Podajamo odgovore bralcem, ki v zadnjih mesecih izražajo strah glede varnosti dobave energije. Bralce upravičeno skrbi visoka uvozna odvisnost Slovenije, da prav vsi ne bomo imeli zagotovljene enako varne dobave energije, posebno elektrike. Dobavitelji nam lahko v zaostrenih razmerah, bodisi zaradi previsokih cen ali pomanjkanja zalog, odpovejo dobavo energentov, ali pa cene dvignejo do te mere, da bo marsikomu plačilo onemogočeno.
Če kdaj, so dejavniki tveganja izrazito eskalirali z daljšim časovnim zamikom, to je leto in pol po začetku krize s pandemijo covid – 19, na množico negativnih posledic pa sedaj, tik pred novo kurilno sezono, ni bil nihče pripravljen.
Trenutne razmere s hitrim porastom porabe energentov, dejansko dajejo vtis nevarnosti, da bo energije za vse premalo. Razen tega smo bili pred nekaj leti pozimi priča hudi naravni ujmi, kot je bil žled.
Znatne podražitve energentov, posebno elektrike v drugi polovici leta 2021, upravičeno sprožajo frustracije kako in po kakšni ceni bomo odslej oskrbovani z energijo. Posameznik se zaveda, da na gonilnike visokih cen energije ne more vplivati, lahko pa vpliva na zmanjšanje lastnih potreb, lahko jo prične proizvajati in shranjevati.
Že naši predniki so se znali prilagajati z rezervnimi viri za kuhanje ali gretje. Navadni štedilnik na drva, krušna peč ali kamin, kot rezerva, stoji v marsikateri novi hiši, danes pa lahko, na relativno enostaven način, elektriko shranjuje že prav vsak.
Sončna elektrarna ni popoln sistem
Lastniki sončnih elektrarn si sicer s pomočjo lastne samooskrbe z elektriko ob izpadu električnega omrežja ne morejo kaj dosti pomagati. Zato veliko imetnikov sončnih elektrarn išče rešitev v dodatnem shranjevanju energije, kot npr. v vgradnji dodatnega razsmernika in Li ion baterij v obstoječo sončno elektrarno.
Pri električnem ogrevanju (toplotna črpalka, IR paneli, električni radiatorji, …) ostanemo ob izpadu električnega omrežja brez gretja. Zato se veliko lastnikov sončnih elektrarn odloča za hranilnike električne energije.
Hranilniki obvezen sestavni del sončne elektrarne
V podjetju Velog d.o.o. iz Ljubljane menijo, da so baterije – hranilniki električne energije obvezen sestavni del sončnih elektrarn. Tudi trendi izgradnje sončnih elektrarn v svetu kažejo na to. Na ta način se tudi delež solarne energije, ki jo lastnik porabi sam, poveča. Druga možnost je v dodatni izgradnji otočnega solarnega sistema s cenejšimi svinčenimi baterijami. Otočni solarni sistem omogoča povsem varno delovanje, ne glede na izpad EE omrežja. Za to opcijo se odločajo zlasti tisti, ki imajo električni avtomobil, pa jim zmogljivost sončne elektrarne po sedanjem sistemu neto meritev za polnjenje električnega avtaega avta ne zadostuje.
Sistem samooskrbe s sončno elektrarno in hranilnikom električne energije
Preprost postopek zamenjave dobavitelja elektrike
Odjemalci elektrike si lahko poiščejo novega dobavitelja, saj je na maloprodajnem trgu z električno energijo dovolj konkurenčne ponudbe in stabilnih dobaviteljev električne energije po konkurenčni ceni. V Agenciji ob tem odjemalce opozarjajo, da naj bodo pri menjavi dobavitelja pozorni na spreminjajočo se ponudbo cen elektrike na maloprodajnem trgu.
Zahtevajte ustrezno jamstvo cene elektrike
Za zmanjšanje tveganj prilagajanja cen s strani dobaviteljev se lahko odjemalci odločijo za produkte dobave električne energije z ustreznim jamstvom cene. Agencija na podlagi analize maloprodajnega trga ugotavlja, da je ponudba na maloprodajnem trgu zagotovljena, vendar morajo odjemalci odreagirati na novo nastale razmere pravočasno.
Kdo nadzira dobavitelje?
Drži, da so se zaradi podražitev v zadnjem času dogajale odpovedi pogodb določenih dobaviteljev elektrike. Agencija za energijo zagotavlja, da so na slovenskem trgu z električno energijo vzpostavljeni ustrezni ukrepi za zaščito odjemalcev in hkrati zagotavlja, da so na slovenskem trgu z električno energijo vzpostavljeni ustrezni ukrepi za zaščito odjemalcev.
Zasilno oskrbo električne energije zagotavlja sistemski operater SODO
V Agenciji navajajo, da so na slovenskem trgu z električno energijo vzpostavljeni ustrezni ukrepi za zaščito odjemalcev. V primeru insolventnosti ali nelikvidnosti dobavitelja se samodejno vzpostavi zasilna oskrba sistemskega operaterja distribucijskega omrežja (SODO). Zasilno oskrbo mora zagotoviti vsakemu gospodinjskemu odjemalcu ali malemu poslovnemu odjemalcu.
Zaščita interesa odjemalcev
V sodelovanju s SODO bo agencija zagotovila, da skrajnih ukrepov ne bo in spremljala razvoj cen na organiziranih trgih za električno energijo in zemeljski plin. V okviru svojih pristojnosti in v sodelovanju z ACER in drugimi regulatorji v EU ta redno izvaja proces stalnega spremljanja preglednosti veleprodajnih trgov in ugotavlja, ali gre pri rapidnem dvigu cen za normalno reakcijo trga ali za eventualne tržne manipulacije. Na podlagi uredbe REMIT in analogne zakonodaje na finančnih trgih je tako na evropski ravni vzpostavljen celovit sistem nadzora za detekcijo tržnih manipulacij. V primeru, da bo ugotovila, da je razvoj cen povezan z manipulacijami na veleprodajnih trgih z energijo, bo ustrezno ukrepala in s tem zaščitila interese odjemalcev.
2021 – Znatno je porastel uvoz, domača proizvodnja elektrike pa se je občutno znižala
Statistični urad RS v novembru poroča, da je proizvodnja električne energije v septembru 2021 primerjalno z 2020 znatno upadla, uvoz pa je večji.
Zmanjšana proizvodnja električne energije
Neto proizvodnja električne energije je septembra 2021 znašala 998 GWh in se je glede na avgust 2021 zmanjšala za 25 %, glede na september 2020 pa za 28 %. V primerjavi s septembrom 2020 je bila proizvodnja v hidroelektrarnah septembra 2021 za 52 % manjša, v termoelektrarnah za 36 % manjša in v jedrski elektrarni za 2 % manjša.
Septembra 2021 smo uvozili 810 GWh, izvozili pa 750 GWh električne energije. V primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta je bil uvoz za 55 % večji in izvoz za 5 % manjši.
Vir STATISTIČNI URAD RS, november 2021
Zmanjšana poraba električne energije
Poraba električne energije se je v septembru 2021 v primerjavi s prejšnjim mesecem zmanjšala za 2 % in je znašala 1.035 GWh. V primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta je bila poraba električne energije v septembru 2021 za 6 % manjša. Manjši proizvodnji električne energije v termoelektrarnah je sledila tudi manjša poraba goriv. Skupna poraba goriv je bila tako septembra 2021 za 36 % manjša kot septembra 2020.
Vsa morebitna dodatna vprašanja napišite v spodnji kontaktni obrazec, kjer vam bomo poskušali odgovoriti v najkrajšem času.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields