Čeprav se zunanje stene praviloma izolirajo na zunanji strani, se v določenih primerih izolaciji z notranje strani ne moremo izogniti, če si želimo toplih sten in prihranka pri ogrevanju. Na kaj moramo paziti, da ne naredimo več škode, kot koristi?
Posledica kondenzacije vlage v zunanjem zidu - plesen na steni
Tanka, preprosto izvedljiva toplotna izolacija z notranje strani
Pri izoliranju zunanjih sten z notranje strani si želimo, da bi bile notranje obloge čim tanjše, pa vseeno učinkovite. Zato izbiramo izolacijske materiale, ki imajo visoko toplotno izolativnost, kot so steklena volna razreda 032 (Isover Unirol-Profi 033, Knauf Unifit 032, Ursa SF32), penjen poliuretan (PUREN), večslojne izolacijske folije (YBS Super Quilt, TrisoMur, Actis HControl), vakuumske izolacijske panele in podobno.
Z izbiro takih materialov izolacijski sloj praviloma ni debelejši od 5 cm, toplotna izolativnost pa je od 20% do 4-krat večja kot pri izolaciji razreda 040. Tako tanka stenska toplotna izolacija je pri obnovah še sprejemljiva. Skupaj s toplotno izolacijo pa je obvezna uporaba parne ovire oz. parne zapore – folije, ki prepreči prehod vlage skozi izolacijo v zunanji zid.
Nameščanje večslojne izolacijske folije
Parna zapora – kako pomembna je?
Napačna izbira ali napake pri vgradnji parne ovire se nam lahko maščujejo. Za parno oviro oziroma parno zaporo ni primerna folija, ki se uporablja za pakiranje ali za zaščito pri pleskarskih delih. Folije, ki so izdelane za namen zadrževanja vlage, imajo v tehničnih listih navedene podatke o paropropustnosti (vrednost Sd ali µ). Če tega podatka na foliji ne najdete, zelo verjetno ne gre za primeren izdelek. Primerne folije ponujajo vsi proizvajalci toplotno izolacijskih materialov (Knauf Insulation, Ursa, Isover, Ampack).
Posledica netesnjene folije – plesen pod folijo
Pravilna namestitev lepilnih trakov
Na mestih, kjer parna ovira »pušča«, je prehod vlage še večji in kondenzacija neizbežna. Zato je potrebno izbrati lepilne trakove, ki so tudi tesnilni. Običajni lepilni trakovi, ki se uporabljajo za pakiranje, sčasoma popustijo in ne opravljajo svoje funkcije. Poleg tega da je treba zatesniti vse stike folije, je potrebno zatesniti tudi stike folije z zidovi, stropom in tlemi ter vse preboje. Tu uporabljamo ustrezne butilne tesnilne mase (npr. Ampacoll RA).
Če je v steni veliko instalacij, je smiselno, da najprej namestimo folijo, instalacije pa speljemo povrh - preko folije, v t.i. instalacijski ravnini. Stenska obloga je zaradi tega 2 cm debelejša, je pa zato izvedba bistveno enostavnejša, možnosti za kasnejše težave pa manj.
Instalacijska ravnina – cevi so napeljane preko parne ovire, s čimer smo se izognili nepotrebnim prebojem parne ovire
Folija, pritrjena s sponkami, noben stik ni bil tesnjen – tako se je gradilo pred desetletji
Obloge, ki čistijo zrak v prostoru
Najpogosteje uporabljeni oblogi za izolacijo na notranji strani sta lesen opaž in mavčne plošče. Obe imata dobro lastnost, da ob povečani vlagi v prostoru lahko vpijeta določeno količino vlage in jo spet oddata, če relativna vlaga v prostoru pade. Zaradi te lastnosti je strah, da bi parna ovira/zapora zadrževala preveč vlage v hiši ali stanovanju, nepotreben.
Poleg vpijanja in oddajanja vlage imajo nekatere mavčne plošče še koristne dodatke, ki vplivajo na kakovost zraka v prostoru. Dodatki delujejo kot katalizatorji, ki učinkovito znižujejo količino škodljivih hlapnih substanc, ki se sproščajo v prostor iz pohištva, lepil, nekaterih barv in tekstila. Primer takih plošč so mavčno vlaknene plošče Fermacell Greenline ali Rigips Activ Air. Učinkovitost čiščenja zraka z leti ne upade.
Katere vodoodporne plošče izbrati?
