Sanacija ravne strehe ali odprte terase

Sanacija ravne strehe ali odprte terase. Sanacija odprte terase zaradi zatekanja vode (hidroizolacija …Ravna streha kot terasa

Veliko ravnih streh in strešnih teras je nastalo v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja z materiali in znanjem, kot je bilo takrat na razpolago. Zaradi puščanja smo večino teh streh že popravili ali pa samo pokrpali.Sanacija ravne strehe ali odprte terase zaradi varčevanja z energijo za ogrevanje in hlajenje ter povišanja bivalnega ugodja je potrebna analiza obstoječega stanja, če dejansko želimo trajno in vsestransko učinkovito streho.

fibran ravna streha sanacija 1

fibran ravna streha sanacija 2

Pogled na posledice zamakanja je povzročil dvom v prvotno mišljeno enostavno energijsko sanacijo terase.

Na papirju in v teoriji rešitve izgledajo enostavne. Nemalo projektantov, ki so se s prakso srečali mnogo kasneje, kot so izrisali svoje prve načrte, to prizna. Zato včasih ni odveč, da gradbišče pogledamo od bliže. Ne glede na to, da gre v tem primeru za majhno površino terase družinske hiše, pa se tovrstna sanacija lahko izvede tudi na ravnih terasah stanovanjskih blokov, seveda ob upoštevanju želja po zaključnem sloju in glede na namen na novo pridobljene koristne površine.  Lastniki hiše so v tem primeru želeli, da bi terasa po sanaciji bila v večjem delu ozelenjena.

Primer sanacija strešne terase

Strešna terasa je v 70-tih letih nastala nad prizidkom dnevne sobe v pritličju vrstne družinske hiše. V tem primeru so pod keramične ploščice na cemetni glazuri vgradili PE folijo ter EPS toplotno izolacijo (stiropor) v debelini 5cm v dveh slojih, ki so ju položili na sloj strešne lepenke, ki so jo v tistem času uporabljali kot neke vrste parno zaporo. Streha je bila doslej zaradi puščanja že dvakrat sanirana in sicer tako, da so po odstranitvi keramičnih ploščic nanesli dodaten betonski sloj in/ali cementno glazuro, ter nanjo ponovno nalepili ploščice.

Ogled in zaključki

Ogled je bil opravljen po dolgotrajnem deževju, zato je bila diagnoza lažja. Terasa ni puščala le na spoju z zidom obstoječe stavbe, temveč je voda zatekala tudi za rob terase, v fasadni sloj, ki je bil zaradi tega že pošteno uničen. Do sedaj so opravili dve začasno »uspešni« popravili, s katerima so le dodajali sloje, brez da bi odstranili vlažno toplotno izolacijo. Zaradi tega se je voda še bolj zbirala in postopno pronicala v stropno ploščo, kar je poškodovalo tudi del opleska.

Pričetek sanacije in prva sprememba načrta

Med sondiranjem strehe smo ugotovili, da je bila EPS toplotna izolacija vlažna, saj voda ki je zašla v notranjost ni mogla izhlapeti. To so preprečevali kvalitetni sloji betona in vodonepropustna cementna glazura nad izolacijo. Lastnik je želel, da strop ne bo več puščal in da bo toplotno dobro izoliran. Zato smo se odločili popolnoma odstraniti vse sloje, kar je bilo nujno zaradi debeline in gradbeno fizikalnih zahtev.   

fibran ravna streha sanacija 3

Po sondiranju je bilo jasno, da bo potrebno odstraniti prav vse sloje, saj je voda zastajala na strešni lepenki, prepojila tako imenovano stiroporno izolacijo kot tudi zašla pod lepenko in pronicala v betonsko ploščo.

fibran ravna streha sanacija 4

Očiščena površina se je premazala z bitumensko emulzijo, na katero se je, v funkciji parne zapore, zalepila bitumenska membrana z aluminijskim vložkom.

Druga sprememba načrta

Glede na to, da je obstoječi izhod na teraso cca 30 cm iznad kote betonske konstrukcije, ter da je bilo potrebno upoštevati še naklon, ki ga betonska plošča ni imela, je bilo potrebno za kolikor toliko dobro izolativnost strehe (minimalno po trenutni regulativi), pričeti pri izhodu na odprto teraso s 24 cm toplotne izolacije, da je na robu terase še vedno 18 cm izolacijskega materiala.

fibran ravna streha sanacija 5

fibran ravna streha sanacija 6

Medtem ko je bil gradbeni odpad stare, z vodo prepojene toplotne izolacije v pripravljenosti na odvoz, je nova Fibran izolacija na lokaciji že čakala na vgradnjo.

Kot naklonski sloj je bila namesto naklonskega betona vgrajena INCLINE izolacija, ki je po toplotni prevodnosti enakovredna nadgrajeni izolaciji. Tako smo dobili z vgradnjo enega sloja (INCLINE) najmanj pet dodatnih prednosti: ustrezen naklon, izboljšano toplotno izolacijo, zmanjšano težo v primejavi z naklonskim betonom, manjšo debelino naklonskega sloja in slojev nadgradnje strehe ter enostavno suhomontažno izvedbo. Brez zvišanja stroškov je bila zgrajena dolgotrajna in učinkovitejša streha od prvotno načrtovane.

fibran ravna streha sanacija 7

INCLINE naklonske izolacijske plošče so bile natančno postavljene ob pomoči predhodno narejenega načrta s strani Fibranove tehnične službe.

