V prispevku predstavljamo katero prezračevanje dejansko potrebujemo, kako naj bo pravilno prezračevanje in različne možnosti rešitve za centralni ali decentralni prezračevalni sistem.
Pri naših svetovancih v energetskih svetovalnah pisarnah pogosto naletimo na zmotna prepričanja kako pomembno je prezračevanje današnjih vse bolj zatesnjenih hiš. Kdor vgradi nova okna brez, da zagotovi tudi zadostno prezračevanje si naredi slabo uslugo. Vsa sodobna okna, iz plastike ali lesena, zelo dobro tesnijo. Prezračevanje je pomembno predvsem v ogrevalnem obdobju, ko so okna zaprta.
![]() |
Zakaj je prezračevanje nujno?
Zrak na prostem vsebuje tudi vodno paro in ogljikov dioksid CO2, čigar delež narašča in se približuje 400 ppm, ali 0,04%. Na videz malo, a prav naraščanju CO2 v ozračju pripisujejo podnebne spremembe. Za delovne prostore je dopustno do 500 ppm, za določen čas tudi več. Človek z dihanjem oddaja CO2 in vodno paro. V prostorih so vedno prisotni tudi hlapi elektronskih aparatov, pohištva, talnih oblog itd. Iz sten in zemlje izhaja tudi škodljiv plin radon. Zato je zrak znotraj bivalnih prostorov slabši, kot je 24 urno poprečje zraka na prostem.
Pri prezračevanju z občasnim odpiranjem oken je vsebnost CO2 previsoka, nižja je pri t.i. kontroliranem prezračevanju (slika1). S prezračevanjem vzdržujemo CO2 izpod meja, zračno vlažnost v priporočenem razponu med 45 in 65%, preprečujemo plesen in moteč zadah.
Slika 1: Primerjava poteka vsebnosti CO2 v 24 urah pri kontroliranem prezračevanju in z odpiranjem oken bivalnega prostora dva krat dnevno |
Zdravje naj ima prednost
Ljudje nismo še nikoli doslej prebili toliko časa v tako zelo zatesnjenih prostorih. Piše se o »dihanju« sten in lesa, vendar je prehod zraka skoznje neznaten. V premalo prezračevanih poslovnih stavbah zaznavajo povečano obolevnost , t.i. »sindrom bolnih stavb«.
Prezračevanje vsaki dve uri, vsakih 5 ur?
Predpis terja izmenjavo zraka v bivalnih prostorih vsaki dve uri, ko v prostorih ni ljudi, pa vsakih 5 ur. Če je v majhnem prostoru več ljudi je to premalo, če pa je v velikem prostoru en človek, pa je to preveč. Bolj praktično uporabno pravilo je 20-25 m3 svežega zraka na uro/osebo. Če sta npr. v spalnici, površine 16 m2, višine 2,5 m, s prostornino 40 m3, dve osebi, je potrebno zrak izmenjati vsako uro. Z odpiranjem oken za ustvarjanje prepiha je to neizvedljivo, saj bi v ta namen morali samo še odpirati in zapirati okna.
Prostorsko ali osrednje prezračevanje
Razlikujemo prostorsko prezračevanje skozi okna v zunanjih stenah v posameznih bivalnih prostorih in osrednje prezračevanje stavbe. Prostorsko prezračevanje lahko izvedemo tudi v obstoječih stavbah. Pri osrednjem so po stavbi v vse bivalne prostore napeljane cevi ali pravokotni kanali, potrebna je osrednja enota. Ta način je primeren le za novogradnje hiš.
Vgradimo posebno okensko okovje z 6 stopnjami nagiba
Prezračevanje brez vračanja toplote omogoča izmenjavo zraka v posameznem prostoru. Najbolj enostaven način je z majhnim nagibom okenskega krila. Spodaj vstopa hladen zunanji, zgoraj izhaja topel notranji zrak. Namensko okensko okovje omogoča nastavljanje nagiba v 4 do 6 stopnjah. Pri nizkih zunanjih temperaturah zadošča že majhen nagib v prvi stopnji in s tem majhna reža med krilom in podbojem. Okna s tako nadgrajenim okovjem stanejo le kak evro več, nekateri proizvajalci oken pa izdelujejo kar vsa okna s takim okovjem. Tudi pri mnogih že vgrajenih oknih je mogoče obstoječe okovje naknadno nadgraditi. Slabost je nekoliko povečan hrup iz okolice in morebiten prah.
Slika 2: Princip delovanja entalpijskega izmenjevalnika toplote in vlage
Prezračevanje z vračanjem toplote - rekuperacija
Za prezračevanje z vračanjem toplote velja, da tokova hladnega dovodnega in toplega odvodnega zraka potujeta skozi toplotni izmenjevalnik. Odvodni zrak ogreva dovodnega, ob tem pa se 70 do 90 % toplote odvedenega zraka vrne. Proizvajalci imenujejo vračanje toplote »rekuperacija«. Na ta način delujejo osrednji hišni prezračevalni sistemi. Obstajajo tudi okenski prostorski prezračevalniki, z dvema malima ventilatorjema - nad, pod, ali ob oknu. Nekateri prostorski prezračevalniki delujejo izmenično. Ko odvajajo zrak se ogrejejo, nato dovajajo svež zrak in ga z akumulirano toploto ogrejejo in to se ponavlja v nekaj minutnih intervalih.
Prezračevanje z vračanjem toplote in vlage
Slabost vseh predhodno opisanih načinov je, da v mrazu povzročijo presuh zrak. Obstajajo tudi osrednji prezračevalni sistemi, ki poleg vračanja toplote vračajo tudi del vlage. Tovrstne prenosnike imenujemo »entalpijski izmenjevalnik« (slika 2). Za novogradnje hiš je to najdražja, a najboljša rešitev.
Podobni članki