče le, če smo doma, a večina gre od doma zjutraj in se vrne pozno popoldne.

V mansardah, na primer, lahko kakovosten zrak zagotovimo s sistemom VELUX active, ki prek tipal nenehno nadzira temperaturo, relativno vlago in količino CO2 v prostoru. Glede na izmerjene vrednosti naštetih parametrov, torej glede na kakovost zraka se nato samodejno odpirajo in zapirajo elektrificirana strešna okna ter notranja in zunanja senčila.

Vse skupaj je mogoče nadzirati in upravljati tudi prek mobilne aplikacije za pametne telefone, ki je na voljo v slovenskem jeziku. »S sistemom je mogoče nadgraditi tudi strešna okna, ki niso elektrificirana – to storimo s solarno gnanim motorjem, kar pomeni, da dodatni električni kabli niso potrebni. V paketu je tudi tipalo za dež, ki samodejno zapre okno, ko nanj padejo kapljice dežja,« pravi Katja Ličen Pajenk in doda, da je sistem preprosto namestiti tudi brez strokovne pomoči.

 


Škodljive hlapne spojine

Poznamo več kot 200 različnih škodljivih hlapnih organskih spojin, najpogostejše so formaldehid, benzen in toluen. Najdemo jih v lepilih, razredčilih, sredstvih za zaščito lesa, barvah, lakih, pohištvu in talnih oblogah iz industrijskega lesa, preprogah, izolacijskih in gradbenih materialih, čistilih, kozmetiki, sintetičnih tkaninah, tkaninah, ki jih ni treba likati, oblekah, očiščenih v čistilnici ...


Povezane vsebine


Velux
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.