Improvizacija na gradbišču

Nameščen je bil še ustrezen sloj hidroizolacije ter na robovih terase izveden poseben perforiran zaključek za odvod vode.

fibran ravna streha sanacija 8
fibran ravna streha sanacija 9

fibran ravna streha sanacija 10

Ob prisotnosti izkušenega inženirja arhitekturne stroke so se detajli sproti in pravilno reševali. Eden izmed takih je bila omenjena robna bariera za prodec, ki je bila skicirana kar na strehi in izvedena v bližnji kovinarski delavnici tako, da se hidroizolacija ni preluknjala.

Zagotovitev trajnosti

Hidroizolacija je bila zaščitena z drugim slojem toplotne izolacije po sistemu obrnjene strehe, ki zagotavlja trajnost hidroizolaciji, saj jo ščiti pred mehanskimi poškodbami že med gradnjo, kasneje pa pred pregrevanjem in podhlajevanjem. Zaščita pred hitrim staranjem in krhkostjo podaljša življenjsko dobo hidroizolaciji, ki je najbolj vitalen del ravne strehe.

fibran ravna streha sanacija 11

fibran ravna streha sanacija 12

Rob strehe, ki je za veter najbolj ranljivo mesto, se je dodatno obtežil s prodcem.

Ker je za ozelenjeni del strehe bila glede na vročo južno lego predvidena relativno majhna višina slojev, je za dodatno zadrževanje vode bil vgrajen še debelejši sloj filca, da bi rastline zdržale tudi v sušnem obdobju.

fibran ravna streha sanacija 13

FIBRANfilter -sloj geotekstila je položen pod čepasto folijo, ki sicer služi zadrževanju vode na predelu ozelenjene terase.

Strešni vrt – edini vidni in za investitorja najpomembnejši sestavni del terase

Na ozelenjenem delu je bilo zasajenih 16 sedumov na kvadratni meter po načrtu, ki ga je investitorka  sama kreirala, ker je želela dobiti atraktivan izgled terase, ki jo vidi skozi okno delovne sobe.

Na balkonskem delu pri izhodu iz stavbe so se investitorji odločili za inovativen pristop, ki pa je skladen s podobo naravno ozelenjene terase. Namesto zemlje, substrata za rastline, so po FIBRANfilter geotekstilu raztegnili Plantex GroundGrid mrežo in vanjo nasuli prodec. Ta rešitev nudi naraven izgled prodca in stabilnost pri hoji brez vgrezanja tudi za gospe v visokih petah. Preverjeno!

fibran ravna streha sanacija 14

Razstiranje substrata in razvrstitev sadik je odvisno od željene oblike in barvne kombinacije in se dela preudarno po načrtu, da bi vrt imel pričakovani izgled. Rastline so bile izbrane tako, da je zagotovljen atraktiven pogled na strešni vrt ne glede na letni čas.

Na velikih strešnih površinah bi seveda lahko uporabili raznolike zaključne sloje glede na namen strehe in željenih aktivnosti lastnikov. Kar je vidno, mora biti prijetno na pogled in koristno za uporabnika. Vendar, kot že pregovor pravi, so pomembnejše reči očem skrite. To gotovo velja še najbolj za sestavo in detajle izvedbe ravne strehe.

 

Prekoračili smo proračun, pa tudi pričakovanja

Ob zaključku so zidarji popravili še mehurjasto fasado, prizidek dnevne sobe s teraso  pa je tako zasijal v novi preobleki. Zaradi dodatnih del je bil končni obračun za približno 6,5% višji od predvidenega zneska.

 

Fasadni sistemi

 

Investitorji so zelo zadovoljni, saj so za izboljšanje bivalnega ugodja prejeli pravi energijski ščit nad glavo in ne le »novega dežnika«, ki je bil prvotni razlog sanacije. Z zamenjavo standardnega naklonskega betona za INCLINE toplotno izolacijo, je bila izvedba hitrejša in bolj natančna, finančno enakovredna, z izjemno energijsko dodatno vrednostjo.

Znanje je vrednost. Če ne višja, pa vsaj tolikšna, da ne delamo škode sebi in drugim. Pri sodobni gradnji in učinkovitejših pristopih je sveže znanje nujno. Portala EnergijskiScit.si in MojMojster.net nudita splošna znanja in nasvete, pa tudi konkretne rešitve za pomoč pri gradnji in prenovi.


Investitorji, izvajalci, načrtovalci! Izrabite pripravljenost posameznih strokovnjakov, da pomagamo pri vašem trenutnem objektu v smeri sodobnih skoraj nič energijskih gradenj, da boste s tem osvojili znanje tudi za naprej. Preverite še enkrat na spletni strani, ali pa nas za konkretne primere enostavno pokličite na brezplačno številko 080 8760 oz. pišite na nasvet@fibran.si.


 

 

 

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI