Glede na prejšnji javni poziv za energetsko obnovo stavb občanov so spodbude višje skoraj za vse ukrepe, in sicer v višini do 30 % priznanih stroškov naložbe, višje so tudi spodbude na enoto (kapica), pri čemer pa spodbuda za toplotne črpalke zrak/voda,, ki je najbolj množičen ukrep, ostaja nespremenjena. Spremembe navajamo v preglednici.
mag. Mojca Vendramin, direktrorica Eko sklada
Za katere subvencije je največ zanimanja?
Mojca Vendramin: Še vedno je največ vlog oddanih na javni poziv za energetsko sanacijo stavb občanov, in sicer za ukrep vgradnjo toplotnih črpalk. Zaradi zvišanja maksimalne višine spodbude na enoto in tudi višje kapice, ki po novem znaša do 30 % glede na priznani strošek naložbe, pričakujemo več vlog tudi za ukrepe na toplotnem ovoju stavbe.
Nekoliko manj je izkoriščen javni poziv za subvencije za večstanovanjske stavbe (kjer je vlagatelj upravnik v imenu etažnih lastnikov), še vedno ne dovolj poznane pa so naše subvencije za energetsko revščino.
Kako so zanimive subvencije za toplotne črpalke, kako hitra je razrešitev vlog?
M . V.: Še vedno je velik delež vlog za vgradnjo toplotnih črpalk, zanimanje je še vedno veliko, ne moremo pa govoriti o natančnih številkah, saj je trenutno premalo vlog, da bi podali bolj natančne odgovore. Prizadevamo si, da se vloge obravnavajo v predpisanih rokih in se tudi izplačila izvedejo v rokih, ki so določeni v javnem pozivu.
Za električne toplotne črpalke se po novem zahteva funkcija Smart Grid ready. Plinska in hibridna toplotna črpalka ne bosta več predmet spodbude, ostaja pa spodbuda za sorpcijsko toplotno črpalko, za katero pa po novem ne bo predpisana strožja meja sezonske energijske učinkovitosti, mora pa biti skladna z Uredbo Komisije (EU) 2015/1185.
* Seznam ukrepov:
A | Vgradnja solarnega sistema v stavbi. |
B | Vgradnja kurilne naprave na lesno biomaso za centralno ogrevanje stavbe. |
C | Vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje stavbe. |
D | Zamenjava toplotne postaje ali vgradnja toplotne postaje za priklop na sistem daljinskega ogrevanja eno- ali dvostanovanjske stavbe. |
E | Vgradnja energijsko učinkovitih lesenih oken v starejši stavbi. |
F | Toplotna izolacija fasade starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe. |
G | Toplotna izolacija ravne strehe, poševne strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru/podstrešju v starejši stavbi. |
H | Toplotna izolacija tal na terenu ali tal nad neogrevanim prostorom/kletjo v starejši eno- ali dvostanovanjski stavbi. |
I | Vgradnja prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stavbi. |
Aktualni pregled višine subvencij za investicije v rabo OVE in večjo energijsko učinkovitost stavb – javni poziv 114SUB-OB24
Ali prejmem subvencijo za talno gretje in radiatorje ter ali so novosti pri prezračevalnih napravah?
M . V.: Priznani stroški pri ukrepih B in C ne vključujejo nakupa ali vgradnje ogrevalnih teles in ogrevalnih sistemov, npr. radiatorsko ogrevanje, talno gretje (prejšnji javni poziv tega ni natančno definiral, zato je bilo v zvezi s tem veliko vprašanj). Spodbuda je lahko dodeljena za vse prezračvalne naprave skladne z Uredbo Komisije (EU) št. 1253/2014, ki izpolnjujejo zahteve javnega poziva (po prejšnjem javnem pozivu so bile predmet spodbude samo stanovanjske prezračevalne enote).
Kako je s subvencijami za sončne elektrarne po stari uredbi o samooskrbi, so investitorji prejeli sredstva?
Mojca Vendramin: Vse vloge za samooskrbo so bile pregledane in vlagatelji obveščeni glede stanja vloge. Večina vlagateljev je tudi že prejela nakazilo sredstev, razen tistih, ki vlogo še dopolnjujejo.lev
Vas zanima višina subvencije za sončne elektrarne in baterijske hranilnike po novi uredbi? Več lahko preberete TUKAJ!
Letos se spreminjajo pogoji za podpore pri zamenjavi kurilnih naprav. Kakšni so?
M . V.: Če ima stavba več starih kurilnih naprav, priklopljenih na centralni sistem ogrevanja, in vlagatelj odstrani le eno, mora k vlogi predložiti zapisnik o rednem letnem pregledu za vsako staro kurilno napravo, ki ostane v uporabi, izdan s strani dimnikarja (po prejšnjem javnem pozivu za kurilne naprave, ki so ostale priklopljene na centralni sistem ogrevanja, te zahteve ni bilo), višja spodbuda pa bo dodeljena le za eno.