V prostorih, kot so kuhinje in kopalnice, uporabimo vodo-odporne plošče. Do močenja z vodo lahko pride zaradi škropljenja (ob kadi in tuš kabini) ali zaradi vlage, ki kondenzira na vodovodnih ceveh, če le–te niso izolirane. Mavčne plošče se zaradi kondenzirane vode lahko zmehčajo in keramične ploščice začnejo odstopati. Ko odpade ena, bodo zelo verjetno odstopile tudi sosednje. Zato v takih predelih za oblogo uporabljamo lahko-betonske plošče (Knauf Aquapanel, Wedi plošče, Fermacell H2O, ipd.), ki niso občutljive ne na vlago, ne na vodo.
Ploščice odstopajo od razmočene podlage
Odstranimo vso razmočeno podlago
Nove ploščice lepimo na podlago iz lahko-betonskih plošč
Kako obdelati špalete, vogale?
Pravilno zaključevanje izolacije in folije na notranji strani stene je potrebno tudi pri vgradnji oken in zunanjih vrat. Ne le, da s tem preprečimo navlaževanje, s pravilnim tesnjenjem preprečimo tudi pihanje izpod oken. Če je gradnja hiše nova, so okna običajno pravilno vgrajena z RAL montažo oken, stik med okni in zidom naj bi dobro tesnil, pri starejših oknih pa tesnjenje med okenskim okvirjem in zidom ni samoumevno.
Tesnjenje okenskega okvirja z Ampacoll tesnilnim trakom – trak prekrijemo z oblogo, z izravnalno maso ali prebarvamo
Kako preprečiti toplotni most?
Na špaletah okrog oken in vrat, pod stropom ali po stropu, ter v vogalih se nam lahko pojavijo težave z vlago tudi zaradi toplotnih mostov. Hladna površina betona ali zunanjega vogala hiše je tipična kritična točka za nastanek kondenza, prav tako je lahko problematičen strop pod balkonom. Z izoliranjem sten lahko preprečimo nastanek kondenza v vogalih sten, na betonskem stropu pa težava ostane.
Tanke plošče za špalete in strop
Strop po robovih oblepimo s ploščami, ki preprečujejo kondenz na površini. Te plošče so iz materialov, ki preprečujejo razrast plesni. Takih plošč je več vrst (Multipor, Renopor, Promat…), vsem pa je skupna dobra toplotna izolativnost in sposobnost hitrega sušenja površine. Ker se jih dobi tudi v majhni debelinah, jih brez težav lahko uporabimo na špaletah ali na stropih, kjer za debelejše obloge ni dovolj prostora. S sanacijskimi ploščami moramo uporabljati sistemska lepila ter zaključne premaze.
Edinstvena rešitev – Multipor notranja izolacija brez parne zapore
Notranja izolacija Multipor nemškega porekla spada med negorljive izolacije, ki se sestoji iz apna, peska, cementa in vode, zaradi dodanega posebnega sredstva vsebuje pore za lažji prehod vlage. Prepriča s požarno odpornostjo, trdnostjo, preprosto obdelavo in se lahko reciklira. Je gradbeno biološko in mikrobiološko neoporečna, z zaviralnim učinkom proti glivam in mikroorganizmom pa prepriča še tako zahtevne graditelje. Multipor lahko namestimo na stene z notranje strani brez dodatne podkonstrukcije in brez parne zapore.
Toplotna izolacija z notranje strani - do debeline izolacije stropa 140 mm sidranje ni potrebno.
Zakaj je do sedaj veljalo, da je izvedba toplotne izolacije na notranji strani zahteven poseg?
Za mineralne vlaknaste toplotne izolacije (kamena ali steklena volna) velja, da je potrebno za preprečitev prehoda vodne pare skozi konstrukcijo na notranji strani vgraditi parno zaporo. Posledica je večja vsebnost vlage v notranjih oblogah, kar lahko vodi do nastanka plesni. V primeru, da je parna zapora prešibka, ali celo nepravilno vgrajena, pa se ves proces kondenzacije in propadanja prenese v konstrukcijo. Polistireni, kot je npr. stiropor, so bolj neobčutljivi na prehajanje vodne pare, a posledice nepravilne vgradnje so enake kot pri mineralnih volnah.
Obloge zaposebaj vlažne stene
Kadar so stene vlažne, je predvsem treba ugotoviti, kaj je razlog. Če je razlog pomanjkljiva hidroizolacija ali močenje z zunanje strani, je treba najprej odpraviti vzrok. Kadar to ne gre, lahko težave omilimo s sušilnimi ometi. Le kadar so stene vlažne zaradi pomanjkljive toplotne izolacije, lahko težave rešujemo z oblogami. Če oblogo pravilno izdelamo in je toplotna izolacija dovolj debela, bo površina sten toplejša, s čimer bo zmanjšana kondenzacija vlage na steni.
Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.
Povezane vsebine