Vlagatelj ne bo upravičen do subvencije v primeru zamenjave stare kurilne naprave, če gre za odklop od skupne kurilne naprave, na katero je priklopljenih več odjemalcev, in če stavba ni bila vseljena pred zamenjavo stare kurilne naprave (po prejšnjem javnem pozivu navedeno ni bilo natančno definirano, zato je bilo v zvezi s tem veliko vprašanj).
Kaj je novega pri dodeljevanju kreditov?
M . V.: Občanom ponujamo dva javna poziva za kreditiranje okoljskih naložb, in sicer javni poziv 72OB24 za kreditiranje okoljskih naložb občanov, v katerem je združen širok nabor okoljskih naložb. Ta vključuje ukrepe energetske obnove stavb, kot so obnova fasade, zamenjava stavbnega pohištva, ogrevalnega sistema, ukrepe v rabo obnovljivih virov energije, kot so postavitev sončne elektrarne in/ali hranilnika energije, biomasne kotlovnice ali toplotne črpalke, ukrepe varstva voda za vgradnjo čistilnih naprav, zbiralnikov deževnice.
Odprt je tudi javni poziv 74OBEV24 za kreditiranje okolju prijaznih vozil, po katerem lahko občani prejmejo kredit za nakup električnih, hibridnih ali plinskih vozil. Na obeh pozivih smo občanom ponudili financiranje s fiksno obrestno mero, ki je bistveno nižja od primerljivih tržnih obrestnih mer za istovrstne naložb, in sicer 3,5 % za okoljske naložbe v nakup okolju prijaznih osebnih vozil in 1,0 % za druge okoljske naložbe.
V letošnjih pozivih so spremenjeni najvišji zneski kreditov, ki jih kreditojemalec lahko prejme s posamezno vlogo. Pri nakupu okolju prijaznih vozil je znesek omejen na 60.000 evrov na posamezno vlogo, pri drugih okoljskih naložbah, za katere vlagatelji lahko prejmejo kredit po pozivu 72OB24, pa je znesek omejen na 100.000 evrov.
Seveda lahko vlagatelj poda na posamezen poziv več vlog za različne namene naložb oziroma si stroške financiranja obsežnejših obnov stavb ali gradnje skoraj ničenergijskih hiš deli s kreditno sposobnimi družinskimi člani.
Tako za subvencijo kot tudi za kredit lahko sedaj vlagatelj odda vlogo elektronsko prek portala eUprava, kjer sistem vlagatelja enostavno vodi čez celoten postopek. To je tudi najhitrejši način oddaje vloge, obenem pa pripomore k hitrejši obdelavi vlog.
Kakšen je delež kreditov glede na namen?
M . V.: Na pozivih za kreditiranje okoljskih naložb občanov smo v letošnjem letu zaznali izredno velik interes občanov. Največ kreditov je bilo dodeljenih za financiranje izgradnje sončnih elektrarn, in sicer 542, sledil je nakup okolju prijaznih vozil s 487 odobrenimi krediti in 116 vgradenj toplotnih črpalk.
Slabše so zastopane naložbe v obnovo fasad, zamenjavo oken in vgradnjo prezračevalnih sistemov, vendar se število vlog za te naložbe v zadnjih mesecih povečuje.
Želite izpostaviti še kakšno specifično novost pri javnem pozivu za energetsko obnovo stavb (114SUB-OB24)?
M . V.: Da, še nekaj manjših sprememb je. Na primer: subvencija Eko sklada bo lahko dodeljena fizičnim osebam tudi za poslovni prostor v stavbi (po prejšnjem javnem pozivu fizične osebe kot lastniki poslovnih prostorov do nepovratne finančne spodbude niso bili upravičeni).
Naj izpostavim še spremembo glede izkazovanja legalnosti stavb – vlagatelj mora že pred oddajo vloge za stavbo, v kateri bo naložba izvedena, pridobiti ustrezno upravno dovoljenje, s katerim bo izkazoval legalnost stavbe (prejšnji javni poziv je določal, da mora biti ta zahteva izpolnjena pred izdajo odločbe, kar pa podaljšuje postopek odločanja). Poleg tega mora biti nepremičnina, stavba oziroma stanovanje v stavbi z več posameznimi deli tako v času vložitve vloge kot v času izdaje odločbe v izključni lasti/solasti fizične osebe/fizičnih oseb (po prejšnjem javnem pozivu ob oddaji vloge).
Za vse naprave (toplotne črpalke, kurilne naprave in naprave za prezračevanje) bodo zahtevane izjave o skladnosti (po prejšnjem javnem pozivu je bila izjava o skladnosti zahtevana samo za prezračevalne naprave), na morebitno zahtevo Eko sklada pa bo treba predložiti tudi merilno poročilo oziroma druga ustrezna dokazila (pri prejšnjem javnem pozivu smo to zahtevali le za kurilne naprave).
Skladno z novo zahtevo javnega poziva se na spletni strani Eko sklada vzpostavljajo novi informativni seznami naprav. Vsi proizvodi, ki imajo energijsko nalepko, morajo biti registrirani v zbirki podatkov EPREL, Evropski register izdelkov za označevanje z energijskimi nalepkami (po prejšnjem javnem pozivu Eko sklad tega ni preverjal)
Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.
Želite več informacij?
"*" indicates required fields